Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer TrawelMate 5760G - Wymiana pasty termoprzewodzącej oraz termopadów

04 Sty 2017 13:23 2457 9
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich,

Zabrałem się za wymianę pasty termoprzewodzącej oraz termopadów w laptopie Acer TrawelMate 5760G. Powodem było nadmierne nagrzewanie się procesora, którego temperatura osiągała nawet 92 stopnie przy 100% obciążeniu. Dodam jeszcze, że czynności te nie były wykonywane od nowości tego komputera (ok 5 lat), pomijając jego czyszczenie. Jest to moja pierwsza tego typu ingerencja w komputer.

Po ściągnięciu chłodzenia ujrzałem taki widok:

Acer TrawelMate 5760G - Wymiana pasty termoprzewodzącej oraz termopadów Acer TrawelMate 5760G - Wymiana pasty termoprzewodzącej oraz termopadów Acer TrawelMate 5760G - Wymiana pasty termoprzewodzącej oraz termopadów Acer TrawelMate 5760G - Wymiana pasty termoprzewodzącej oraz termopadów

Chciałbym zapytać, co to są te białe kwadraciki powyżej procesorem na zdjęciu wokół (chyba) karty graficznej i czy mogę je zastąpić termopadami?
    Czy ten jasnoniebieski kwadracik poniżej procesora to termopad?
    Jaki termopad mogę kupić, aby nie odbiegał on parametrami od zastosowanego oryginału? Po zmierzeniu suwmiarką obecnych (białe kwadraciki oraz niebieski) wynoszą ok 0,5mm, z czego ten niebieski w miejscu samego odbicia ma nawet mniej. Pasta, jaką posiadam to ARCTIC MX-2.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Tam gdzie jest pasta dajesz pastę, tam gdzie termopady - termopady, te białe kwadraciki to też termopady. Jeśli stare miały grubość 0.5mm - wymieniasz na takie same, o jak największej przewodności cieplnej, im więcej W/mK tym lepiej.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Skoro to też są termopady i mają taką samą grubość, to dlaczego producent zastosował je różnego koloru? Czy to ma jakieś znaczenie?
    Dwa termopady (białe) powyżej procesora na zdjęciu przychodzą w miejscu dwóch jakiś układów, które zaznaczyłem na zdjęciu poniżej. Czy termopady przewodzą energię elektryczną, bo jeśli tak to boję się że mogą mi one zwierać te układy?

Myślałem o zastosowaniu termopadu o dużej ściśliwości firmy AAB Cooling Thermopad KLEJ 3M 20x130x2 6 W/mK. Ma on aż 2mm, ale zgniata się do 0,5-1mm. Czy to dobry wybór Waszym zdaniem? Może coś polecacie innego?

Zastanawiam się również nad pozostawieniem starych termopadów i wymianie tylko pasty?
  • Poziom 10  
    Dobra, udało mi się zrobić z tym chłodzeniem. Teraz po wymianie pasty i termopadów temperatura grafiki wynosi 55 stopni, a procesora 74 stopnie przy 100% obciążeniu. Gdy komputer jest w spoczynku temperatury oscylują w granicach 40 stopni.

Czy te temperatury, zwłaszcza pod obciążeniem są właściwe dla tego komputera?
    Procesor Intel Core i5-2430M, grafika NVIDIA GeForce GT 520M.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Temperatury dość niskie jak na laptop. Wszystko jest OK.
  • Poziom 10  
    Witam odgrzebuję temat, czy pamiętasz jeszcze jakie tam dawałeś termopady (grubość, firma)?
  • Poziom 10  
    Część, zrobiłem zdjęcie resztki jaka mi została.

• Poziom 10  
    Dzięki. Jeszcze jedno pytanko, czy dawałeś termopady pod grafikę i procesor czy tylko pod grafikę, lub jeszcze jakoś inaczej. Pozdrawiam i wesołych świąt
  • Spec od komputerów
    Wyraźnie widać, że na procesor i grafikę idzie pasta. W pozostałych miejscach (mostek, cewki przetwornicy zasilającej CPU, kostki VRAM) termopady.
  • Poziom 10  
    Dokładnie tak jak piszę miecho18. Wesołych Świąt!