Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy C-audio GB402/ Crown XLS402, przestaje grać po rozgrzaniu.

wskteampower 03 Sty 2017 20:53 558 4
  • #1 03 Sty 2017 20:53
    wskteampower
    Poziom 11  

Witam!
    Posiadam końcówkę mocy C-Audio GB 402 (bliźniak Crowna XLS402 z pierwszej serii), problem polega na tym że po uruchomieniu po kilku dniach leżakowania końcówka pracuje normalnie ale tylko przez kilka minut, gdy rozgrzeje się jeden kanał zaczyna zniekształcać, cichnąć i milknie zupełnie. Zazwyczaj dopiero po kilku dniach sprzęt daje się normalnie uruchomić - ale i to nie jest regułą.
    Podjąłem następujące próby diagnozy:
    -odłączyłem kolumny, podałem silny sygnał na wejście i clipuje tylko sprawny kanał tak jakby na uszkodzony kanał nie był podany żaden sygnał- myślałem że problem leży w płytce wejść i filtrów ale odłączyłem i wyjąłem całą płytke i podałem sygnał bezpośrednio na nóżki potencjometru - sprawny kanał ok- uszkodzony kompletna cisza.
    - wyjąłem całą płyte końcówki mocy, przejrzałem, poprawiłem podejrzane luty- brak poprawy
    -chłodziłem po kolei wszystkie elementy zimnym sprężonym powietrzem- nie pomogło, próbowałem więc podgrzać ciepłym powietrzem- też bez skutku
    -podczas pracy końcówki dotykałem i poruszałem wszystkie praktycznie elementy na płytkach- żadnych zmian, żadnych objawów zimnych lutów itp
    Bardzo trudno dokonać pomiarów, porównań w tej końcówce, zdecydowana większość elektroniki to jedna wielka płyta którą żeby cokolwiek zobaczyć od strony druku trzeba odłączyć i wyjąć.
    Podsumowując, nie wiem gdzie szukać problemu, co potrafiłem to zmierzyłem- wszystkie tranzystory końcowe ok, podmieniałem nawet wzmacniacze operacyjne na wejściu i nic.

Zwracam się o pomoc, gdzie i w jaki sposób szukać problemu?
    Pozdrawiam

0 4
  • #2 05 Sty 2017 11:03
    audio-m
    Poziom 12  

Witam. Z tego co opisałeś wnioskuje, że winieneś szukać usterki w samym bloku końcówki mocy. Jeśli jesteś pewien co do sprawności samych tranzystorów to powinieneś dalej sprawdzić napięcia na zenerach i innych charakterystycznych punktach. I nie powinno Ci sprawić to trudności, bo schemat masz np. tu: http://elektrotanya.com/crown_xls202_xls402_xls602_sch_1.pdf/download.html

0
  • #3 05 Sty 2017 13:17
    wskteampower
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedź- problem w tym że w tej końcówce sprawdzenie napięć podczas pracy jest praktycznie niemożliwe ze względu na dość uciążliwy sposób zamontowania samej płyty głównej- mierzyłem jednak napięcia zasilania końcówki mocy, bez względu na to czy gra czy nie napięcia są takie same na obu stronach. Dwa dni z rzędu pojawia się sytuacja ze tuż po włączeniu końcówka przez jakieś 15 minut gra normalnie, potem jeden kanał stopniowo milknie... Dopiero po około 24h końcówka ponownie daje się uruchomić. Jaki element może powodować takie objawy że po dłuższym "odpoczynku" wraca do normalnej pracy?

0
  • Pomocny post
    #4 05 Sty 2017 17:27
    lisek
    Spec od monitorów

Z tego co podaje firma to problem w (wymiana)
    R14 w bazie Q3 ....i C9 on protection circuit

Cytat:
    C-Audio GB402 was made by C Audio after they were bought by Harmon International.
    Schematics for most of the earlier C Audio amplifiers are
    - only Harmon have the schematic for the GB402.
    - schematic Crown_xls202_xls402_xls602
    all other C Audio amplifiers, and possibly/probably the GB402 use the same driver circuit ( with different rail voltages ) and very similar input circuits, protection and soft start circuits. The only real difference is that earlier amplifiers used Hitachi mosfets in the output stage. Then C Audio changed to BUZ and Exicon output mosfets

0
  • #5 09 Sty 2017 21:26
    wskteampower
    Poziom 11  

Rada bardzo pomocna, faktycznie przede wszystkim R14 był uszkodzony, końcówka wystartowała normalnie i przepracowała w warunkach warsztatowych kilka godzin co wcześniej się praktycznie nie zdarzało :) Mam nadzieje że teraz będzie ok :) A tak z ciekawości, czym spowodowana mogła być ta usterka? (pytam, aby ustrzec się podobnej sytuacji w przyszłośći)

0