Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka elektryczna, wymuszenie fazy w danym przewodzie?

last victim of 2016 31 Gru 2016 14:13 426 9
  • #1 31 Gru 2016 14:13
    last victim of 2016
    Poziom 3  

Witam, od razu przepraszam za tytuł, ale nie mam pojęcia jak to nazwać (gdybym wiedział pewnie już bym znalazł w google :/)

Chodzi o to że robię prosty piecyk elektryczny, grzałka to po prostu drut oporowy zwinięty w 'sprężynę', do tego kontroler temperatury spięty z przekaźnikiem i włącznik.

No i teraz problem, ponieważ piecyk będę pewnie co jakiś czas przenosił a z tego co sprawdzałem faza w gniazdkach w moim domu jest różnie, raz z prawej raz z lewej, więc zależnie gdzie podłącze to faza może być raz na przewodzie podłączonym przez przekaźnik i włącznik a raz na przewodzie podłączonym bezpośrednio do grzałki.

Chciałbym uniknąć porażenia się prądem dotykając przez przypadek 'wyłączonej' grzałki stąd moje pytanie: czy mogę jakimś elementem układem, wymusić by faza niezależnie od gniazdka zawsze była w konkretnym przewodzie który przechodzi przez włącznik i przekaźnik czy muszę np. kupić włącznik na dwa przewody na raz?

0 9
  • #2 31 Gru 2016 14:20
    Adam-T
    Poziom 37  

A nie możesz zastosować wyłącznika dwutorowego lub przekaźnika dwutorowego (odłączający fazę i neutralny) ?

0
  • #3 31 Gru 2016 14:25
    last victim of 2016
    Poziom 3  

Musiałbym kupić kolejny przekaźnik, wyłącznik dwutorowy to jest rozwiązanie jednak jestem ciekaw czy można to jakoś rozwiązać w miarę prosto bo ułatwiło by mi to potem rozwinięcie układu o jakieś zabezpieczenia itp.

0
  • #4 31 Gru 2016 14:30
    Adam-T
    Poziom 37  

A w czym wyłącznik ( nie przełącznik ) dwutorowy miałby Ci utrudnić rozwinięcie układu?

0
  • #5 31 Gru 2016 14:35
    Xantix
    Poziom 39  

last victim of 2016 napisał:
    czy można to jakoś rozwiązać w miarę prosto bo ułatwiło by mi to potem rozwinięcie układu o jakieś zabezpieczenia itp.

Właśnie najprościej i najłatwiej jest tak jak powiedział kolega wyżej. Dajesz taki przekaźnik:
    http://www.ibda.pl/przekaznik-2-biegunowy-230...ioda-led-idec-rj2s-cl-a230-cat-43-id-132.aspx
    I masz za każdym razem odcinane zarówno linię L jak i N. I problem z głowy.

0
  • #6 31 Gru 2016 14:40
    Nemonek
    Poziom 26  

Załóżmy, że w jakiś sposób można tego dokonać. Tylko, że w ten sposób na tyle skomplikujesz to wszystko tak, że w końcu będzie to nieopłacalne. Na początek musi być układ, który będzie sprawdzał, na którym przewodzie jest napięcie i sterował przełącznikiem, który skieruje napięcie na właściwy przewód. Chyba jednak prostszym, a na pewno bezpieczniejszym, będzie zastosowanie dwutorowego odłączania

0
  • #7 31 Gru 2016 15:42
    last victim of 2016
    Poziom 3  

Ok, znalazłem jakiś włącznik/wyłącznik dwutorowy, według wygrawerowania 10A 250V wiec powinien być bez problemu sobie poradzić

Adam-T napisał:
    A w czym wyłącznik ( nie przełącznik ) dwutorowy miałby Ci utrudnić rozwinięcie układu?

Wewnątrz będzie metalowy pojemnik, myślałem by zrobić zabezpieczenie że gdyby przez przypadek dotknął on grzałki układ by się wyłączył (czyli jeśli pojawiło by się napięcie między tym pojemnikiem a przewodem neutralnym, mogę ewentualnie zrobić miedzy uziemieniem ale nie zawsze jest)

0
  • #8 31 Gru 2016 17:38
    Adam-T
    Poziom 37  

Bezwzględnie obudowa powinna być połączona z przewodem ochronnym PE a urządzenie musi być podłączone go gniazda z bolcem ochronnym! Z prądem nie ma żartów!

0
  • #9 31 Gru 2016 17:51
    niewolno2
    Poziom 39  

Widzę że kolega last victim of 2016 lubi igrać z życiem, warto poważnie zastanowić się nad dalszym tokiem rozumowania że nie zawsze jest możliwość podłączenia do gniazda ze stykiem ochronnym.

0
  • #10 02 Lut 2017 18:43
    last victim of 2016
    Poziom 3  

Odkopię trochę temat to mam mały dylemat

Doszedłem do sterowania grzałką, mam sterownik temperatury połączony z przekaźnikiem, który będzie wyłączał grzałkę gdy ta rozgrzeje się do danej temperatury, dodatkowo do układu dodałem regulator mocy, by sterować mocą grzałki, (by do małych temperatur nie marnować masy prądu) i teraz mam dylemat, czy ten regulator mocy dać za przekaźnikiem czy przed nim?
    czy lepiej by regulator był raz obciążony raz nie czy by włączać/wyłączać regulator razem z grzałką a może to bez różnicy?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo