Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się podłączyć stabilizator 12v do tranzystora typu MOSFET?

M3ntosPL 03 Sty 2017 20:02 303 6
  • #1 03 Sty 2017 20:02
    M3ntosPL
    Poziom 4  

Mam transformator który daje ok. 15.5V napięcia bez obciążenia.
    Chce nim zasilić wzmacniacz głośnikowy, który jest na 12V, i tu nasuwa się moje pytanie jak obniżyć to napięcie do tych 12V.
    Najmocniejsze stabilizatory jakie znalazłem na 12V mają wydajność prądową max 1.5A.
    Czy da się jakoś to zrobić? np: podpiąć równolegle je ze sobą aby dawały potrzebne dla mnie 11-12A z małym zapasem?
    Myślałem na podłączeniu tego to MOSFETU ale nie wiem czy tak się da, czy wystarczy je spiąć równolegle ze sobą i już po kłopocie.
    Jak macie jakieś gotowe schematy jak to podpiąć proszę o ich podełsnie

0 6
  • #2 03 Sty 2017 20:18
    szymon122
    Poziom 37  

Ja bym zastosował przetwornicę aby uniknąć marnowania 40-50W na ciepło.

0
  • #4 03 Sty 2017 20:28
    idepopizze
    Poziom 32  

@M3ntosPL
    Wzmacniaczy nie zasila się ze stabilizatorów bo to niepotrzebne marnowanie prądu i produkcja ciepła do niczego nie potrzebna ze wzmacniaczu który i tak się grzeje.

Na początek sprawdź jakie ten transformator daje napięcie pod obciążeniem.

Jeżeli potrzebujesz tych 11-12A na 12Voltach to najprościej będzie odwinąć z transformatora trochę zwojów z wtórnego uzwojenia

M3ntosPL napisał:

I jeszcze moje jedno pytanie czy transformator pod obciążeniem może zmniejszać swoje napięcie pracy np: przy 80% obciążenia może zejśc z 15.5V na np.14V?

Może, a ile konkretnie to przekonasz się jak pomierzysz swój transformator.

0
  • #5 03 Sty 2017 20:40
    M3ntosPL
    Poziom 4  

@idepopizze
    a masz może pomysł czym taki transformator obciążyć myślałem na jakąś żarówką 12V 100wat, zdało by to egzamin do zmierzenia napięcia?

0
  • #6 03 Sty 2017 21:09
    yogi009
    Poziom 42  

Dokładnie tak, obciążasz transformator i wtedy mierzysz napięcie. Poza tym za transformatorem mostek diodowy i kondensator elektrolityczny o dobrej pojemności. I tam mierzysz. Pamiętaj, że za mostkiem z elektrolitem napięcie będzie wyższe.

0
  • #7 03 Sty 2017 22:34
    idepopizze
    Poziom 32  

Obciążasz taki zasilacz rezystancją (żarówka, dwie żarówki, mocny rezystor)
    Tak jak napisał yogi transformator plus mostek plus duży docelowy elektrolit i masz pełny pogląd na prace transformatora

0