Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MC34063A - Przetwornica podwyższająca napięcie.

MacFis 02 Sty 2017 15:50 1494 11
  • #1 02 Sty 2017 15:50
    MacFis
    Poziom 17  

Witam.
    Chciałbym zbudować licznik Geigera wzorując się na Link. W odróżnieniu od układu na podanej stornie, swój muszę zasilić z jednego ogniwa Li-Ion(około 4V). Złożyłem prototyp na płytce stykowej stosując jako tranzystor kluczujący BSP125 oraz zamiast UF4007 diodę SL1K-DIO. Układ testowałem stosując trzy różne dławiki, (180µH, 470µH oraz 1,8mH). Niestety nie udało mi się uzyskać więcej niż około 125V na wyjściu. Układ próbowałem zasilać również innymi napięciami, od 3V do 12V, jednak to nie poprawiało znacznie rezultatów. Połączenia sprawdzałem kilkukrotnie, jestem przekonany, że układ złożyłem poprawnie. Czy zastosowana przeze mnie dioda i tranzystor są odpowiednie? W jaki sposób uzyskać wyższe napięcie wyjściowe bez zmiany topologii układu(niestety mam już gotową kliszę do zrobienia płytki na podstawie schematu z linku)?

• #3 03 Sty 2017 12:41
    coolrob
    Poziom 14  

Tranzystor BSP125 się nie nadaje, ma RdsON 45Ohm. Zmieniłeś obudowę z TO220 na SOT223? W tej mniejszej ciężko będzie znaleźć tranzystor o odpowiednich parametrach. Jeśli jednak TO220 to np. IPA65R650CE powinien być ok. Dioda tak jak _lazor_ mówi.

• #4 03 Sty 2017 13:06
    MacFis
    Poziom 17  

Niestety zmieniłem obudowę. Czyli tranzystor ten zdecydowanie odpada, czy może istnieje możliwość jego wykorzystania w układzie? Czy zmniejszając częstotliwość pracy układu dałoby się wykorzystać diodę SL1K-DIO? Wiem, że kombinuję trochę jak "koń pod górkę", ale mam już te elementy i chciałbym je wykorzystać. Przy wyborze tranzystora zmylił mnie trochę post 11 z tematu Link.

• Pomocny post
    #5 03 Sty 2017 14:19
    coolrob
    Poziom 14  

Ok, podobno tuba Geigera prawie nie pobiera prądu więc nie musi to być zamiennik tranzystora ze schematu, który podałeś. Spróbuj z tym tranzystorem, który proponujesz, ale diodę trzeba szybszą. Inna sprawa to pomiar napięcia na wyjściu. Ta przetwornica ma bardzo małą wydajność prądową i mierząc multimetrem, który ma np. 1MOhm napięcie może siadać.

• #6 03 Sty 2017 15:08
    MacFis
    Poziom 17  

Ok, dziękuję za radę. Najszybsza dioda jaką udało mi się znaleźć na odpowiednie napięcie to BYT42M. Niedługo przetestuję układ na gotowej płytce.

• #7 05 Sty 2017 18:00
    MacFis
    Poziom 17  

Jednak mam dalej problem z układem. Przy kondensatorze wyjściowym o pojemności 2,2uF i cewce 1,8mH(najwyższe napięcie) uzyskuję około 280V dla zasilania 4,2V. Diodę zmieniłem na UF5408. Po zmianie wartości kondensatora na 27pF oraz zmodyfikowaniu dzielnika (2x4,7M i 10kOhm) udaje się uzyskać >400V zarówno dla 5V, jak i 4V, jednak pojemność kondensatora jest zbyt mała aby układ poprawnie działał. Czy można jeszcze jakoś zwiększyć napięcie wyjściowe układu przy zasilaniu z 4V?

• #9 05 Sty 2017 23:24
    MacFis
    Poziom 17  

Tak wygląda część układu odpowiedzialna za generowanie napięcia do STS-5 (w miejsce diody D2 w obudowie 0603 wlutowałem diodę UF5408).
    MC34063A - Przetwornica podwyższająca napięcie.

GND i Vcc są na warstwie "bottom". Układ działa poprawnie, ale tylko dla napięć zasilania >4,6V. Poniżej tej wartości napięcie wyjściowe z przetwornicy spada poniżej 300V i nie nadaje się do zasilania tuby. Zależy mi, aby uzyskać powyżej 360V przy zasilaniu z jednego ogniwa Li-pol. Czy jest to możliwe z tym tranzystorem? Czy jedyne wyjście to jego wymiana na taki, który ma niższą wartość Rds(on)?

• Pomocny post
    #10 05 Sty 2017 23:45
    _lazor_
    Poziom 24  

Cóż niestety na to wychodzi, że bez zmiany klucza się nie obejdzie. Zasada działania takiej przetwornicy to magazynowanie energii w dławiku a następnie przekazanie jej do kondensatora. Jeśli jest duża rezystancja to raz, że prąd płynący jest mocno ograniczony (słabe magazynowanie energii w dławiku) to jeszcze dużo się rozprasza na tej rezystancji.

• #11 06 Sty 2017 00:07
    MacFis
    Poziom 17  

No dobrze, rozumiem. Dziękuję bardzo za pomoc. Postaram się zamienić ten tranzystor jak tylko znajdę odpowiedni w takiej samej obudowie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME