Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega8][IR LED] - Problem z transmisją danych przez podczerwień.

03 Jan 2017 17:50 654 2
  • Level 7  
    Cześć. Ostatnio bawię się pilotami samsunga i po zbudowaniu działającego odbiornika postanowiłem zrobić nadajnik. Tutaj pojawia się problem, bo kod testowy, jaki napisałem poprawnie wysyła dane, a zweryfikowałem to przez bezpośrednie połączenie nadajnika z odbiornikiem przewodem. Kiedy próbuję wysłać te same dane za pomocą podczerwieni, odbiornik prawie wcale nie reaguje, a jeżeli reaguje to błędnie odbiera dane.
    Próbowałem z różnymi diodami, różnymi odbiornikami, zmieniałem wartości rezystora przy IR, próbowałem także zmieniać czasy wysyłanych danych, bo podejrzewałem, że może dioda się zapala zbyt wolno i to powoduje błędy.
    Dioda powinna zapalać się na czasy rzędu mikrosekund (590µs, 1690µs i 4500µs), ale w internecie nie znalazłem niczego ciekawego na temat czasu zapalania się i gaszenia, wiec nie byłem w stanie tego rozpracować.
    Kod wydaje mi się zbędny skoro działa.
    Podrzucam schemat.
    [Atmega8][IR LED] - Problem z transmisją danych przez podczerwień.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 7  
    niveasoft wrote:
    Pewnie brakuje Ci "nośnej"
    W świetle słonecznym (i nie tylko) jest też podczerwień i odbiorniki podczerwieni by odbierały śmieci. Tak więc zabezpieczono odbiorniki. Reagują na sygnał 36kHz.
    Czyli szybko włączasz i wyłączasz diodę nadawczą z prędkością 36kHz i wtedy masz sygnał niski na wyjściu odbiornika. Odbiornik ma demodulator czyli zamienia ten szybki sygnał na jeden (odejmuje te szybkie zmiany)
    Kiedy oświetlisz odbiornik stałym światłem IR z diody będzie milczał.

Najczęściej ustawia się jakiś Timer by generował 36kHz a potem w rytm bitów do nadania podłącza się pin mikrokontrolera do Timera.

Wszystko jest opisane. Poszukaj trochę i się rozjaśni.

Tak zgadza się :D Właśnie do tego dotarłem. Myślałem że działa to trochę inaczej, ale postanowiłem zajrzeć trochę dokładniej do noty katalogowej odbiornika i wszystko się wyjaśniło :D

Dzięki za odpowiedź :D Temat do zamknięcia