Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Reboot Restore Rx - jak zepsuć system nim zabezpieczony ?

04 Sty 2017 10:18 1242 4
  • Poziom 36  
    Cześć.

Pytanie w tytule bardzo przewrotne. Już wyjaśniam. Od wielu miesięcy stosowałem na kilku komputerach komercyjnego Deep Freeze-a, który przy każdym restarcie przywracał system do stanu poprzednio zapisanego (taki automatyczny Ghost, tyle, że robi swoją robotę w 5 sekund).

Teraz od kilku miesięcy testuję freeware-owe rozwiązanie Reboot Restore RX

Przewaga Reboot Restore RX (obok tego, że jest darmowy) nad Deep Freeze polega jeszcze na tym, że w jego przypadku (Reboot Restore RX) "odmrożenie" / "odblokowanie" systemu (np. przed zaaplikowaniem aktualizacji) nie wymaga restartu systemu.

Dla porównania:

a). w przypadku Deep Freeze:
    - wyłączenie DeepFreeze-a,
    - restart,
    - instalacja aktualizacji,
    - załączenie DeepFreeze-a
    - restart

b). w przypadku Reboot Restore RX:
    - Reboot Restore RX disable (zasobnik systemowy),
    - instalacja aktualizacji,
    - Reboot Restore RX enable (zasobnik systemowy),

Tak więc praca z Reboot Restore RX jest dużo szybsza i wygodniejsza, niemniej soft ten miał u mnie kilka wpadek. Nie udało mi się jednak wyłapać czy były to rzeczywiście wpadku softu, czy sprzęt losowo odmówił posłuszeństwa. Faktem jest jednak to, że przy Deep Freezie taka sytuacja nie miała u mnie miejsca ani razu.

Wpadka (miała miejsce przynajmniej dwa razy) polegała na tym, że w systemie (Windows 10 ) pojawił się komunikat o konieczności restartu systemu z powodu błędów dysku a po restarcie pojawiał się komunikat o braku systemu (missing operating system). Wywołanie planszy Reboot Restore RX (możliwe z poziomu klawisza home, przed rozpoczęciem uruchamiania systemu operacyjnego) i wykonanie ręcznego przywrócenia systemu lub deinstalacja softu nie pomagały. Konieczne było odtworzenie obrazu systemu (przy użyciu Ghosta lub Clonezilli). Taka sytuacja nie miała u mnie miejsca gdy stosowałem (mniej wygodny) Deep Freeze.

Przewagą Deep Freeze-a jest również to, że niezależnie od tego, czy jest on załączony czy wyłączony można bez problemu wykonać obraz systemu (Ghost, Clonezilla itp.). W przypadku Reboot Restore RX producent przestrzega przed sporządzaniem obrazu systemu - wcześniej sugeruje deinstalację Reboot Restore RX.

Próbuję namierzyć w czym problem (co powoduje losową utratę systemu operacyjnego). Jak dojdę do jakichś wniosków - dam znać. (być może pada mi dysk SSD i nie ma to wielkiego związku z Reboot Restore RX), niemniej jednak, jeśli ktoś na forum, ma jakieś własne obserwacje, spostrzeżenia, wnioski, będę wdzięczny za feedback.

Dzięki piękne.
  • Poziom 2  
    Czy wiesz co zrobić gdy RRRx się wywalił, po uruchomieniu komputera pokazuje błąd, nie pokazuje ikony pozwalającej rozmrozić system ale nadal blokuje odinstalowanie siebie samego?
  • Poziom 2  
    Nie odpowiesz, jak rozumiem?
    D.
  • Poziom 36  
    Widziałem raz taki przypadek. Aplikacja wywalała się krótko po starcie systemu.

Ja w takich sytuacjach przywracam system z backupu (Clonezilla lub Ghost). Nigdy nie ograniczam się wyłącznie do Reboot Restore Rx czy Deep Freeze-a.

Pomysły:
    - podczas uruchamiania komputera (zanim rozpocznie się uruchamianie systemu) naciskać klawisz home i z menu podstawowego odinstalować Reboot Restore Rx

Ewentualnie, jeśli to nie możliwe:
    - spróbować wyłączyć Reboot Restore Rx zaraz po starcie systemu (póki się nie wykrzaczył)
    - uruchomić system live (jakiś linux lub Win live) i przenieść pliki wykonywalne Reboot Restore Rx do innej lokalizacji (wtedy Reboot Rx Restore nie będzie się mógł uruchomić / system nie będzie chroniony
  • Poziom 2  
    Ostatecznie pozwolił się usunąć w trybie awaryjnym.
    Dzięki za podpowiedzi. (:
    D.