Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek RLC E317 - naprawa

bertolbaleron 01 Sty 2017 14:12 762 13
  • #1 01 Sty 2017 14:12
    bertolbaleron
    Poziom 15  

Witam,
    Mam uszkodzony mostek RLC typ E317 (późna wersja z 1990 roku już nie "Meratronik" tylko "PAiAP Szczecin").

Miernik po włączeniu przez chwilę wyświetla przepełnienie (same dziewiątki) a po chwili zaczyna wyświetlać w miarę stabilnie np 222, 022, 218, 220 (zakres ani tryb nie ma znaczenia, przy wciśniętym isostacie "ZERO R" jest to samo. Tak miernik zachowuje się teraz, po moich kilku naprawach (wymieniłem część elektrolitów, bo znacznie utraciły pojemność, poprawiłem całą masę zimnych lutów i wymieniłem opór 68Ω, nie wiem jaki ma numer, jest w pobliżu T105) wcześniej szalał całkowicie, czasem udawało się przez chwilę coś zmierzyć ale zaraz znowu zaczynał wariować. Wyświetlał zupełnie losowe znaki, nawet nie zawsze cyfry. Przepełnienie zakresu również nie funkcjonuje.

Pozdrawiam, SM.

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 01 Sty 2017 14:33
    lesławek
    Poziom 31  

Czyściłeś te isostaty? Jeśli gdzieś są isostaty to wymagają czyszczenia...

1
  • #3 01 Sty 2017 14:36
    bertolbaleron
    Poziom 15  

lesławek napisał:
    Czyściłeś te isostaty? Jeśli gdzieś są isostaty to wymagają czyszczenia...

Utopiłem niemal w kontakcie... Ale niech stracę, psiknę i rozruszam jeszcze raz.

Edit:
    Tak jak podejrzewałem - nic to nie dało.

Pozdrawiam, SM.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 01 Sty 2017 18:32
    AdamC
    Poziom 23  

Sprawdź czy napięcia zasilania są stabilne i bez tętnień. Później reszta działań naprawczych : isostaty, pomary w punktach kontrolnych korzystając z DTR.

0
  • #5 01 Sty 2017 21:17
    bertolbaleron
    Poziom 15  

AdamC napisał:
    Sprawdź czy napięcia zasilania są stabilne i bez tętnień. Później reszta działań naprawczych : isostaty, pomary w punktach kontrolnych korzystając z DTR.

Tętnienia występowały, zwłaszcza na szynie 5V do zasilania cyfrówki. Dodatkowo napięcie przysiadało pod obciążeniem (włożony bezpiecznik 1A na płytce) do około 4,3V. Po wymianie kondensatorów jest lepiej, ale na analogowym mierniku (V640) widać, jak szarpie napięciem wraz z odświeżaniem odczytu na wyświetlaczu.

Napięcia +/- 15V są OK.

Przy okazji znalazłem jeszcze kilka zimnych lutów i prawie pozrywane przewody z transformatora do płytki.

Schemat mam w wersji polskiej, ale sama serwisówka w języku polskim jest nieczytelna. Mam jakąś niemiecką, ale ona jest do wersji "A", a i tak jej nie rozumiem.

Izostaty jeszcze sprawdzę. "Przedzwonię" miernikiem każdy styk w izostatach.

Pozdrawiam, SM.

0
  • #7 23 Cze 2017 23:44
    bertolbaleron
    Poziom 15  

bf199 napisał:
    witam, posiadam u siebie identyczny problem, mógłby mnie kolega naprowadzić co było zepsute? Ja obstawiam padnięty u siebie układ odpowiedzialny za ponowne zerowanie, lecz przed jego wymianą chciałbym poznać co było w pańskim zepsute, pozdrawiam

Ja się poddałem z naprawą tego miernika w końcu. Dałem znajomemu, żeby rzucił na to świeższym okiem. Ostatnio dzwonił, mówił, że znalazł przepaloną żarówkę, która jest w jakimś układzie komparatora chyba. Może to to.

Pozdrawiam, SM.

0
  • #9 23 Cze 2017 23:53
    bertolbaleron
    Poziom 15  

bf199 napisał:
    jest taka żaróweczka, lecz w moim sprawna, sprawdzałem omomierzem. Rozumiem, tez chyba odpuszczę bo nie mam już pomysłów...

Czyli to nie to... Szkoda. Niestety - sprzęt do łatwych w naprawie nie należy, a i schemat niewiele pomaga kiedy na płycie nie ma opisów elementów. Dodam, że znajomy zaczął od wymiany tej pary polówek w jednej obudowie na wejściu na dwa BF... nie pamiętam teraz, ale takie stare, kiedyś bardzo popularne. Też nie pomogło. Sprawdź to u siebie mimo wszystko.

Pozdrawiam, SM.

0
  • #11 24 Cze 2017 00:00
    bertolbaleron
    Poziom 15  

bf199 napisał:
    Chyba BF245, tranzystory polowe.. musi byś coś uszkodzone z zerowaniem, w moim po ponownym włączeniu głównym włącznikiem pracowało poprawnie, lecz gdy wcisnę obojętnie który klawisz już głupieje i wyświetla zazwyczaj te dwójki

O właśnie! BF245, nie mogłem sobie przypomnieć. Jutro popatrzę na schemat. Nie myślałem nigdy z tej strony, że to coś z zerowaniem... To może być jakaś myśl.

Pozdrawiam, SM.

0
  • #13 24 Cze 2017 00:09
    bertolbaleron
    Poziom 15  

bf199 napisał:
    jest odpowiedzialny jednen układ który sprowadza wszystkie pozostałe w stan wyzerowania przy każdym pomiarze, u pana ponowne włączenie miernika pomaga na chwilę?

Nie pamiętam... Od dawna miernik leży u kumpla. Sprawdzę przy okazji i może razem coś zaradzimy.

Pozdrawiam, SM.

0