Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekranowanie przewodu słuchawek, czy jest sens?

kewert 01 Jan 2017 21:47 1638 8
Wago
    kewert
    Level 13  
    Witam

W najbliższym czasie będę wymieniał przewód w słuchawkach Superlux HMC631. Zamierzam do tego wykorzystać 5 żył po 3 metry(2 na mikrofon i 3 do przetworników) przewodu Canare Starquad L4E5C, oplotu nylonowego, oraz dwóch wtyków Neutrik NYS231. Teraz moje pytanie brzmi czy jest sens ekranować ten przewód? Po wyjęciu żył zostanie mi ekran w formie plecionki którą mógłbym spowrotem założyć na 5 żył przewodu i nie wiem czy go wyrzucić czy wykorzystać ponownie. Z jednej strony jeżeli ekran się gdzieś postrzępi to może niszczyć oplot ale z drugiej czy ekranowanie będzie miał jakikolwiek wpływ na dźwięk?
    Szukałem już w internecie odpowiedzi na zadane wyżej pytanie ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
  • Wago
    kewert
    Level 13  
    Ok, została tylko jeszcze jedna kwestia. Czy jest sens dawać ekran na część po splitterze czyli na krótkie części przewodu tuż przy wtykach czy wystarczy ekran na dłuższej części przewodu? Sam ekran należy podłączyć do masy w jednym punkcie, dobrze myślę?
  • Wago
    kewert
    Level 13  
    A jak wygląda kwestia niezaekranowania części przewodu przy wtykach(chociaż pewnie zabraknie też trochę na dłuższej części przewodu z racji nieco większego przekroju niż fabrycznie założony)? Będzie to miało wpływ na dźwięk? Nie ukrywam, że zrobienie ekranu na tak małych odcinkach będzie nieco kłopotliwe. Może prościej będzie jeśli pokażę na obrazku o co mi chodzi.
    Ekranowanie przewodu słuchawek, czy jest sens?
  • Helpful post
    Rezystor240
    Level 41  
    kewert wrote:
    Nie ukrywam, że zrobienie ekranu na tak małych odcinkach będzie nieco kłopotliwe.

To nie ekranuj.
    Ile dokładnie będzie tego przewodu nieekranowanego?
    Jak mniej niż pól metra to nie powinno być różnicy pomiędzy przewodami w ekranie i bez niego.
    No chyba, że jesteś audiofilem to odczujesz ta zmianę kabla.
    kewert
    Level 13  
    Niezaekranowane będzie max. 30cm. Audiofilem nie jestem i szczerze mówiąc nie rozumiem tego całego przekonania, że przewód ma jakiś znaczący wpływ na brzmienie(oczywiście porównanie w granicach rozsądku czyli przewody powiedzmy za 50-100zł w porównaniu do takich które osiągają kosmiczne ceny typu 1000zł za metr) :P Samą wymianę chcę wykonać ze względów estetycznych i wytrzymałościowych.

Wielkie dzięki za pomoc :)
    Freddy
    Level 43  
    Rezystor240 wrote:
    Jak najbardziej tak, unikniesz w ten sposób niechcianego brumu i przydzwięku.
    Ciekawe skąd miałby się wziąć ten brum. Fantazjujesz kolego.
    Ekranowany kabel do słuchawek, to jedynie chwyt marketingowy i nic więcej.