Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie pomieszczenia a praca rzutnika

CKCK 02 Sty 2017 21:55 1107 11
  • #1 02 Sty 2017 21:55
    CKCK
    Poziom 13  

Witam!
    Spotkałem się ze podczas zapalania/gaszenia oświetlenia w pomieszczeniu z rzutnikiem zanikał sygnał .
    Przewody HDMI podmienione bez zmian.
    Oświetlenie halogenowe 12V z 3 zasilaczy 230V/12V.
    Przejście zasilania rzutnika z nadajnikiem sygnału na inna fazę niż oświetlenie również bez zmian.
    Przejście na prowizoryczne oświetlenie żarowe 5x75W+halogen 150W-wylaczanie ustało.Czy można zamienić halogeny 12V na ledowe 230V tak aby pozbyć się zasilaczy które prawdopodobnie są w/w przyczyna?
    Pozdrawiam CK

P.S.
    Moderator jest w błędzie.
    Watek do którego się podpiąłem jest podobny.
    U mnie znalazłem przyczynę a nawet może i rozwiązanie.
    Zarówno dla swojego jak i poprzednika wątku gdzie brak jest zakończenia

0 11
  • #2 03 Sty 2017 13:54
    markovip
    Poziom 34  

Jaką długość ma kabel HDMI? Zasilacz do halogenów elektroniczny czy magnetyczny?

Tak, można zmienić na LED. Jednak jeżeli problem są tu zakłócenia EM, proszę lepiej wybrać jakąś znaną markę produktów.

Pozdrawiam

0
  • #4 03 Sty 2017 21:41
    freebsd
    Poziom 34  

CKCK napisał:
    Zasilacz elektroniczny.
    To może być przyczyna problemu. Spróbuj zamienić na zasilacz z transformatorem.

0
  • #5 04 Sty 2017 10:08
    markovip
    Poziom 34  

CKCK napisał:
    Zasilacz elektroniczny.

To na pewno jest przyczyną. Jednak problem może tkwić w jakości kabla HDMI. Dla długości 10m powinien być to na prawdę dobry kabel.

0
  • #6 17 Kwi 2017 21:31
    Przemek_Bud
    Poziom 6  

Mam podobny problem i widzę w starszych postach na tym i innych forach, że to znany problem, ale jakby nierozwiązany.
    Mam TV podłączone przez HDMI do amplitunera 5.1, no i przy zapalaniu świateł LED - na chwilę, może sekundę, zanika dźwięk (jakby coś się resetowało). Obraz bez zmian.
    Dzieje się to zarówno w przypadku zintegrowanych żarówek LED, różnych firm ( w tym Osram czy Philips), GU10, E14/27, itp, jak i w przypadku LEDów zasilanych osobnymi zasilaczami 12V (elektronicznymi).
    Zapalanie halogenów czy żarowych nie powoduje problemu.

Podłączyłem TV oraz amplituner przez listwę z filtrami EMI/RFI - nic nie pomogło. Kupiłem nawet coś takiego:
    http://eurokomp.com.pl/pl/p/Stabilizator-napiecia-AVR-500VA-SE-VOLT/45195
    Także bez rezultatu!

Jestem trochę podłamany, bo nie chcę wymieniać źródeł światła na żarowe, a dźwięk z głośników samego TV to nie dźwięk...

Jeśli ktoś uporał się z tym problemem - proszę o poradę. Może jakaś listwa filtrująca z wyższej półki? Może inny stabilizator?
    Może UPS z funkcją online (napięcie wtórne generowane z falownika ciągle) by pomógł, ale to droga zabawa i jaką mam pewność że to rozwiąże problem...

A może idzie zrobić jakiś układ pochłaniający te zakłócenia dla całej instalacji?

Dodam, że nie testowałem łącza optycznego, ale wolałbym zostać przy HDMI.
    Testowałem na różnych kablach HDMI, w tym ekranowanych, 1,5m.

