Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dopasować nieznany amperomierz do układu.

02 Sty 2017 14:06 1647 27
 • Poziom 12  
  Witam wszystkich forumowiczów.
  Robię sobie prostownik z odsiarczaniem z Radio Elektronika RE 2'87 i tam jest taki układ z amperomierzem. Jak dopasować nieznany amperomierz do układu.
  Teraz w dalszej części opisu tego prostownika, jest taki opis - "Układ ładowania akumulatora jest wyposażony w miernik wartości średniego prądu ładowania. Pomiar odbywa się pośrednio. Mierzy się spadek napięcia na rezystorze R18 połączonym szeregowo z akumulatorem. Potencjometr montażowy służy do kalibracji wskazań wskaźnika W." Nie ma nic więcej podane na temat, jaki to jest typ amperomierza, zwykły, mili czy mikro. Ten rezystor R18, to chyba jest bocznik do tego amperomierza i ma on 0.135oM/5W. Taki rezystor ale o wartości 0.100oM idzie kupić, i czy on może zastąpić ten 0.135oM. Jest jeszcze jedna sprawa. Czy można w te miejsce wstawić zwykły amperomierz i z jakim bocznikiem, żeby ten układ sprawował się prawidłowo. Z tego prostownika będzie pobierane do 8 amper. Czy ten PR2, wytrzyma takie obciążenie?

  Pozdrawiam wszystkich
  Janusz
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 43  
  Skoro jest pomiar pośredni to znaczy, że w układzie użyto miliwoltomierza który mierzy spadek napięcia na rezystorze pomiarowym. Zamiast tego układu R18, PR2 i W można wstawić inny amperomierz z bocznikiem lub bez o zakresie np. 10A.
 • Poziom 35  
  carbon_45 napisał:
  Taki rezystor ale o wartości 0.100oM idzie kupić, i czy on może zastąpić ten 0.135oM.

  goldi74 napisał:
  Zamiast tego układu R18, PR2 i W można wstawić inny amperomierz z bocznikiem lub bez o zakresie np. 10A.

  Należy najpierw sprawdzić na schemacie, czy R18 jako rezystor pomiarowy nie podaje napięcia kontrolnego dla innego układu.
 • Poziom 43  
  No tak, dobrze by było zobaczyć schemat w całości.
 • Poziom 35  
  Kłaniają się podstawy miernictwa, oraz zrozumienie jak działa "woltomierz" i "amperomierz" za pomocą wykorzystania jak do tej pory najczulszego ustroju pomiarowego, to znaczy ustroju magnetoelektrycnego.
  Jest to ceweczka o stosunkowo dużej liczbie zwojów (nawet kilkaset) z cieniutkiego drutu, zawieszona/ułożyskowana wahliwie w szczelinie odpowiednio ukształtowanego magnesu trwałego z wykorzystaniem delikatnych sprężyn powrotnych.

  Trochę to zjadliwy opis, ale jeżeli się rozumie działanie pomiarowego ustroju magnetoelektrycznego, to nie powinno być problemów ze zrozumieniem działania woltomierza z odpowiednio dobranym rezystorem szeregowym (o "dużej" wartości), albo amperomierza z odpowiednio dobranym rezystorem równoległym (o "małej" wartości), a także dla czego jest dodatkowo zastosowany "szeregowy" z ustrojem pomiarowym peerek regulacyjny.

  Typowa wartość prądu maksymalnego wychylenia wskazówki poularnych ustojów magnetoelektrycznych to około 100µA.
  Cała reszta w doborze elementów (rezystorów) to tylko prawo Ohma.

  W układzie z tytułowego postu wystarczy po prostu znać prąd maksymalnego wychylenia wskazówki posiadanego ustroju pomiarowego, całą resztę wyliczyć z prawa Ohma.
  Do obliczeń warto też znać/zmierzyć rezystancję ceweczki.
 • Poziom 35  
  R18 to tylko bocznik bez innych funkcji pomiarowych.
  Zrób, jak napisał goldi74 w #2.

  carbon_45 napisał:
  Taki rezystor ale o wartości 0.100oM idzie kupić, i czy on może zastąpić ten 0.135oM.

