Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz podwójny/symetryczny na podst. układu z Electronics Lab

pawel13t 09 Jan 2017 13:11 11124 39
Relpol
    eurotips
    Level 39  
    To żadne szukanie dziury w całym, po prostu chcemy ciebie uświadomić że to nie jest zasilacz symetryczny i tylko tyle. Zwróć uwagę na działanie ograniczenia prądowego w obu gałęziach, w gałęzi dodatniej rezystor pomiarowy jest typu "low side" "do masy",
    a do czego jest on w gałęzi "ujemnej" ?
  • Relpol
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Pod warunkiem że trafo jest 2 uzwojeniowe lub symetryczne to wszystko jest spoko bo spotykałem takie wynalazki na jednym uzwojeniu pełnym mostku i dwoma kondami w gałęzi dodatniej i ujemnej i się to nazywało symetrycznym, właśnie poprzez podział kondensatorami. To tylko pozorna masa ale jakoś działały do pewnego stopnia właśnie na LMach. Ale to tez ktoś zbudował do wzmacniaczy audio. I upiera się że taki wynalazek działa.

Moderated By trymer01:

Post był raportowany.
    Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji.

• Relpol
    Gizmoń
    Level 28  
    A co to ma do rzeczy, do czego on jest? Płynie przez niego prąd gałęzi ujemnej? Płynie. Jest spadek napięcia proporcjonalny do tego prądu? Jest. Ograniczenie działa tak samo jak w gałęzi dodatniej? Tak samo. Termin "zasilacz symetryczny" odnosi się symetrii jego napięć wyjściowych, a nie symetrii schematu układu elektronicznego względem masy pociągniętej przez jego środek. Jak dobrze, że rozmaite układy analogowe wymagające zasilania symetrycznego nie wiedziały, że mój zasilacz nie jest symetryczny, i działały z nim poprawnie.

Zobaczcie sami jak był skonstruowany zasilacz, a jakże - symetryczny - oscyloskopu KR-7203A:

Zasilacz podwójny/symetryczny na podst. układu z Electronics Lab

Układ od +15V jest zadziwiająco podobny do układu -15V, nieprawdaż?
    User removed account
    Level 1  
    krzysztofh
    Level 29  
    Przedstawiony projekt nie do końca odzwierciedla warunki pracy w porównaniu do "electronics lab" w połączeniu równoległym. Zobacz gdzie odbywa się pomiar i regulacja ograniczenia prądowego. W przedstawionym zasilaczu z oscyloskopu rezystor jest umieszczony bezpośrednio w torze prądowym, w "electronics lab" w torze ujemnym w stosunku do plusa, tworząc przy tym dodatkowy punkt odniesienia.
    User removed account
    Level 1  
    pawel13t
    Level 17  
    Kolego krzysztofh z całym szacunkiem ale czasem trzeba po męsku przyznać się do błędnego myślenia które na silę próbuje nam kolega wmówić.
    Na tym zasilaczu testowałem końcówki które nie miały kondensatorów elektrolitycznych w zasilaniu i działały poprawnie więc jaka sztuczna masa?
    Nie ma żadnego znaczenia czy rezystory są na plusie czy minusie.
    Zdaję sobie również sprawę z wad konstrukcji Electronic-a i myślę nad zmianą chociażby na projekt ETL jak znajdę wolną chwilę.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Nie do końca się zgodzę ze podany schemat z oscyloskopu jest zasilaczem symetrycznym. Spójrzcie na rozkład prądów w układzie które można śmiało porównać do lustra prądowego z pływającą masą gdzie napięcie odniesienia jest obce i oba na potencjale dodatnim 70V z osobnego układu zarówno dla dodatniego jak i ujemnego zasilacza. . Takie układy były bardzo popularne we wzmacniaczach operacyjnych nie wymagających stabilnej masy często pływającej a podyktowane to było głownie pętlami wysokiego napięcia które także miały wspólną masę. Otóż są to dwa oddzielne uzwojenia nie mające ze sobą powiązania na górze macie 2 x po 40 zw a dolne 64zw a ponadto grubość drutu nawojowego jest inna więc jak tu chcecie zbudować symetryczne zasilanie ? Jeden zasilacz jest dodatni 15V a drugi ujemny 15V wartość symetrycznego napięcia się sumuje i wynosi 30V z pływającą masą. Definicja zasilacza symetrycznego definiuje obciążalność obu kanałów na takim samym poziomie przy zachowanej obustronnej regulacji napięcia jak i prądu a nie oddzielnej dla obu kanałów z trwałą masą. Spójrzcie jeszcze raz dokładnie i proszę szczególną uwagę zwrócić na układ mas.
    krzysztofh
    Level 29  
    Mój błąd. Oczywiście nie chodziło o połączenie równoległe tylko szeregowe. Po prostu lapsus.
    Mam taki zasilacz, tj. podwójny, który parę lat temu zbudowałem. Z resztą jest tu na Elektrodzie. W wolnym czasie zrobię testy obciążenia i ograniczenia prądowego.
    User removed account
    Level 1