Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana podzespołów oraz niedziałające ze sobą kości ramu.

Jakub9422 31 Gru 2016 01:22 339 4
  • #1 31 Gru 2016 01:22
    Jakub9422
    Poziom 3  

Witam serdecznie forumowiczów oraz życzę szczęśliwego nowego roku.

Zarejestrowałem się ponieważ, można uzyskać tutaj profesjonalną pomoc i doradztwo. (Wiele pomocnych tematów)

Procesor : Intel Core 2 Quad Q6700 @ 2.66GHz ( Nowy)
    Płyta główna : MSI G31TM-P21 (stara)
    Karta Graficzna : GeForce GT 630 2gb ( 1-1.5 roku)
    Powyżej części które chciałbym pozostawić w jednostce.
    Dostałem niedawno w prezencie 2gb ramu Pamięć GOODRAM GR800D264L5/4GDC. Zadowolony, włożyłem go do wolnego slotu na płycie,
    z początku po instalacji sterowników wszystko działało prawidłowo, lecz po około 15-20m przy uruchomieniu filmu na przeglądarce, komputer się zawiesił. Z początku pomyślałem że może być to wina dysku, ponieważ podejrzewam nieliczne bad sektory, pomimo tego że program HD TUNE po skanie dysku nie wykrywa żadnych bad sektorów, podczas rozruchu pojawia się komunikat alt+ ctr+ del i związany z tym błąd odczytu dysku. ( Problem znika po wyłączeniu i wł. przycisku od zasilacza lub odłączeniu i podł. kabla sata przy dysku). Lecz po zniknięciu problemu związanego z dyskiem który się pojawił przy restarcie, problem z ramem dalej występował. Komputer po paru minutach ponownie się zawieszał (nie reagował na nic). Przy przekładaniu (pomiędzy slotami) ramów zorientowałem się że dostałem nie taki ram jak chciałem różni się on końcówką stary ram to : Pamięć GOODRAM GR800D264L5/2G. Oba ramy jednocześnie (oddzielnie funkcjonują) nie działają, najlepiej gdyby były identyczne z tego co mi powiedziano, lecz doczytałem w internecie że ramy posiadające tą samą częstotliwość powinny współgrać ze sobą. Czy da się to jakoś naprawić w Biosie, czy coś? Jeżeli jest to mało wydajne bądź niemożliwe to który model z tych ramów lepiej dokupić bądź wymienić na 2x4 gb w przystępnej cenie? (budżet to 100 - 120 +/- ram nie musi być nowy! )
    Oraz
    Rozglądam się za dyskiem i tutaj pojawia się moje zniechęcenie do ofert z "A" ponieważ, czytając komentarze że dyski które są opisane jako nowe mają czasem i po 9 lat. Są oferty za 130-140 zł Seagate 500gb ("nowe"). Chciałbym zakupić na dniach (podobny) dysk parametry nie muszą być wybitne, chodzi mi o pojemność , budżet to 200 +/- (lecz wolał bym "NOWY' dysk jeśli to niemożliwe w tej cenie to pojemność może być 320Gb)
    Oraz ostatnia kwestia. Obecnie mam "zasilacz" Modecom Feel 2 400w nic ciekawego, Obawiam się że od czasu wymiany grafiki teraz procka, oraz niebawem dysku i pamięci może on sobie nie dać rady i spalić resztę (Budżet 200 +/-), Pomóżcie coś dobrać do tego sprzętu przeznaczonego do gier.
    PS.
    Oba ramy są używane, sprezentowanego nie sprawdzałem ponieważ sam działa i niezbyt wiem jak go sprawdzić, obecny dysk ma ok. 1-1.5 roku lecz podejrzewam że może mieć 3 razy tyle, zasilacz działa od 6-8 lat razem z płytą główną. Po wymianie części planuje stary dysk włożyć do kieszeni dla dysków twardych jaką posiadam w obudowie (obecnie jest ona niepodłączona pod zasilanie tak jak i i czytnik płyt)

0 4
  • #2 31 Gru 2016 03:18
    kiss39
    Poziom 33  

Witaj

Jakub9422
    Odnośnie Działania RAM w trybie "Dual Channel"
    RAM działa w tak zwanym trybie "Dual Channel" jak podają najkorzystniej to posiadać dwa identyczne Moduły (kupione razem w komplecie od jednego producenta ) mamy 100% pewności, że RAM będzie działał w takim trybie. Tryb Dual Channel to podwójna prędkość szyny pamięci dwukrotność i daje to wzrost działania systemu i wydajności w grach, aplikacjach. Stosowane konfiguracje dla Dual Channel :2x2GB, 2x4GB, 2x8GB.

Odnośnie jak sprawdzić RAM(identyczne parametry i wielkości), którą posiadamy, czy pamięć będzie działać w trybie Dual Channel. W tym celu musimy znać specyfikację (opis techniczny) płyty głównej MSI G31TM-P21.

G31TM-P21 z opisu wynika - Obsługa dwukanałowej architektury pamięci DDR2, czyli płyta obsługuje Tryb Dual Channel

Pamięć systemowa
    • Współpraca z 2 modułami DIMM niebuforowanej pamięci DDR2 DRAM, zasilanej napięciem 1,8 V
    • Obsługa do 8 GB pamięci
    • Obsługa dwukanałowej architektury pamięci DDR2
    • Obsługa interfejsu pamięci DDR2 667/800
    • Ze względu na ograniczenia chipsetu G31, opcja pracy w trybie dwukanałowym wymaga spełnienia pewnych wymagań odnośnie specyfikacji modułów pamięci. Prosimy o zapoznanie się z Raportami z testów w celu uzyskania szczegółowych informacji.

źródło - https://pl.msi.com/Motherboard/G31TMP21.html#hero-specification

Dodano po 10 [minuty]:

Jakub9422 napisał:
    Oba ramy jednocześnie (oddzielnie funkcjonują) nie działają, najlepiej gdyby były identyczne z tego co mi powiedziano, lecz doczytałem w internecie że ramy posiadające tą samą częstotliwość powinny współgrać ze sobą. Czy da się to jakoś naprawić w Biosie, czy coś?

Płyta obsługuje Kości RAM DDR2 667/800Mhz do maksymalnie 8GB i powinna widzieć 6GB

Dwie opcje możesz sprawdzić.
    Przywrócić w BIOS-ie ustawienia domyślne (fabryczne) "Default" lub zmienić częstotliwość Mhz na "Auto".
    Druga opcja to RESET BIOS, czyli czyszczenie CMOS - https://www.youtube.com/watch?v=ZsHhy4J1V6Q

0
  • #4 31 Gru 2016 09:56
    Kasek21
    Poziom 43  

Test każdego modułu pamięci w taki sposób:

Pobierz stąd: http://www.memtest.org/#downiso
    Rozpakuj, nagraj obraz na płytę i uruchom z niej komputer. Możesz także pobrać wersję na pendrive. (dwa przejścia programu).

Jakub9422 napisał:
    lepiej dokupić bądź wymienić na 2x4 gb w przystępnej cenie?

Ta płyta nie obsłuży modułów 4GB.

Jakub9422 napisał:
    Obecnie mam "zasilacz" Modecom Feel 2 400w nic ciekawego

Przed wymianą dysku wymień ten pseudozasilacz.

0
  • #5 02 Sty 2017 23:05
    Jakub9422
    Poziom 3  

Dzięki za program do sprawdzania pamięci. Sprawdziłem pamięć okazało się że sprzedający na "A", sprzedał zepsutą pamięć, testowałem na dwóch jednostkach i w teście program się zatrzymywał na 4% już teraz nie pamiętam jaki to był etap, następnie wyskakiwała litera "ttttttttt..." tam gdzie pojawiają się błędy i zajmowała ona całe okno aż do końca ekranu u dołu. Wywnioskowałem że pamięć jest zepsuta, ciekawe czy będzie się wypierał... czy odda pieniądze.

Dysk będę zamawiał razem z zasilaczem i na pewno posłucham rady co kolejności wymiany.

Dodano po 7 [minuty]:

marconii2002 napisał:

Patrzyłem na dyski 500gb na morele o tych parametrach o dziwo są w tej samej cenie, więc dzięki za dobrą sugestie.
    Zamawiam dokładnie to co polecasz.

Temat można zamknąć dziękuję wszystkim za odzew.

0