  Możesz również zrobić pomiar jak w schemacie, używając dwóch łatwo dostępnych rezystorów 0,27 Ω.
 • Poziom 12  
  Witaj goldi74,
  Dodaje cały schemat tego prostownika, oraz chciałem się pochwalić, że wykonałem go w Eagle, cały, Jak dopasować nieznany amperomierz do układu. na jednej płytce. Tym schematem nauczyłem się obsługiwać Eagle.

  Janusz

  Dodano po 10 [minuty]:

  Witaj Marian B
  Nie jestem w temacie z elektroniki, wiem tylko co z czym połączyć, oraz, jak nazywają się końcówki tranzystorów. To co napisałeś, to mi nic nie daje. Ja obsługiwałem obrabiarkę laserową, i też mógł bym Ci dać parę przykładów z jej obsługi, i też to by Ci nic nie dało.
  Czy wystarczy w te miejsce tego amperomierza dać amperomierz cyfrowy z bocznikiem, do 30 amper? bo tylko taki posiadam. Wolał bym jednak zwykły analogowy do 10 amper i jaki bocznik do niego?
  Większość postów, to jest domena takich ludzi jak ja co coś wiedzą, ale nie do końca, i tu się do tego przyznaje.

  Janusz
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 35  
  Schemat tego urządzenia jest dość skomplikowany, to znaczy rozbudowany pod względem ilości elementów.
  Jeżeli ktoś "porywa się" na budowę podobnego układu, powinien znać podstawy, a w szczególności właśnie prawo Ohma, na które powołałem się tłumacząc zasady pracy i doboru elementów dla podstawowego ustroju pomiarowego, jakim jest wskazówkowy ustrój magnetoelektryczny.
  Przede wszystkim nie podał Kolega podstawowych parametrów tego miernika, jego rezystancji wewnętrznej oraz prądu maksymalnego wychylenia wskazówki, a także przewidywanego zakresu pomiarów (do ile amperów).
  Nie znając tych danych można sugerować jedynie ogólne zasady postępowania, które są uniwersalne, a na dodatek moim zdaniem bardzo proste, bo oparte tylko na prawie Ohma, które wszyscy tu powinni znać na wyrywki.
  Kolega oczekuje gotowca, bez ruszenia głową. Może i byłby taki, ale niestety nikt nie zgadnie co tam Kolega posiada.
  Po za tym, eksperymenty są podstawą sukcesu. Trzeba podłączyć to co się ma, sprawdzić, i wtedy można dywagować o ewentualnych zmianach. Bocznik do 30A jest gwarancją, że nic się nie spali w mierniku.
  Dobór boczników jest zawsze sprawą indywidualną do każdego miernika w zależności od przewidywanego zakresu pomiarów. Gotowca raczej nie będzie.

  Tu jest identyczny pod względem układu amperomierz, oraz opis sposobu w jaki przeprowadzono kalibrację. Można skorzystać ze sposobu przez analogię.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3210329#3210329
 • Poziom 35  
  carbon_45 napisał:
  Wolał bym jednak zwykły analogowy do 10 amper i jaki bocznik do niego?

  I słusznie.
  Wpisz na Allegro:

  "AMPEROMIERZ PANELOWY 10A Z BOCZNIKIEM"

  lub, jeżeli okrągły bardziej pasuje do obudowy

  "Miernik analogowy amperomierz 10A okrągły"

  Oba mają wbudowane boczniki.
 • Poziom 37  
  Czy zdajesz sobie sprawę że tylko amperomierz true RMS pokaże prawdziwą wartość płynącego prądu. Żaden amperomierz magnetoelektryczny z bocznikiem nie da prawdziwego pomiaru ze względu na odkształcenie przebiegu prądu. Pomierz oscyloskopem spadek napiecia na boczniku i powiedz ze to jest prąd stały.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Adamcyn, co pokaże amperomierz cyfrowy z bcznikiem i czy jest przeznaczony do pracy ciągłej ?
 • Poziom 35  
  Zbigniew 400 napisał:
  Czy zdajesz sobie sprawę że tylko amperomierz true RMS pokaże prawdziwą wartość płynącego prądu. Żaden amperomierz magnetoelektryczny z bocznikiem nie da prawdziwego pomiaru ze względu na odkształcenie przebiegu prądu

  Zdaję sobie sprawę.
  Masz opis i schemat układu, więc proszę, abyś oszacował procentowo ten uchyb w tym konkretnym przypadku.

