Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napiecie ujemne na przed diodami

04 Sty 2017 11:32 825 13
  • Poziom 8  
    Witam.

Chciałem zbudować prosty obwod złożony z włączników które załączają poszczególne diody oraz podłączony równolegle włacznik z dioda prostowniczą który załacza wszystkie diody za razem. Jednak gdy włączę i wyłącze jakaś z pojedynczych diod pojawia mi sie za dioda prostowniczą ujemne napięcie. Czym jest to ujemne napiecie w tym przypadku? Czy może ono uszkodzić diody lub caly uklad? Istnieje jakis sposób by rozwiązać ten "problem"?
  • Poziom 9  
    Rozrysuj schemat wraz z voltomierzem i zaznaczonymi jego biegunami i załącz do postu.
  • Poziom 8  
    Oto prosty schemat. Diody białe 3.2V 0.02A. Dodam, że woltomierz wskazuje ujemne napięcie na jednym i na drugim zespole diod, a wartość ta ciągle maleje (czyli co raz większy minus w Voltach) .

Napiecie ujemne na przed diodami
  • Poziom 35  
    Dioda LED jak każda dioda, może być również diodą detekcyjną. Nasunęła mi się taka myśl, że prawdopodobnie są/mogą być długie przewody do diod i indukuje się na nich jakieś napięcie, np. "przydżwięk sieci". Stąd pokazania napięcia ujemnego, bo anody diod "dochodzą" do woltomierza.
  • Poziom 8  
    Tak, prawidlowo.
  • Poziom 8  
    Obecnie nie mam takiej możliwości moge jedynie napisać, że tak jak na rysunku jest umiejscowiony woltomierz tak czerwony kabelek dalem za diode prostującą, czarny (com) do masy.
  • Moderator Projektowanie
    kaziu1989 napisał:
    Obecnie nie mam takiej możliwości

Nie ma kolega Paint-a w systemie? - czy się koledze nie chce?
    kaziu1989 napisał:
    czerwony kabelek dalem za diode prostującą, czarny (com) do masy.

Proszę zaznaczyć gdzie jest wpięty przewód idący do zacisku "V" (czyli +) i zacisku "COM" (czyli -). Bo my nie wiemy gdzie kolega ma masę.
    Miernik sprawny?
    Proszę zrozumieć że cuda w rodzaju
    Marian B napisał:
    Dioda LED jak każda dioda, może być również diodą detekcyjną. Nasunęła mi się taka myśl, że prawdopodobnie są/mogą być długie przewody do diod i indukuje się na nich jakieś napięcie, np. "przydżwięk sieci". Stąd pokazania napięcia ujemnego, bo anody diod "dochodzą" do woltomierza.

nie istnieją, tylko proste błędy.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    trymer01 napisał:
    Proszę zrozumieć że cuda w rodzaju
    Marian B napisał:

nie istnieją, tylko proste błędy.

Tak się składa, że często robię różne pomiary z urządzeniami gdzie są długie przewody, diody LED właśnie, tranzystory polowe, i takie "cuda" zdarzają się bardzo często, i trzeba brać na nie poprawkę. Skąd wiadomo ile metrów mają te przewody prowadzące do diod, i czy przypadkiem nie leżą nad jakimś kablem sieciowym, nawet doprowadzającym prąd do stołu?

Jeżeli Kolega Autor nie popełnił błędu na rysunku, to po wyłączeniu wszystkich wyłączników woltomierz powinien pokazać zero, obojętnie jak podłączony, a tak nie jest.

Nie wiem co to za instalacja, można się domyślać ze względu na "12V" i rodzaj włączania (podświetlenia), może to być np. w samochodzie. Wtedy warto podłączyć się woltomierzem się w innym miejscu do masy, bo mogą być jakieś prądy (spadki napięć) pochodzące od innych odbiorników stale podłączonych do akumulatora. Można też próbować podłączyć masę diod w inne miejsce, ale tak naprawdę po prostu nie warto się tym przejmować, nic się nie stanie.
  • Poziom 8  
    trymer01 napisał:
    Nie ma kolega Paint-a w systemie? - czy się koledze nie chce?

Otóż nie, kolego... Nie mam czasu siedzieć przed komputerem cały czas i czesto jest tak że nie ma mnie w domu albo jestem czymś zajęty wiec odpisuje z telefonu jak mam chwile.

Jak będę miał możliwość to oznacze. I jak bede miał też możliwość to spróbuję do innej masy sie podpiąć.
  • Poziom 9  
    Jeśli schemat jest taki jaki narysowałeś, a multimetr podłączony tak jak opisałeś, to taki pomiar nie jest możliwy.
    Jedyne możliwe to indukowanie się zakłóceń z innych źródeł elektromagnetycznych.

Podaj jak najwięcej informacji jak zrealizowany jest ten schemat w praktyce.
  • Poziom 35  
    Trzeba też mieć na uwadze, że mierniki cyfrowe maja bardzo dużą rezystancję wewnętrzną, rzędu nawet kilkunastu MΩ/V, są bardzo czułe, i dla tego mają tą "zaletę", że czasami pokazują głupstwa. Przypuszczam, że pomiar woltomierzem analogowym o rezystancji np. 10kΩ/V, albo mniejszej, wykazałby że jest wszystko w porządku.
  • Poziom 39  
    ...Albo podłączenie takiego rezystora równolegle do miejsca pomiaru rozwieje wszelkie wątpliwości.