Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz na transformatorze z UPS.

Seraffino 04 Sty 2017 11:09 396 14
  • #1 04 Sty 2017 11:09
    Seraffino
    Poziom 11  

Witam:)
    Chcę zrobić zasilacz w miarę prosty,do zasilania radia samochodowego 2 DIN w domu.(12-13 V)
    Mam trafo z UPS-a napięcie wyjściowe to 13.8 v ,ale prąd cholernie duży może 8 a może 12 A.
    czy takie trafo się nada,czy ten prąd go dyskwalifikuje ?
    Chciałem zastosować cuś takiego: przetwornica DC-DC LM2596 DW 2-35V 5 A
    Co radzicie ?

0 14
  • ambtechnic
  • #2 04 Sty 2017 11:28
    huluk
    Poziom 29  

Prąd transformatora akurat tutaj nie ma znaczenia - oznacza tylko, że tyle transformator może "dać z siebie" jak odbiornik go obciąży. Jak obciążysz go odbiornikiem pobierającym 1A to tyle transformator odda, ale jak podłączysz odbiornik pobierający więcej niż te 12A to spadnie napięcie, transformator zacznie się przegrzewać, aż do przepalenia któregoś z uzwojeń. To jest wydajność prądowa transformatora, czyli jego "max".

0
  • #3 04 Sty 2017 11:43
    Seraffino
    Poziom 11  

No tak ,ale martwiłem się czy taki prąd to będzie miał wpływu na wej. przetwornicy.
    Ale rozumiem że powinno być wszystko OK.?
    Za trafo dam mostek 15A +kondensator filtrujący -ale jak duży ? ,pytanie czy napięcie jakie będę podawał na przetwornice musi być super wyprostowane,czy takie już starczy.

0
  • #4 04 Sty 2017 11:51
    huluk
    Poziom 29  

Radio jaki prąd maksymalny pobiera? Prąd transformatora jest większy niż przetwornicy więc nic się nie stanie - po prostu transformator "ma zapas" - może dać więcej niż maksymalnie może pobrać przetwornica. To tak jak w gniazdku - masz zabezpieczenie główne np. 10A w skrzynce bezpiecznikowej, jak podłączysz żarówkę czy telewizor - nic się nie stanie, ale jak jednocześnie czajnik, piekarnik i pralkę które w sumie będą miały większy pobór prądu niż te 10A to "wywali" bezpiecznik... Wielkość kondensatora filtrującego zależy od zakładanego poboru prądu przez zestaw przetwornica + radio. Czy w danych katalogowych przetwornicy coś napisano o maksymalnym tętnieniu na wejściu? Tutaj: http://ea.elportal.pl/zasilacze.html#kondensator są zasady obliczania wielkości kondensatora filtrującego

0
  • ambtechnic
  • #5 04 Sty 2017 12:15
    Seraffino
    Poziom 11  

Radio to taki multimedialny kombajn z monitorkiem 7 cal,co do prądu to pewnie z 2-3 Ampery łyknie .
    Przetwornica to taka za 17 zł z alledrogo :Przetwornica DC-DC XL4015 5A woltomierz lm2596.
    Dane są lakoniczne :cry:
    Możesz luknąć na nią,co o niej sądzisz-nada się ?

0
  • #6 04 Sty 2017 12:37
    huluk
    Poziom 29  

Coś na tym kombajnie powinno być napisane np. o mocy maksymalnej... przy 12V 3A daje 36W poboru. Kondensator - na początek możesz spróbować coś w okolicach 2200uF (powinien być LOW-ESR ze względu na impulsowy pobór prądu), mostek powinien być na diodach szybkich.

0
  • #7 04 Sty 2017 13:52
    misterbociek
    Poziom 21  

Podepnij ten transformator tak na sucho i zobacz czy się grzej. Jak po będzie gorący po około 10min to się nie nadaje....

0
  • #8 04 Sty 2017 14:07
    Seraffino
    Poziom 11  

@ mostek powinien być na diodach szybkich. -czyli co byś polecił ? myślałem że mostek to mostek 8-)
    Radio ma bezpiecznik 10 A,czyli jak dam głośniej na 4 głośniki to pewnie i 6 A łyknie
    Trafo na " sucho"się nie grzeje waży prawie 4 kg.

0
  • #9 04 Sty 2017 15:02
    huluk
    Poziom 29  

W zasadzie możesz zastosować klasyczny mostek - jeśli będą z nim problemy (grzanie się, przepalanie) to - jak niektórzy polecają - zbudować mostek z 4 diod Shottky'ego. Gorzej, że wydajność prądowa przetwornicy jest mniejsza niż zabezpieczenie odbiornika. W takim przypadku przetwornica 5A będzie zbyt słaba, może ulec uszkodzeniu przy lekko głośniejszym słuchaniu. 6A przy 12V daje 72W, czyli teoretycznie 18W na kanał ale trzeba uwzględnić sprawność wzmacniacza oraz jego pobór wewnętrzny. Coś więcej o tym "kombajnie"? Tak czy inaczej - należałoby szukać przetwornicy na co najmniej te 10A. Ewentualnie odwinąć kilka zwojów transformatora aby obniżyć jego napięcie po stronie wtórnej do około 10V - da to po wyprostowaniu niecałe 13V

0
  • #10 04 Sty 2017 15:20
    Seraffino
    Poziom 11  

Co do słuchania radia to tak bez szaleństw :D
    Odwinąć za bardzo nie ma jak trafo zalane żywicą,czyli pozostaje szukać mi przetwornicy o większym amperażu :cry:

0
  • Pomocny post
    #11 04 Sty 2017 15:24
    huluk
    Poziom 29  

Ewentualnie - karkołomne lekko rozwiązanie - w zasilanie wpiąć szeregowo kilka diod prostowniczych aby "zbić" napięcie... spadek 0,6V na każdej to tak z 10 by było potrzebne

0
  • #12 04 Sty 2017 17:57
    Seraffino
    Poziom 11  

Cuś takiego np ? BYT79-500,
    I wówczas byłoby bez DC-DC ?
    Ale to dobre rozwiązanie ??? ,czy taki układ diod potrzebuje chłodzenia czy wystarczy bez.

0
  • #13 05 Sty 2017 10:37
    Seraffino
    Poziom 11  

Dzięki za pomoc,zdecydowałem się na zakup / 5w1 zasilacz Power LED Driver Lipo XL4015 LM2596 / zobaczymy co z tego będzie.
    Punkciki przekazałem.
    Pozdrawiam :-)

0
  • #14 05 Sty 2017 10:46
    huluk
    Poziom 29  

Trochę mała wydajność prądowa tej przetwornicy, ale dobrze, że ma zabezpieczenie - wyłączy się przy ewentualnym przeciążeniu i nie zadymi. Do pewnej głośności powinna działać. Powodzenia!

0
  • #15 13 Lip 2017 13:21
    Seraffino
    Poziom 11  

Ok .dziękuje za odp.
    pozdrawiam.

0