  Już to omawialiśmy - poczytaj:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1118827.html

  Zbigniew 400 napisał:
  Pomierz oscyloskopem spadek napiecia na boczniku i powiedz ze to jest prąd stały

  Proszę o sprecyzowanie postawionego mi zadania.

  Zbigniew 400 napisał:
  Adamcyn, co pokaże amperomierz cyfrowy z bcznikiem i czy jest przeznaczony do pracy ciągłej ?

  Polecałem analogowe, które są przeznaczone do pracy ciągłej.
 • Poziom 37  
  Jak chcesz bym oszacował procentowo jeżeli kształt prądu jest mocno zależny od napiecia akumulatora, nie da się tego określić.
  W zamierzchłych czasach w dziale pomiarowców wykonaliśmy eksperyment.
  Włączyliśmy kilka amperomierzy magnetoelektrycznych/ różnych typów ale o zbliżonym zakresie pomiarowym/ do obwodu ładowania akumulatora. Wskazania były mocno rozbieżne w zależności od stopnia naładowania akumulatora.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jeżeli chodzi o pomiar kształtu prądu oscyloskopem to chyba wiesz że pprezebieg prądu jest mocno zniekształcony i zależny od stopnia naładowania akumulatora.
 • Poziom 12  
  Właśnie cały problem polega na tym, że trzeba kalibrować amperomierz tym PR2 i PR1.
  Chciałem przesłać ten artykuł, który jest w Wordzie i w PDF-ie, ale się nie da, abyście mieli pełny wgląd do tego co chcę zrobić.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Wysyłam ten cały artykuł zapisany w Wordzie.
 • Poziom 37  
  Pr 1 ustala kąt wyzwolenia tyrystora, Pr 2 ustala wskazanie amperomierza. Czym chcesz skalować amperomierz i nigdy to nie będzie prawdą / bo zależy od kształtu prądu a ten jest zmienny/.
 • Poziom 35  
  Znowu podstawy (miernictwa) się kłaniają. Warto pamiętać że każdy ustrój pomiarowy magnetoelektryczny mierzy wartość średnią prądu/napięcia i dla tego bardzo dobrze nadaje się właśnie do prostowników jedno okresowych lub dwu okresowych. Poza tym akumulator spełnia rolę stabilizującą, wygładzającą, podobnie jak bardzo duży kondensator elektrolityczny i wtedy będzie pokazana wartość skuteczna. Porostu można/trzeba stosować i nie zastanawiać się za bardzo z teoretycznym dzieleniem grubości włosa na cztery części.

  Inne wskazania napięcia i prądu będą gdy prostownik jest obciążony rezystorem (wartość średnia), a inne gdy jest podłączony akumulator i następuje wygładzenie przebiegu i pomiar będzie zbliżony do wartości skutecznej.

  Podłączając miernik magnetoelektryczny do obwodu prądu zmiennego okresowego miernik pokaże wartość średnią, czyli zero, chociaż ani napięcie ani prąd nie mają ciągłej wartości zerowej. To są właśnie te niuanse nad którymi czasami się dyskutuje.
 • Poziom 37  
  Proszę sobie obejrzeć kształt prądu oscyloskopem, o jakim wygładzaniu prądu mówimy ?

  I = U/zasilania/ - U/akumulatora/ : R/suma oporności szeregowej/.

  Amperomierz coś pokazuje, ale nie wiadomo co .
 • Poziom 12  
  Witam.
  Koledzy, znalazłem na Allegro amperomierz 10 A z bocznikiem,. Czy stosując go, muszę odłączyć rezystor R18 czy go jednak zostawić, żeby nie uszkodził mi tego PR2. Czy kupić amperomierz bez bocznika i do tego dwa rezystory 0.27ohm i wszystko będzie dobrze.
  Janusz
 • Poziom 37  
  Zainstaluj amperomierz z bocznikiem zamiast R 18, PR 2.
 • Poziom 35  
  Zbigniew 400 napisał:
  Pomierz oscyloskopem spadek napiecia na boczniku i powiedz ze to jest prąd stały.

  Pomierzyłem (wirtualnie) i potwierdzam, że jest to przebieg zmienny.
  Zbigniew 400 napisał:
  Czym chcesz skalować amperomierz i nigdy to nie będzie prawdą / bo zależy od kształtu prądu a ten jest zmienny/.

  Należy osobno ustawić przy pomocy miernika RMS max. prąd ładowania 5 A (dodatnie półokresy)
  oraz prąd max. rozładowania 0,5 A (ujemne półokresy).
  Zbigniew 400 napisał:

  Amperomierz coś pokazuje, ale nie wiadomo co

  Potwierdzam. Przy odpowiedniej polaryzacji amperomierz wskaże, że prąd ładowania jest wyższy, niż prąd rozładowania.
  Wskaże również zmianę wartości prądów przy pomocy sprzężonych potencjometrów i to dla tego układu będzie wystarczające.
 • Poziom 12  
  Wita kolegów.
  Przyglądając się bardziej temu schematowi to zauważyłem, że R18 nie jest bocznikiem amperomierza i on musi być w tym schemacie razem z PR2 służąc do kalibracji układu. Teraz przeglądając oferty amperomierzy, to wszystkie mają wbudowany bocznik, chyba to nie zmieni nic, jak poskładam ten układ i będę go chciał uruchomić. Kupię te rezystory 0.27oHm i wstawię je do układu, a amperomierz z bocznikiem tak jak na schemacie. Czy to rozwiąże mój problem.
  Janusz
 • Poziom 43  
  Jeżeli tak zrobisz jak napisałeś powyżej to wskazówka amperomierza z wbudowanym bocznikiem nawet nie będzie próbować się wychylać. W oryginalnym układzie przez PR2 i miernik W płynie bardzo mały prąd.
 • Poziom 12  
  Czyli pozostało mi tylko kupić ten amperomierz z bocznikiem, rozebrać go i pozbyć się tego bocznika. Z tych wskazówek, to by był 100 miliamperomierz. Dlatego jak oglądałem zdjęcie już zmontowanego prostownika, to ten amperomierz przypominał mi takie co są w sprzętach grających. dołączam zdjęcie tego zmontowanego. Jak dopasować nieznany amperomierz do układu.
 • Poziom 35  
  carbon_45 napisał:
  R18 nie jest bocznikiem amperomierza

  Z całą pewnością jest bocznikiem.
  carbon_45 napisał:
  Czyli pozostało mi tylko kupić ten amperomierz z bocznikiem, rozebrać go i pozbyć się tego bocznika.

  Nie rozbieraj, tylko wstaw jak jest.
  Kalibracją zajmiemy się później, bo w tym przypadku, jak zauważyłeś, to temat rzeka.
 • Poziom 12  
  Daje teraz płytkę PCB w Eaglu do wytrawienia, zmontuje i napiszę co się dzieje. Czy możecie rzucić okiem na płytkę PCB, którą zrobiłem, może jest tam jeszcze dużo do poprawienia. To jest mój pierwszy projekt w Eagle. Jak dopasować nieznany amperomierz do układu.
 • Poziom 12  
  Jeśli chcesz żeby ten prostownik ci działał poprawnie, to na tej płytce powinieneś zrobić korekty. Po pierwsze, tyrystor jak i tranzystory BD281/2 powinny być na radiatorze, Najlepiej gdybyś umieścił je poza płytką. Następnie ten rezystor bocznikujący amperomierz będzie się grzał (ja zamiast tego oporu nawinąłem ok 22 zw drutu 1mm na średnicy ok 1cm. mam ten prostownik zrobiony). Dalej , akumulator nie powinien być podłączony poprzez ścieżki na płytce, tylko bezpośrednio z Tyr.
 • Poziom 12  
  Dziękuje za poradę.
  Czyli wszystko od nowa, na dwie oddzielne płytki. Czy on sprawdził się w praktyce, bo tu były poruszane tematy tego prostownika i mieli z nimi problemy. Czy tę płytkę można wykorzystać do małych prądów góra 3 - 4 A? Jeżeli tak, to wtedy bym dał słabszy transformator.
 • Poziom 12  
  Witaj pol48
  Czy w te miejsce rezystora R18 (bocznika amperomierza), można wstawić bocznik, który jest razem z elektronicznym miernikiem cyfrowym dostępnym na Allegro.