0
  • #7 18 Kwi 2017 09:40
    markovip
    Poziom 34  

Witam,
    Zakłócenia przetwornic niskiej jakości LED (lub małej mocy, nie ważne czy markowe) nie idą tylko po przewodach, ale też przez powietrze, w formie fal radiowych.

Możliwe że PCB telewizora w sekcji audio została źle zaprojektowana i wyłapuje te zakłócenia.

Jeżeli wszystkie opcje zostały wyczerpane, zostaje tylko łącze TOSLINK. Tym bardziej, że przesyłane jest tylko audio. Jeżeli to nie pomoże, trzeba będzie przejść do bardziej inwazyjnych metod ekranowania.

Z drugiej strony, zanik dźwięku na 1s to nie tragedia.

I jeszcze pytanie, czy sprzęt jest uziemiony w jakimś miejscu?

Pozdrawiam

0
  • #8 18 Kwi 2017 15:35
    Przemek_Bud
    Poziom 6  

Zaniki są denerwujące, zwłaszcza, że jest sporo domowników, więc częstotliwość przełączeń świateł jest spora.
    Jeśli to zakłócenia elektromagnetyczne to dziwne, bo nawet z pomieszczenia na innym piętrze przechodzi. Ale fakt, że strop raczej nie jest żelbetowy.
    TOSLINK odpada jeśli akurat puszczam coś z laptopa.

Zrobię mały test na fale EM, owinę zasilacz od lampy LED w folię alu, zobaczymy czy przestanie zakłócać...

0
  • #9 18 Kwi 2017 17:31
    markovip
    Poziom 34  

Prędzej trzeba by owinąć i uziemić elektronikę telewizora.

Nie odpowiedział Kolega na pytanie, czy zestaw jest uziemiony. Powinien być tylko w jednym miejscu. Amplitunery mają śrubę uziemiającą na tylnej ściance.

0
  • #10 18 Kwi 2017 17:47
    Przemek_Bud
    Poziom 6  

Wtyczki do TV i amplitunera nie mają uziemienia, ale spróbuję uziemić ten drugi jak będę miał chwilę.

0
  • #11 19 Kwi 2017 07:31
    induriel_instalator
    Poziom 12  

Generalnie możesz spróbować podłączyć UPS online, natomiast wiąże się to z jednej strony z wyższymi kosztami, z drugiej natomiast z z faktem iż tego typu zasilacze awaryjne pracują cały czas. Więc jeśli problem polega na skokach napięcia w instalacji elektrycznej to faktycznie zostanie usunięty, ale kosztem tego, że w pomieszczeniu będzie znajdowało się urządzenie głośniejsze nawet od komputera stacjonarnego.

AVR nie pomógł Ci w tym przypadku, gdyż regulatory nie mają na celu wyrównać napięciedo idealnie równej wartośći, a jedynie do pewnej normy (przedziału), na którym mogą pracować urządzenia mniej wrażliwe na skoki napięć.

Jeśli nic z Twoich metod nie zadziała to być może problem leży w skokach napięcia w instalacji elektrycznej, które Twoje urządzenie wyłapuje. W tym przypadku jedyne co Ci zostaje to zakupić tani UPS online, który wyrówna Ci napięcie i postawić go w miejscu, w którym jego praca nie będzie dla Ciebie uciążliwa.

0
  • #12 04 Maj 2017 20:51
    Przemek_Bud
    Poziom 6  

Na razie, aby szybko wyeliminować problem, przestawiłem audio na kabel optyczny (wcześniej szło po return channel z HDMI). Wtedy nie ma żadnych zaników dźwięku. Więc to nie problem że układ - karta dźwiękowa TV jest podatna na zakłócenia, tylko gdzieś tor audio w HDMI. Może długi kabel HDMI działa jak antena.
    W wolnym czasie pobawię się więcej.

0
  Szukaj w 5mln produktów