Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalkulator zasilania lamp LED -

31 Gru 2016 10:40 2106 11
  • Poziom 16  
    Witajcie.
    Długo szukałem kalkulatora linii zasilającej lampy LED połączonych równolegle i nie znalazłem.
    Jeśli ktoś zna taki kalkulator - proszę o informację.

W czym problem ? Ano w tym, że nowoczesne drivery LED mają szeroki zakres napięcia zasilania i same dobierają sobie prąd w zależności od napięcia zasilania : utrzymują stałą moc (i jasność) na diodach LED. Obliczenie takiego obwodu wcale nie jest proste, spróbujcie.
    Chodzi z grubsza o obliczenie takiego obwodu:

Celowo dla uproszczenia jest to obwód prądu stałego, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby obliczał obw. prądu zmiennego.
    Jeśli nie ma takiego kalkulatora - może pomożecie go stworzyć. Myślę, że było by to bardzo pomocne narzędzie.

Założenia :
    Wpisujemy dane wejściowe:
    1. Obwód prądu stałego/zmiennego
    2. Jedno czy trójfazowy
    3. Ilość odbiorników (lamp)
    4. przekrój przewodu
    5. długość przewodu
    6. zakres napięcia zasilania odbiorników (driverów LED)
    7. moc lampy
    8. napięcie zasilania

Kalkulator powinien pokazać:
    1. prądy w gałęziach
    2. spadki napięć i mocy na przewodach
    3. napięcie zasilania na odbiorniku
    4. prąd sumaryczny i moc zasilacza DC jeśli jest
    5. sumaryczną moc lamp
    6. sumaryczną moc strat na przewodach
    7. pokazać (np na czerwono) że odbiornik jest poza zakresem napięcia zasilania
    8. może obliczyć/dobrać zabezpieczenie, min. zalecany przekrój, min. moc zasilacza

Kalkulator będzie pomocny w optymalnym doborze przekroju do zasilania lamp ulicznych, w dużych halach, oświetlenia ścieżek - wiadomo większy przekrój to mniejsze straty, ale większa inwestycja, pokarze jaka jest strata mocy na "grzanie" przewodów. Spotkałem się, że inwestor położył tak cienki przewód, że strata mocy wynosiła 60W przy użytecznej mocy lamp 90W !!! Drivery sobie "dały radę" i lampy świeciły równo, ale kto chce mieć takie straty ?
    Najlepiej, aby miał formę graficzną - obrazki lepiej przemawiają do inwestorów.

Na koniec prawa autorskie :) Jeśli powstanie taki kalkulator - można będzie go umieszczać gdziekolwiek, z zaznaczeniem, że powstał dzięki polskiej społeczności forum elektroda.
  • IGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Jako kalkulator może nadałby się Circuit simulator.

Takie połączenia o których piszesz mogą występować wewnątrz oprawy, każda oprawa ma swój zasilacz zasilany z 230V AC. Nie widziałem jeszcze przeróbek sieci oświetlenia ulicznego na prąd stały.

Co to za inwestycja że strata mocy była 60W ?
  • IGE-XAO
  • Poziom 31  
    @_Tomaszz Wspomniana cienka skrętka komputerowa nie służy do zasilania, zastosowanie to sieci internet. Sam układ zasilania powinien się znajdować chyba w oprawie, ogólnie mówiąc.
    Zasilacze które podałeś Mean Well HLG faktycznie mają szeroki zakres napięcia zasilania: z dokumentacji Input Voltage 90 ~ 305VAC 127 ~ 431VDC ale mimo to, sieć zasilająca musi mieć swoje parametry.
    Poszukaj jakieś projekty oświetlenia ulicznego i zobacz przykłady jak to się wszystko dobiera.
  • Poziom 34  
    Po pierwsze całe założenie jest błędne. LED jako odbiornik nieliniowy i bardzo zależny od napięcia oraz temperatury NIE WOLNO zasilać równolegle.

Zasilać powinno się natomiast łącząc wszystkie LED szeregowo, stosując źródło prądowe (driver LED).

Do tego do oświetlenia ulicznego i fabrycznego używa się 230Vac, nie wiem po co komplikować sobie życie z 24Vdc...

