Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Windows XP - Aplikacja została zakończona przez naciśnięcie Ctrl+C

02 Sty 2017 19:32 1794 26
  • Poziom 42  
    Hej,
    Spotkał się ktoś z takim komunikatem:

---------------------------
    jakiś.exe - Zakończono aplikację przez naciśnięcie klawiszy CTRL+C
    Aplikacja została zakończona w wyniku naciśnięcia klawiszy CTRL+C.
    OK

Przy niektórych aplikacjach coś takiego występuje. Poza wstrzymaniem uruchamiania, w zasadzie nic się nie dzieje - daje się ok i aplikacja uruchamia się dalej.

Dotyczy to np. Photoshopa, Klienta RDP (standardowego z Windowsa), Instalatora CPU-Z

Trochę irytujące i nie umiem znaleźć, co może powodować ten problem. Niestety, nie odnotowałem, kiedy zaczęlo to występować.
  • Poziom 11  
    Ja polecam zmienić system na (przynajmniej) Windows 7 - bardzo możliwe, że pomoże, bo na XP nie ma już aktualizacji i czasami takie dziwne błędy wychodzą...

Dodano po 5 [minuty]:

Poza tym poczytaj tutaj: Link
    PS. Google nie gryzie ;)
  • Poziom 42  
    650 zł... Nie, dziękuję, nie teraz :)

Sugerujesz, że wyłączenie wsparcia będzie powodować dziwne błędy? Zaprogramowali to?

BTW - wersje dla POSów dalej są aktualizowane w zakresie bezpieczeństwa.

A czytałeś sam ten link? Uważasz, że jest tam coś, co rozwiązuje problem (albo w ogóle na niego wskazuje)? Ma coś harmonogram zadań do tego? Bo ja nie dostrzegam.
  • Poziom 11  
    Tzn. nie znam się na tym, ale zawsze warto wszystko posprawdzać. Jeszcze raz nie znam się na XP może bardziej od Ciebie, więc mogę się mylić, ale moim zdaniem każdy trop jest dobry.
    Aha, jeszcze zapomniałem... Masz może zainstalowany Service Pack? Sporo błędów też naprawia. Nie wiem, czy tego naprawi (nie znam się na XP), ale może pomóc.
  • Poziom 42  
    Parę głupot:
    Code:
    # AdwCleaner v6.041 - raport utworzono 03/01/2017 o 17:23:51

# Ostatnia aktualizacja: 16/12/2016 przez Malwarebytes
    # Baza danych : 2017-01-02.1 [Z serwera]
    # System operacyjny : Microsoft Windows XP Dodatek Service Pack 3 (X86)
    # Nazwa użytkownika : Dawid - DZYSZLA
    # Lokalizacja programu : G:\INSTALKI\Programy\AdwCleaner.exe
    # Tryb: Skanowanie
    # Wsparcie : https://www.malwarebytes.com/support

***** [ Usługi ] *****

Nie wykryto szkodliwych usług.

***** [ Foldery ] *****

Nie wykryto szkodliwych folderów.

***** [ Pliki ] *****

Nie wykryto szkodliwych plików.

***** [ DLL ] *****

Nie wykryto szkodliwych bibliotek DLL.

***** [ WMI ] *****

Nie wykryto szkodliwych kluczy.

***** [ Skróty ] *****

Nie wykryto zainfekowanych skrótów.

***** [ Zaplanowane zadania ] *****

Nie wykryto szkodliwych zadań.

***** [ Rejestr ] *****

Wykryto klucz: HKLM\SOFTWARE\Classes\NMP.Cmn.ScriptHelperFN
    Wykryto klucz: HKLM\SOFTWARE\Classes\NMP.Cmn.ScriptHelperFN.1
    Wykryto klucz: HKLM\SOFTWARE\Classes\Interface\{813A22E0-3E2B-4188-9BDA-ECA9878B8D48}
    Wykryto klucz: HKLM\SOFTWARE\Classes\Interface\{BCFF5F55-6F44-11D2-86F8-00104B265ED5}
    Wykryto klucz: HKLM\SOFTWARE\Classes\TypeLib\{82351433-9094-11D1-A24B-00A0C932C7DF}
    Wykryto klucz: HKU\S-1-5-21-1454471165-839522115-1343024091-1003\Software\DownLite
    Wykryto klucz: HKU\S-1-5-21-1454471165-839522115-1343024091-1003\Software\Headlight
    Wykryto klucz: HKCU\Software\DownLite
    Wykryto klucz: HKCU\Software\Headlight
    Wykryto klucz: HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Management\ARPCache\MPC

***** [ Przeglądarki internetowe ] *****

Nie wykryto szkodliwych obiektów w przeglądarkach opartych na Firefoksie.
    Nie wykryto szkodliwych obiektów w przeglądarkach opartych na Chromium.

