Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yonos PICO 25/1-6-(EU3) - Problem z uciekającą wodą z obiegu C.O.

andrew8300 01 Sty 2017 15:24 762 5
  • #1 01 Sty 2017 15:24
    andrew8300
    Poziom 9  

Witam
    Chciałbym zaczerpnąć porady od bardziej zaznajomionych kolegów z forum odnośnie instalacji C.O. Jako że całkowicie jestem laikiem z tej dziedziny podczas rozbudowy domu zatrudniłem ludzi do tych prac.
    Dom jest dwupiętrowy (parter + piętro). Przed rozbudową zamieszkana była tylko część parterowa. W tej instalacji znajdują się grzejniki starego typu czyli żeliwne bez jakiejkolwiek możliwości regulacji przepływu medium (termostaty). Podczas prac rozbudowy na piętrze został umieszczony rozdzielacz dla 90% grzejników. Do rozdzielacza idzie dosyć gruba rura ze 2'' albo i lepiej. Te 10% (2-3 grzejniki) pociągnietę zostały z dolnej części jako, że była taka możliwość. Na górnym pokładzie znajdują się nowe grzejniki, wszystkie wyposażone w zawory termostatyczne a cała instalacja pociągnięta PEX.
    Problem pojawił się w tą zimę. Pomimo wielokrotnego odpowietrzania grzejników zapowietrzały się na nowo. Instalatorzy stwierdzili, że stara pompka nie dawała rady i trzeba wymienić ją nową. Oczywiście wymienili na pompke automat typu WILO YONOS PICO. Po zainstalowaniu nowej pompki pojawił się kolejny problem... problem z uciekającą wodą z układu. Jako że budynek dosyć wysoki (stare budownictwo) to ciśnienie na wyjściu pieca wskazywało około 0,6 Bar. Po kilku dniach pracy ciśnienie znacznie spadło - poniżej 0,5 Bar i niektóre kaloryfery przestały grzać a wręcz zostaly tez solidnie zapowietrzone. Dopuściłem wody, odpowietrzyłem... kilka dni spokoju i znowu to samo.
    Wezwałem fachowców wyciągneli odpowietrzacz z naczynia wyrównawczego wyciągneli rurkę 0,5m w górę i tyle. Ciśnienie wody znowu spadło... więc dopuściłem wody do 0,6- 0,65 Bar. Naczynie się przelało do piwnicy.... i na wyższym poziomie przez tą właśnie rurkę bo nie zabezpieczyli jej zaworem... no nic. Szukam więc dalej. Może coś z ustawieniami samej pomki ? ... w instrukcji dopatrzałem się że tego typu pompka powinna być instalowana w pionie a u mnie zainstalowali ją panowie w miejsce starej... w poziomie. Nie wiem czy odwrócili głowice ale raczej nie bo wymiana trwała dosyć krótko. Czy może to mieć wpływ na zachodzące anomalia ? Wg instrukcji pompa nie może być tak instalowana...
    Jutro mają przyjść i sprawdzać układ nie posiada jakiegoś rozszczelnienia...

0 5
  • #2 01 Sty 2017 16:35
    tkaczu1
    Poziom 16  

raczej pompa nie ma nic do ubytku wody natomiast mogą być zapowietrzone rurki idące od rozdzielacza do grzejników i pompa sukcesywnie wygania powietrze co jest przyczyną spadku wysokości słupa wody

0
  • #3 01 Sty 2017 16:46
    andrew8300
    Poziom 9  

Biorę to pod uwagę. Tylko co z poziomem zainstalowania pompy ? Wg. instrukcji producent zaleca pion. Zapewne skoro zaleca tak powinno być w innym przypadku zainstalowanie inaczej niz w instrukcji moze skutkować uszkodzeniem... Czy rzeczywiscie warto zwrocic na to uwage?

0
  • #4 01 Sty 2017 16:56
    tkaczu1
    Poziom 16  

jak wiesz tylko zaleca bo montując pompę w pionie odpowietrza się sama a w poziomie może mieć z tym problem najważniejsze jest żeby wirnik chodził w poziomie a nie pionie

0
  • #5 02 Sty 2017 07:57
    ls_77
    Poziom 28  

andrew8300 napisał:
    ... w instrukcji dopatrzałem się że tego typu pompka powinna być instalowana w pionie a u mnie zainstalowali ją panowie w miejsce starej... w poziomie. Nie wiem czy odwrócili głowice ale raczej nie bo wymiana trwała dosyć krótko. Czy może to mieć wpływ na zachodzące anomalia ? Wg instrukcji pompa nie może być tak instalowana...

Według instrukcji masz dobrze zamontowaną pompkę:
    Może jest problem ze złym umieszczeniem pompy względem naczynia wzbiorczego lub za niskim umieszczeniem naczynia wzbiorczego i pompa wysysa z niego wodę razem z powietrzem i się zapowietrza?

0
  • #6 22 Sie 2017 12:11
    andrew8300
    Poziom 9  

Temat juz dawno powinienem zamknąć....
    Parametry pompki były źle dobrane do instalacji. Po zmianie parametrów ciśnienia w starej i nowej instalacji wyrównały się na tyle, że woda utrzymuje odpowiednie ciśnienie.
    Dzięki wszystkim za pomoc.

0