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Schemacik z pierwszego postu może był niezbyt udany, później poprawię.
    Chodzi zasadniczo o wyliczenie obwodu z obciążeniem nieliniowym, jakim są drivery LED. Markovip - oczywiście masz rację - same diody są łączone szeregowo - zbyt uprościłem rysunek. Zasilanie 24V wynika z zastosowania III klasy ochronności (SELV)
    Może ten schemat nieco przybliży problem:
    Proszę się nie czepiać szczegółów przy LM317 - chodzi o ogólny charakter obciążenia, poza tym tylko taki regulator znalazłem w bibliotekach symulatorów.
    Joker, gdzieś widziałem, że zamieściłeś podobny schemat (dawno temu) z circuit calculator, ale dotyczył żarówek halogenowych (które zresztą też są obciążeniem nieliniowym). Zrobiłem symulację w "Qucs"
    Obciążenie użyteczne to 40W (4x10W) a moc oddawana przez źródło wg symulatora to 96 W. Rezystancja 0,5 Ω odpowiada około 23m przewodu 1 mm². Widać wyraźnie spadki napięcia i straty mocy. Niestety symulator trochę "przesadza", w rzeczywistości obciążenie zasilacza jest trochę mniejsze (być może wynika to z zastosowania w driverach wysokosprawnych przetwornic w miejscu LM317)

Panie WojcikW, pańskie odpowiedzi są na tak żenująco niskim poziomie (nie mówiąc o zamiarze obrażania mnie jako autora tematu), że będzie pan uprzejmy nie zabierać głosu w tej dyskusji. Na razie nie wniósł pan kompletnie niczego do tematu (oprócz kpin) i niech tak zostanie.
  • Poziom 34  
    _Tomaszz napisał:
    Zasilanie 24V wynika z zastosowania III klasy ochronności (SELV)

W takim razie równie dobrze można zastosować zasilanie 48Vdc, to też SELV.
    Będzie połowa problemu. No chyba że źródłem napięcia są akumulatory w instalacji fotowoltaicznej.
  • Poziom 16  
    markovip napisał:
    _Tomaszz napisał:
    Zasilanie 24V wynika z zastosowania III klasy ochronności (SELV)

W takim razie równie dobrze można zastosować zasilanie 48Vdc, to też SELV.
    Będzie połowa problemu. No chyba że źródłem napięcia są akumulatory w instalacji fotowoltaicznej.

Nie da rady: dopuszczalne napięcie odbiornika to 30V. Ale zawsze to lepiej niż 12V ;)

Jaki dalibyście przewód do zasilania lamp 7W ? 1mm² ? 1,5mm² ?
    Zrobiłem jeszcze jeden obwód w circuit simulator: http://tinyurl.com/hfcgo3g
    Można się pobawić. Spróbujcie "zrównoważyć " obwód dobierając opór odbiorników tak, aby na każdym była taka sama moc (powiedzmy 5W). Wcale nie takie łatwe, bo zmieniając jedną wartość - wpływa ona na resztę.
    Tak właśnie działają zasilacze impulsowe - drivery LED. Przykłady - linki podałem gdzieś na początku. Zmienia się ich "rezystancja"(zobaczcie, jak mocno !) To akurat byłem w stanie przetestować na żywo (11 lamp na przewodzie 2x1mm²x10m=2x200mΩ) i wyniki są prawie identyczne. Z symulatora wynika 27W strat przesyłowych przy 76W mocy użytecznej. To prawie 40% !!
    200mΩ to także przekrój 20m żyły CU przekroju 1,5mm².
    Przy zastosowaniu 230V straty oczywiście są mniejsze, przy 12V większe; nie jest to jednak bez wpływu na dobór zasilacza, zabezpieczeń, przekrojów.

Ja akurat utknąłem na "zrównoważeniu obwodu" aby arkusz podstawił mi odpowiedni opór wg zakładanej mocy odbiorników. W circuit simulator robiłem to ręcznie. "Na żywo" zasilacze-drivery LED regulują sobie same prąd zależnie od napięcia zasilania. Nie umiem tego policzyć i w tej kwestii proszę Was o pomoc. Z resztą sobie poradzę.

Tu jeszcze dla porównania obwód dla 11 lamp po 100W zasilanych 230V: http://tinyurl.com/jyebjep