C:\AdwCleaner\AdwCleaner[S0].txt - [1860 bajty] - [03/01/2017 17:23:51]

########## EOF - C:\AdwCleaner\AdwCleaner[S0].txt - [1933 bajty] ##########

Pierwszy już nic nie wykrył.
    Farbar się zawiesza w pewnym momencie, ale tyle w logu zapisał, co w zał.
  • Spec od komputerów
    Odinstaluj Adobe Reader 8.1.4 - Polish i zmien na Foxit: http://ninite.com/foxit/

DLL Toys International Edition 2004 R5 <- co to za program?

Addition jest obciety, zamiesc ponownie caly (nowy log).
  • Poziom 42  
    Foxit mi nie czytał pewnych PDFów (źle interpretował ramki).
    DLL Toys - fajne narzędzie m.in. do wyciągania eksportowanych i importowanych funkcji z DLL. Na tej podstawie potrafi też określić nieużywane DLL.

Addiational obcięty, bo program się wiesza.
  • Spec od komputerów
    W trybie awaryjnym rowniez?
  • Spec od komputerów
    Wykluczyles uszkodzenie klawiatury?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Cóż, tyle osób i tyle błędnych podpowiedzi… Ten komunikat w Windows XP wyświetlają niektóre aplikacje skompilowane dla systemów nowszych.
    Skąd się takie rzeczy biorą? Zazwyczaj z aktualizacji niechlujnie przygotowanych przez producenta programu.
    W taki sposób Adobe dostarczał niektóre aktualizacje Adobe Readera, Flash Playera czy AIR. W taki sposób Microsoft popsuł właśnie aktualizację KB4487085 dla Windows XP Embedded/POSReady.

Oczywiście zdarzają się też przypadki, kiedy ludzie na własną rękę próbują instalować programy mimo ostrzeżenia, że nie są one przeznaczone dla Windows XP, ale wtedy zwykle użytkownicy kojarzą, co nabroili.
  • Poziom 15  
    Mi się to stało właśnie na jednym z PC w pracy, który chodzi jeszcze na XPHome. Po aktualizacji z dnia 13.02.2019r., pojawił się taki komunikat związany z naciśnięciem CTRL+C, przy uruchamianiu niektórych aplikacji, ponadto system przestał obsługiwać drukarkę. Na razie nie odkryłem co jeszcze.
    Czy jest na to lekarstwo?
    Czy reinstalacja systemu?
  • Poziom 7  
    walbe mam dokładnie to samo
  • Poziom 2  
    Witam!
    Problemem jest niewłaściwa biblioteka gdiplus.dll - ta aktualizacja zainstalowała prawdopodobnie zbyt nową, lub niewłaściwą. Lekarstwem na teraz jest wyszukanie np. Total Commanderem starszej gdiplus.dll (u mnie z listopada 2018) i wgranie jej ręcznie do folderu z dll-ami lub exe-kiem każdego programu (np. Optima Kadry od VULCAN z 2015 roku), który się po tej nieszczęsnej aktualizacji sypnął.
  • Poziom 11  
    Problemem jest to, że biblioteka jest właściwa, ale źle skompilowana (dla systemu nowszego niż Windows XP). I nie ma co kombinować z podstawianiem starszej wersji do katalogu każdego programu, który się o to upomni, bo to tylko pogłębia DLL hell. Może być jeszcze gorzej, kiedy za jakiś czas ktoś napisze szkodnika wykorzystującego dziury istniejące w tej starej wersji, bo kto będzie wtedy pamiętał, że sam sobie winien?

Aktualizacja zawsze robi kopię zapasową poprzedniej wersji, więc jedynym poprawnym sposobem jest odinstalowanie KB4487085, zablokowanie jej ponownej instalacji i oczekiwanie na nową wersję poprawki. MS zwykle robi to w ciągu dwóch tygodni.

Przy okazji zwrócę uwagę na drugą poprawkę z błędem. Otóż poprawka KB4486463 dla jądra zawiera aktualizację tylko dla procesorów wielordzeniowych. Jeśli ktoś ma np. wirtualną maszynę z Windows XP, gdzie wirtualny procesor jest jednordzeniowy, to Windows Update będzie tę poprawkę próbował zainstalować do upadłego (tzn. do czasu aż ją też poprawi MS).
  • Poziom 2  
    Na ten moment jest więc niewłaściwą, a czekanie na M$ dwa tygodnie na poprawkę to dla wielu niedopuszczalne. Druga rzecz to to, że problem nie znika po skorzystaniu z przywracania systemu do stanu sprzed poprawki. Ale wtedy felerna aktualizacja nie pojawia się już na liście zainstalowanych, a taki stan zastałem, gdy zostałem wezwany na pomoc...
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Robisz zamęt.

Po pierwsze, jeśli ktoś wciąż korzysta z Windows XP, powinien być świadom związanego z tym ryzyka, które dotyczy nie tylko samego systemu, ale też uruchamianych programów. Ingerencja zrobiona przez kogoś z doskoku zwiększa to ryzyko bardziej niż działania zgodne z założeniami twórców systemu.

Po drugie, nie ma sensu uruchamianie przywracania systemu, kiedy trzeba odinstalować tylko jedną z ponad 10 poprawek. Ktokolwiek to polecił, zrobił to rutynowo, bez zastanowienia, o czym dalej.

Po trzecie, przywracanie systemu na komputerze, którego stan jest bliżej nieznany, to proszenie się o kłopoty. W przypadku Windows XP wręcz należy domniemać, że użytkownik świadomy ryzyka wyłączył przywracanie systemu, a zachowane punkty przywracania są historyczne i prawdopodobnie nie zawierają GDI+.

Po czwarte, jak napisałem wcześniej, instalatory poprawek zostawiają kopie zapasowe wcześniejszych wersji. Nawet jeśli poprawki nie ma na liście "Dodaj/usuń programy", to w katalogu Windows są podkatalogi (ukryte, systemowe) o nazwie typu "c:\WINDOWS\$NtUninstallKB4487085$", więc przy braku informacji, która to dokładnie poprawka, wystarczy wejść do każdego z takich podkatalogów założonego w dniu ostatniej aktualizacji i odinstalować każdą poprawkę, uruchamiając program spuninst.exe w podkatalogu spuninst tejże poprawki. Z użyciem Total Commandera trwa to znacznie krócej niż wyszukiwanie wszystkich wersji gdiplus.dll, aby zdecydować, która jest ta poprzednia, dobra. NIE trzeba jej szukać, jest podana na tacy, razem z programem i skryptem do jej przywrócenia.
  • Poziom 2  
    Całkowita zgoda. XP jest niebezpieczny. To tylko tymczasowe rozwiązanie - soft musi im działać do momentu poprawienia poprawki (ha) przez M$, lub migracji do nowszego Windows (co mam zamiar zrobić).
  • Poziom 15  
    Usher napisał:
    Robisz zamęt.
    Nawet jeśli poprawki nie ma na liście "Dodaj/usuń programy", to w katalogu Windows są podkatalogi (ukryte, systemowe) o nazwie typu "c:\WINDOWS\$NtUninstallKB4487085$", więc przy braku informacji, która to dokładnie poprawka, wystarczy wejść do każdego z takich podkatalogów założonego w dniu ostatniej aktualizacji i odinstalować każdą poprawkę, uruchamiając program spuninst.exe w podkatalogu spuninst tejże poprawki. Z użyciem Total Commandera trwa to znacznie krócej niż wyszukiwanie wszystkich wersji gdiplus.dll, aby zdecydować, która jest ta poprzednia, dobra. NIE trzeba jej szukać, jest podana na tacy, razem z programem i skryptem do jej przywrócenia.

Dzisiaj rano w pracy zastosowałem wskazówkę kolegi Usher. Usunąłem przy pomocy TC zgodnie z instrukcją i system XPHome zaczął zachowywać się normalnie.
    Dziękuję Usher
  • Poziom 11  
    Jest już poprawiona wersja aktualizacji KB4487085, instaluje się i działa bez problemu, więc w tym zakresie temat jest zamknięty.
    Pozostaje nadal kwestia ogólna związana z komunikatem błędu, więc dodam parę wyjaśnień.

Nawet najnowsza wersja MS Visual Studio może generować programy działające pod Windows XP, o ile zainstaluje się właściwe dodatki i prawidłowo skonfiguruje opcje kompilatora. Nie dzieje się to automatycznie, a instalacja aktualizacji pakietu może zresetować ustawienia, stąd nawet dobrym programistom zdarzają się knoty.

Komunikaty błędów w takich przypadkach mogą być różne, zależnie od funkcji programu, wywoływanych bibliotek i opcji kompilacji. W skrajnym przypadku może to być komunikat "To nie jest aplikacja Win32", w przypadku zmienionych bibliotek może być komunikat jak w temacie bądź coś w stylu "jakistam.DLL jest połączony z brakującym eksportem systemowy.DLL:nazwa_funkcji".

Jeśli program (lub jakaś biblioteka dll) nie korzysta z funkcji występujących w nowszych systemach (np. jest omyłkowo skompilowany dla wyższej wersji systemu), można ręcznie poprawić zakodowaną w binarkach wersję systemu korzystając z programu editbin.exe (dołączanego do pakietu Visual Studio) lub innego edytora binariów (np. PE Explorer). Choć nie zawsze to skutkuje, ale warto spróbować. Pole do popisu jest szerokie. Wcześniej tak ludzie robili, aby uruchamiać programy z Windows XP pod Windows 2000 lub Windows 98, teraz czasem zdarzają się programy pod Windows 7, które powinny działać z Vistą. Być może za rok-dwa trzeba będzie przerabiać programy, by działały pod Windows 7.

Dla mnie temat już jest zamknięty, ale może MartinHill chce coś dodać?
  • Poziom 42  
    Generalnie temat dotyczył tego jednego tylko komunikatu, więc chyba dyskusja o innych przypadkach związanych ze zgodnością nie jest tutaj potrzebna. W tym temacie mogę tylko nadmienić, że najczęściej próba użycia nieistniejącej funkcji (czyli pochodzącej z nowszego systemu) kończyła się w najlepszym razie komunikatem o braku DLL/funkcji, a w najgorszym wysypaniem programu - bądź to w czasie uruchamiania, bądź podczas próby wykorzystania - wszystko zależy od sposobu napisania przez programistę. I choć kompilacje teoretycznie powinny pozwolić uruchamiać program na Win2k i w górę, to rozbijało się wszystko np. o użycie określonego okna dialogowego otwarci pliku (Vista wprowadziła nowe). Jeśli programista był tego świadomy i jawnie uniemożliwił uruchomienie na starszym systemie, to jakakolwiek ingerencja w binarkę i tak nic nie da. W drugą stronę - czyli nieświadoma acz niepotrzebna blokada raczej byłaby wyjątkiem.

Jeśli nikt już do poniedziałku wieczora nie dopisze - zamknę wówczas temat.
  • Poziom 11  
    No nie chcem, ale muszem…
    Dżyszla napisał:
    nieświadoma acz niepotrzebna blokada raczej byłaby wyjątkiem
    Niestety, tak nie jest, i przynajmniej częściowo wynika to z działań Microsoftu. Mianowicie MS udostępnia XP toolset dla nowych wersji Visual Studio, ale sama instalacja tego dodatku nie pozwoli na poprawne skompilowanie programu dla XP. Nie pomaga czytanie dokumentacji dla toolsetu i instalowanie innych dodatków, które mogą być potrzebne (np. SDK DirectX 9). Jak już wcześniej napisałem, rozwiązaniem jest obowiązkowe podanie właściwych opcji dla kompilatora, co opisano w dokumentacji opcji bodajże /ENTRY (a nie /SUBSYSTEM, jak należałoby się spodziewać). Stąd też bierze się poprawianie binarek editbinem dla szybkiego sprawdzenia, co jest nie tak.

Jednak i to nie zawsze skutkuje. Wyszukiwanie informacji z użyciem słów kluczowych "editbin subsystem" pokazuje np. że w wersji beta VS2012 popsuto zgodność z XP i programista (w trakcie kompilacji) ogląda komunikat: "LINK : warning LNK4241: invalid subsystem version 5.01". Poprawne działanie po podaniu właściwych opcji przywrócono dopiero w wersji VS2012 Update 1, po czym VS2012 Update 2 znów psuł kompatybilność, co skutkowało komunikatem dla użytkownika "Entry Point Not Found" (to wariant dla "missing export") po uruchomieniu programu pod XP. I znowu VS2012 Update 3 przywraca kompatybilność.
    Podobne przejścia czekają programistów korzystających z VS2013.

Jak widać, wyjątkiem jest raczej dłuższy okres bez błędów w aktualizacjach Microsoftu, regresja jest na porządku dziennym. Na porządku dziennym jest też utrudnianie życia programistom przez ukrywanie opcji lub dokumentacji przeznaczonych dla starszych systemów i wersji programów, choćby to nawet były wersje poprzednie. Dokumentacja online jest poprawiana na bieżąco, co widać po numerze wersji i dacie aktualizacji, ale (w odróżnieniu od historii tekstu na wiki) nie widać, co i kiedy było zmienione (a co czasem można znaleźć w kopiach na różnych portalach serwisowych).