Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bauknecht TK Care XL 7B (856068003210) - Nie działa suszenie

01 Sty 2017 20:06 1920 15
  • Poziom 27  
    Witam
    Posiadam suszarkę jak w temacie. Problem polega, że grzanie załącza się na kilka sekund w momencie startu, a później się wyłącza. Czasami w pracy zdarzy się, że załączy się jedna z grzałek bo na amperomierzu wychodzi ok 8A.

Rozebrałem ją, przeczyściłem moduł grzania. Sterownik Whirpool L1790 nosi ślady wcześniej naprawy, ale po wstępnych oględzinach jest ok. Zwarłem na krótko czujnik temperatury i teraz po załączeniu zapalają się cyklicznie wszystkie czerwone diody i suszarka nie startuje. Omomierzem sprawdzałem maja ok 16K. Na co musiałbym zwrócić uwagę?

Pozdrawiam
  • Moderator
    Brauniack napisał:
    Sterownik Whirpool L1790 nosi ślady wcześniej naprawy, ale po wstępnych oględzinach jest ok.
    Zatem jednak daj dobrej jakości fotki z obu stron płytki PCB :D
  • Pomocny post
    Moderator
    Sprawdź zaznaczone elementy oraz przekaźnik (tylko jako wylutowany i dokładnie) :D
  • Poziom 27  
    Dziękuję zaraz sprawdzę. Sprawdziłem jeszcze termik na grzałkach i jeden z nich okazał sie uszkodzony - brak przejścia. Zwarłem końcówki od niego, ale dalej świecą cyklicznie kontroli na panelu.
  • Pomocny post
    Moderator
    Brauniack napisał:
    Sprawdziłem jeszcze termik na grzałkach i jeden z nich okazał sie uszkodzony - brak przejścia. Zwarłem końcówki od niego, ale dalej świecą cyklicznie kontroli na panelu.
    Zatem daj nowy sprawny bo zwieranie nigdy prawie nie prowadzi do niczego dobrego...
  • Poziom 27  
    R28 jest 470Ω, R29 jest 470Ω (sądzę że powinno być 1K), Tr1 na 1-3 w obu stronach ok 430Ω.

TONI_2003, a dlaczego ta okolica wydała Ci się podejrzana? Tam wchodzi wtyk od pozycji drzwi.
  • Moderator
    Triaka jakoś nigdy nie mierzyłem na takim zakresie. Wydawało mi się, że to Triak od pompy wodnej, a rezystory to: R028=470Ω, R029=1K.
  • Poziom 27  
    Tam nie ma pompy wodnej, jest to sama suszarka.
  • Poziom 1  
  • Poziom 27  
    Ten "dynks" to czujnik temperatury (wartość ok 22kohm w temp. 15 stopni celsjusza) znajduje się w komorze gdzie jest filtr wychwytujący resztki z ubrań (prawa środkowa część). Skropliny spływają do zbiornika, który wyciąga się i wkłada z przodu suszarki w lewym dolnym rogu. Ale naprawdę nie skupiajmy się na zasadzie funkcjonowania tych wynalazków. Mój problem polega na tym, że zapalają się cyklicznie diody czerwone (flusensieb reinigen, wasserbehalter leeren, warmetauscher). Znalazłem w internecie informacje tylko tyle, że należy wezwać serwis przy tej kombinacji zapalania się diod.

Bauknecht TK Care XL 7B (856068003210) - Nie działa suszenie Bauknecht TK Care XL 7B (856068003210) - Nie działa suszenie Bauknecht TK Care XL 7B (856068003210) - Nie działa suszenie
  • Moderator AGD
    Brauniack napisał:
    zapalają się cyklicznie diody czerwone

A które zielone świecą się? Te co na zdjęciu?
  • Poziom 27  
    Świecą nie przerwanie na zielono trocknen i ende a migają na przemiennie flusensieb reinigen, wasserbehalter leeren, warmetauscher
  • Poziom 27  
    Na chwilę obecną udało mi się wykonać procedurę restartu modułu na dole postu przedstawię czynności, które można wykonać nie tylko z tym modelem suszarki ale z innymi posiadającymi moduł whirpoola l1790 ale możliwe, że na innych też będzie pasowała poniższa kombinacja.

Po wykonaniu restartu modułu, migają diody na czerwono te 3, a świecą na zielona trocknen i knitterschutz. Zgasła dioda ENDE. Tak, że dalej jestem w martwym punkcie. Sprawdzałem jeszcze raz i sygnał z czujnika temperatury jest na płytce modułu, bo identycznie zachowanie było jak wypiąłem czujnik.

Procedura restartu modułu:

1. Ustawić pokrętło w pozycji OFF, a następnie przekręcić o 180 stopni jak na zdjęciu.
    2. Następnie 3x nacisnąć przycisk start.
    3. Przekręcić o jedno pole zgodnie z kierunkiem ruchu zegara pokrętło i wykonać powtórnie sekwencję 3x start.
    4. Powinny zgasnąć wszystkie kontrolki na 2-4 s, i po tym należy ustawić pokrętło w pozycji OFF.
    5. Urządzenie jeżeli nie generuję usterki powinno uruchomić się.
    TONI_2003, sprawdzałem te elementy po wylutowaniu i mają prawidłowe wartości z notą katalogową.
  • Moderator AGD
    Brauniack napisał:
    Świecą nie przerwanie na zielono trocknen i ende

To oznacza błąd w obwodzie NTC w kanale powietrznym.
    Jeśli po podpięciu NTC i zresetowaniu elektroniki nadal wyświetlany jest błąd to albo jest przerwa na przewodach albo musisz dłubać w elektronice.
  • Poziom 27  
    Czujnik i przewody sprawdzone. Na moduł dociera ok 15K. Elektronike przejrzałem, ale możliwe że coś mi umknęło. Teraz po zrestartowaniu modułu ende już się nie świeci.