Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk sieciowy/NAS - Przyśpieszenie transferu przy zapisie/odczycie w sieci LAN.

04 Sty 2017 12:14 999 14
  • Poziom 7  
    Nurtuje mnie pewna kwestia.

Mianowicie postawiłem serwer NAS na komputerze Optiplex 990, jego konfiguracja jest poniżej. W pełni się sprawdza, nie jest uruchomiony cały czas, a tylko gdy włącza się TV, bądź komputery w sieci domowej.

- i5,
    - 8GB,
    - dysk na system SSD PM83 SATA III
    - dyski na dane 2x Samsung HD 154UI - SATA II (RAID1 - Mirror)
    - system OMV
    - zużycie prądu 36.7W - 40.0W
    - sieć 1000 Gigabitów

W czym tkwi kwestia, obecnie transfery przy odczyt/zapis z serwera mam na poziomie 80-88 Mb/s czyli całkiem nieźle. Mnie jednak zastanawia czy da się szybciej.

Podłączenie:
    Płyta w komputerze DELL Optiplex 990 ma złącza 2x SATA II i 2x SATA III. W tej chwili do jednego ze złącz SATA III. mam podłączony dysk SSD który obsługuje owe SATA III i jest na nim system OMV. Dyski na dane to dwa Samsung HD 154UI które to mają interfejs tylko SATA II i 5400 obrotów.

I tu moje pytanie
    Czy jeśli wymienię dyski które są na dane na takie które będą miały 7200 obrotów oraz SATA III, a następnie podłączę je właśnie do SATA III na płycie. To o ile zwiększy się odczyt/zapis na nich poprzez sieć przy założeniu że wszystkie karty sieciowe obsługują sieć 1000 Gigabitów
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista Sieci, Internet
    stylishh napisał:
    serwera mam na poziomie 80-88 Mb/s

mega bajty czy bity to ma znaczyć ?

Jak bajty to sata III niewiele da jeśli wogóle cokolwiek

1000 Mbs => 125 MBs

Użyj iperf.exe między NAS-em a komputery aby zobaczyć ile twoja sieć przepuszcza max mbs.

Na NAS-ie iperf.exe -s
    na komputerze: iperf.exe -c IP_NASa

Dodano po 1 [minuty]:

Może to nie NAS przycina transfer a klient ? Podaj szczegóły testowania.

Dodano po 9 [minuty]:

Utwórz RAM dysk na NAS-ie, i przetestuj zapis/odczyt.
  • Poziom 7  
    bogiebog napisał:
    1000 Mbs => 125 MBs

Poprawione błędnie skopiowane, poprawna wartość to - 1000 Gigabitów dla każdej z kart sieciowych.

bogiebog napisał:
    Użyj iperf.exe między NAS-em a komputery aby zobaczyć ile twoja sieć przepuszcza max mbs.
    Nie mam możliwości zainstalowania na NASie iperf który to jest na systemie OMV.

Bardziej moje pytanie dotyczy kwestii sprzętowych, czyli stosunku interfejsu i obrotów dysku do interfejsu SATA III na płycie jak i do szybkości przepustowości sieci.
    OMV to debian, powinno się dać zainstalować iperf lub ram drive
  • Poziom 7  
    bogiebog napisał:
    OMV to debian, powinno się dać zainstalować iperf lub ram drive

Coś jest nie tak, jakaś sugestia?
  • Poziom 37  
    stylishh napisał:

- i5,

Jeden komentarz. Na Bogato! Bo płyta z jakims J1900 który zuzywa 5W też by dałą rade.
    Chyba ze robisz tak jakieś wypasione operacje, jak transkrypcja formatów video w locie itp.

W temacie - stawiam, ze to już ograniczenie dysków, może samej sieci. Postaw komputer-NAS koło siebie połącz krótkim kablem i wtedy sprawdz. Czasem jakiś gorszy kabel a dłużysz moze coś tam gubic.
    Jak zainstalowałes iperf-a ?
  • Poziom 7  
    m.jastrzebski napisał:
    Jeden komentarz. Na Bogato! Bo płyta z jakims J1900 który zuzywa 5W też by dałą rade.

Wiem że to dużo i w sumie do niczego więcej poza DLNA; FTP; Serwer Plików; VirtualBOX mi NAS potrzebny nie jest. Cały komputer dostałem za darmo, a że nie mam co z nim zrobić, ponieważ mam już stacjonarny, jak 2 laptopy to poszedł jako NAS pod OpenMediaVault.

Co do ograniczenia, ile w teorii mógłbym wciągnąć przy zapisie/odczycie plików z serwera NAS.

bogiebog napisał:
    Jak zainstalowałes iperf-a ?
    Tak jak jest to podane tutaj - http://linoxide.com/monitoring-2/install-iperf-test-network-speed-bandwidth/
    spróbuj
    apt-get install iperf3
  • Poziom 7  
    bogiebog napisał:
    spróbuj
    apt-get install iperf3

Wciąż jest problem.
    Nie wykonałeś kroku 'make install'
    i wyjdż z katalogi iperf-*
  • Poziom 7  
    bogiebog napisał:
    Nie wykonałeś kroku 'make install' i wyjdż z katalogi iperf-*

Ostatecznie się udało, zatem Transfer: 815 MBytes; Bandwith: 683 Mbits/sec I co nam to teraz daje?
  • Poziom 7  
    bogiebog napisał:
    iperf ma "-P" opcje, jednoczesne strumienie, uruchom clienta z opcjąiperf -P 3 -c ....

prosze bardzo Transfer: 845 MBytes; Bandwith: 709 Mbits/sec

Zatem ograniczenie przepustowości sieci (karty sieciowe, kable switche, routery)
    710mbs => 89 Mega Bajta /sek

czyli to co teraz osiągasz to jest max osiągalne na obecnej infrastrukturze sieciowej. Szybsze dyski tu _NIC_ nie poprawią.