Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM T61p wysiadł po wymianie chipsetu grafiki.

02 Sty 2017 10:29 393 3
  • Poziom 20  
    Witam. Mam na serwisie wcześniej wymieniony laptop, płyta: 42W7652. Trafił do mnie z usterką k. graficznej. Płyta uruchamiała się, ładowała system lecz brak obrazu. Moja naprawa polegała na wymianie chipsetu na nowy. Po wstawieniu fabrycznie nowego układu płyta przestała się uruchamiać. W spoczynku pobiera 20mA, przy próbie włączenia, zapalają się na chwilę kontrolki, płyta w tym czasie pobiera przez sekundę 50mA, później 100mA i wyłącza się. Z uwagi na niską cenę uszkodzonych płyt tego typu kupiłem inną z usterką grafiki. Wymieniłem układ na nowy i również przestała się uruchamiać- efekt identyczny jak w pierwszej płycie. Początkowo myślałem, że chip grafiki ma jakąś wadę fabryczną, ale pierwsza płyta bez grafiki również się nie uruchamia. Na tej płycie każdy układ jest zalany żywicą od spodu więc pomyślałem, że puszczają połączenia pod mostkiem NH82801. Wymieniłem go, lecz nic to nie zmieniło. Mierzyłem rezystancje na cewkach ale nic szczególnego nie zauważyłem. Nie mam pomysłu co z tym dalej robić.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Tam chyba masz kontroler źródeł zasilania -charger na MAX8765.
    Firma podaje, że
    MAX8724 - MAX1908 - MAX8765
    Poczytaj datasheet i to co do tej pory o nim napisano np. to forum , Elvikom, net

Zapewne na przycisku Power masz 3.3V > jak i nap. stby : 3,3 i 5V
    Nie widziałęm SM , ale podobny do R61i (platforma (Waikiki 1.1)
    * powiadają , że i do Wistron W510 (kendo-1 WS)

Z tego co podał mi kol. tam na tych MB padają takie "kontrolery ..." BD4176 Rinkan , które mrą jak "muchy"
    *wycinek z platformy kendo
  • Poziom 20  
    Dziękuję za pomocne info. Sprawdzę wieczorem ten kontroler. Napięcia 3,3V na przycisku oczywiście są.
  • Poziom 20  
    Sprawdziłem wszystko to o czym pisałeś. Wymieniłem kontroler napięć BD4176 oraz charger i nadal płyta się nie uruchamiała. Nie dawało mi spokoju to, że dwie płyty przestały się uruchamiać po wymianie grafiki więc pomyślałem o ew. usterce dużego mostka, który jest zaraz obok grafiki. Wymieniłem go, ale niepotrzebnie. Spróbuję jeszcze może zamówić kolejny BD4176, bo do tamtego nie miałem 100% pewności. Jednym słowem ta płyta to wielka porażka... :/