Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja łazienka + WC blok - Pomysł wentylacji - konsultacja

morysowaty 03 Sty 2017 10:42 1443 5
 • #1 03 Sty 2017 10:42
  morysowaty
  Poziom 2  

  Dzień dobry,

  To mój pierwszy post. Tematy podobne były, założyłem nowy temat ponieważ mam konkretne zapytanie, do mojego pomysłu wentylacji i potrzebuję konsultacji.

  Wentylacja łazienka + WC blok - Pomysł wentylacji - konsultacja

  Jak widać na załączonym rysunku mam obok siebie łazienkę i WC. Mieszkanie jest poddaszowe, ze słabym ciągiem grawitacyjnym. Przewód wentylacyjny jest przy WC (przewód tylko do mojego mieszkania), w którym znajduje się piec Junkers Cerapur Acu Smart z zamkniętą komora spalania.
  Drzwi do obu łazienek z podcięciami wentylacyjnymi. Obecnie w WC jest wentylator sprzężony z oświetleniem a w łazience, do tego samego kanału przewodem nad sufitem podwieszanym podłączony jest wentylator z łazienki - rozwiązanie jest nie wydajne - w przewodzie skrapla się wilgoć (przewód idzie przez nieogrzewany strych), jednocześnie duża część powietrza wraca do WC. Podobnie przy pracującym wentylatorze w WC - część powietrza wraca do łazienki.

  Mój pomysł wentylacji przedstawia rysunek.
  Między łazienką a WC dwa otwory wentylacyjne (do przemyślenia) w jednym z nich wentylator.
  Wentylator w WC zostaje jak był.
  Chciałbym aby oba wentylatory załączały się jednocześnie przy włączeniu światła obojętnie w łazience czy WC (nie wiem jak to technicznie rozwiązać).

  Idea jest taka, żeby powietrze z łazienki było wdmuchiwane do WC (wentylator ma 120m3/h) a do kanału wentylacyjnego zasysać będzie drugi (180m3/h). Oba wentylatory mają nastawę czasową (bez higro).
  Ciąg grawitacyjny przy wyłączonym wentylatorze w WC jest niewielki, ale jest, dlatego myślałem o drugim otworze między pomieszczeniami, ale nie wiem czy to ma sens?

  Dodam, że obecnie, ponieważ część powietrza wraca drugim przewodem, to nie odczuwam dużego "ubytku" powietrza w mieszkaniu. Kiedy wentylator będzie wydmuchiwać 100% (czyli teoretycznie 180m3/h) to czy przy dłuższej (~30min) pracy nie będzie to za dużo - mieszkanie ma 80m2. W trzech oknach dachowym mam szczeliny wentylacyjne.

  Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi.

 • Pomocny post
  #2 03 Sty 2017 11:07
  ellagib
  Poziom 13  

  Zostaw wentylator w WC lub załóż wydajniejszy. Zaślep wentylację z łazienki do tego kanału wentylacyjnego. Otwory w drzwiach lub kratka z łazienki do wc. Wtedy powietrze z wc i przez wc z łazienki będzie wyciągane jednym wentylatorem do kanału a przy zaślepionym kanale do łazienki nie będzie się tam wracać. W drzwiach do wc i do łazienki mniejsze otwory niż pomiędzy łazienką a wc. Drzwi do wc 1/3 otworu łazienka - wc, drzwi do łazienki 2/3 lub ten sam rozmiar.
  Pytanie czy ten kanał przypadkiem nie jest wspólny dla innego mieszkania. Są przepisy określające stosowanie wentylacji mechanicznych w budynkach wielorodzinnych.
  Błędem jest stosowanie dwóch wentylatorów.

 • #3 03 Sty 2017 12:49
  morysowaty
  Poziom 2  

  Dzięki za odpowiedź. Myślałem też o takim rozwiązaniu. Kanał wentylacyjny jest tylko do mojego mieszkania. Twój pomysł jest najprostszy, a otwór między łazienką a WC i tak robię, więc przetestuję to rozwiązanie. Dam znać jak działa.
  Może w międzyczasie jeszcze ktoś coś zaproponuje.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 • Pomocny post
  #4 03 Sty 2017 12:52
  ellagib
  Poziom 13  

  Musisz zadbać o otwory w drzwiach by część powietrza było wyciągane z łazienki.

 • Pomocny post
  #5 17 Sty 2017 18:36
  1702
  Poziom 8  

  Witaj,
  1 woda skrapla się w przewodzie bo nie jest zaizolowany.
  2 wystarczy jeden wentylator na oba pomieszczenia. Przy wentylatorze, który jest zamontowany w pionie wentylacyjnym zamontować trójnik. Do trójnika wstawić kanały went. poziome . jeden koniec pozostawić w wc, a drugi przeciągnąć przez ścianę do łazienki. Na końcach przewodów zainstalować zawory kryzujące pobór powietrza( należy je później wyregulować).
  3 Żeby zabrać z tych pomieszczeń zużyte powietrze trzeba doprowadzić świeże powietrze inaczej nie będzie działać prawidłowo wyciąg.
  Pozdrawiam
  1702

 • #6 12 Lut 2017 02:25
  morysowaty
  Poziom 2  

  Wentylacja rozwiązana najprostszym sposobem - kratka wentylacyjna między łazienkami.
  Wentylator załącza się ze światła z obu łazienek (na przekaźniku ), wg pomysłu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2273097.html

  Już jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej, jak zmniejszę otwór wentylacyjny w drzwiach do mniejszej łazienki.

  Dziękuję wszystkim za pomoc. Sprawa rozwiązana.

  Pozdrawiam
  Maurycy

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME