Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz - rezystancja obciążenia

rs6000 04 Sty 2017 19:10 372 13
  • #1 04 Sty 2017 19:10
    rs6000
    Poziom 24  

Cześć,

Pisze soft do obsługi zasilacza sterowanego mikrokontrolerem i potrzebuje policzyć rezystancję obciążenia na wyjściu zasilacza aby wyłapać moment bliski zwarcia/przeciążenia. Dysponuje dwoma pomiarami, napięciem wyjściowym oraz prądem mierzonym na rezystorze.

Domyślam sie, że rezystancja z prawa ohma jest zbyt proste aby było w tym przypadku prawdziwe ? jak to policzyć dysponując danymi jak wyżej ? ;)

Pozdr

0 13
  • #2 04 Sty 2017 19:18
    goldi74
    Poziom 43  

Mając prąd i napięcie korzystasz z prawa Ohma do obliczenia rezystancji. Pytanie tylko po co ją obliczać skoro przeciążenie/zwarcie to duży/za duży prąd pobierany z zasilacza?

0
  • #3 04 Sty 2017 19:23
    Ture11
    Poziom 34  

Hmm wydaje mi się, że przy zwarciu zasilacza różnymi rezystancjami może być sytuacja, gdy prąd będzie 3A (CC), a napięcie na wyjściu 24V lub 0,5V - przy czym pobór prądu 3A przy napięciu na obciążeniu 0,5V to obciążenie mniejszą rezystancją? - stąd też pewnie pomiar rezystancji, a nie prądu... Z drugiej strony, przeciążenie to zapewne przekroczenie maksymalnego dopuszczalnego prądu urządzenia... Prawdę mówiąc, jakoś nigdy sam tego nie mogłem zrozumieć...

0
  • #4 04 Sty 2017 19:47
    rs6000
    Poziom 24  

W teorii zwarcie to zerowa rezystancja, zatem gdyby przyjąć rezystancje <0.2 ohm jako stan przed zawarciem można rozłączać wyjście zasilacza. Druga sprawa to limit prądu, aby utrzymać stały prąd trzeba zmniejszać napięcie aż do momentu gdy podobnie rezystancja zbliży sie do zera wtedy nastąpi przeciążenie wyjścia i rozłączenie.

Pytanie czy można tu stosować proste R = U/I czy to bardziej skomplikowany wzór.
    Dodano po 9 [minuty]:
    Podobną zasade działania ma zasilacz AVT-5161. Na str. 4/5 po prawej u góry jest info odnośnie zwarcia, przyjęli 0.1 ohm.
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT5161.pdf

0
  • Pomocny post
    #5 04 Sty 2017 21:25
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Wyłączanie nie jest najlepszym pomysłem, jak podłączysz silnik, żarówkę halogenową, albo układ z dużym kondensatorem, zasilacz sie wyłączy i trzeba będzie go (ręcznie?) włączyc. Ograniczenie prądowe jest wygodniejsze bo z takimi obciążeniami sobie poradzi. Wyłączać mozna by jeśli zwarcie trwa odpowiednio długo.

Cytat:
    Druga sprawa to limit prądu, aby utrzymać stały prąd trzeba zmniejszać napięcie aż do momentu gdy podobnie rezystancja zbliży sie do zera wtedy nastąpi przeciążenie wyjścia i rozłączenie.
    Oczywiście tak samo jak w układzie analogowym trzeba zadbać o szybkość i stabilność.

Cytat:
    Pytanie czy można tu stosować proste R = U/I czy to bardziej skomplikowany wzór.
    Nie ma bardziej skomplikowanych wzrów na rezystancję.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Sty 2017 21:30
    Ture11
    Poziom 34  

Ja bym przyjął liczenie z prawa Ohma. Zasilacz AVT-5161 ma informacje takie, jak Twój - o prądzie i o napięciu. Jedyne, czego nie jestem pewien - jak liczyć rezystancję w stanie pracy CC - wtedy przebieg wyjściowy napięcia jest lekko impulsowy, przynajmniej w AVT-5161 (widziałem na oscyloskopie, przy obciążeniu rezystancyjnym są to takie szpileczki, nie wiem, czy nie wypadałoby ich scałkować...).

0
  • #7 04 Sty 2017 21:32
    rs6000
    Poziom 24  

jarek_lnx napisał:
    Wyłączanie nie jest najlepszym pomysłem, jak podłączysz silnik, żarówkę halogenową, albo układ z dużym kondensatorem, zasilacz sie wyłączy i trzeba będzie go (ręcznie?) włączyc. Ograniczenie prądowe jest wygodniejsze bo z takimi obciążeniami sobie poradzi. Wyłączać mozna by jeśli zwarcie trwa odpowiednio długo.

Dokładnie tak zamierzam to zrobic.

Co do rezystancji, rozumiem, ze bieżące obliczanie rezystancji na podstawie napięcia i natężenia bedzie ok ?

Pozdr

0
  • #8 05 Sty 2017 08:09
    JakubST
    Poziom 9  

rs6000 napisał:
    Co do rezystancji, rozumiem, ze bieżące obliczanie rezystancji na podstawie napięcia i natężenia bedzie ok ?

Tak.
    Tylko w jakim celu potrzebujesz to liczyć?

0
  • #9 05 Sty 2017 08:19
    rs6000
    Poziom 24  

Napisałem w pierwszym poscie. Zasilacz ma mozliwosc odlaczenia wyjscia, calosc jest sterowana uC, dlatego potrzebuje rezystancji aby wyjryc zwarcie gdyz zasilacz nie ma tego rozwiazanego sprzetowo, ale takie bylo zalozenie sterowania mikrokontrolerwm.

0
  • #10 05 Sty 2017 09:00
    JakubST
    Poziom 9  

Nadal nie rozumiem, po co Ci rezystancja skoro mierzyć będziesz prąd?
    To prąd ma decydować o tym, że jest blisko zwarcia - po co przeliczać to na rezystancję?

0
  • #11 05 Sty 2017 09:32
    goldi74
    Poziom 43  

rs6000 napisał:
    Podobną zasade działania ma zasilacz AVT-5161. Na str. 4/5 po prawej u góry jest info odnośnie zwarcia, przyjęli 0.1 ohm.

No to jeżeli przyjąłeś lub przyjmiesz, że zwarcie to rezystancja poniżej 0,1Ω i znając prąd i napięcie licz ją z prawa Ohma. Innej możliwości nie ma.

0
  • #12 05 Sty 2017 10:44
    rs6000
    Poziom 24  

JakubST napisał:
    To prąd ma decydować o tym, że jest blisko zwarcia - po co przeliczać to na rezystancję?

A jak to chcesz zrobic tylko na postawie pomiaru pradu ? Jak prad povierany bedzie np. 3A to skad mam wiedziec czy to zwarcie czy nie ? zwarcie to zaleznosc pomiedzy pradem a napieciem, czyli wlasnie rezystancja.

Dodano po 52 [sekundy]:

goldi74 napisał:
    rs6000 napisał:

No to jeżeli przyjąłeś lub przyjmiesz, że zwarcie to rezystancja poniżej 0,1Ω i znając prąd i napięcie licz ją z prawa Ohma. Innej możliwości nie ma.

Dokladnie tak zamierzam ;)

0
  • #13 05 Sty 2017 13:32
    JakubST
    Poziom 9  

rs6000 napisał:
    JakubST napisał:

A jak to chcesz zrobic tylko na postawie pomiaru pradu ? Jak prad povierany bedzie np. 3A to skad mam wiedziec czy to zwarcie czy nie ? zwarcie to zaleznosc pomiedzy pradem a napieciem, czyli wlasnie rezystancja.

:)
    Skoro prąd rośnie do maks, a napięcie maleje do min, to łatwo to stwierdzić za pomocą programu bez przeliczania na rezystancję.

0
  • #14 05 Sty 2017 13:44
    rs6000
    Poziom 24  

Czyli dalej musze porownac prad i napiecie a wczesniej pisales tylko o pradzie ;) jak mam spradzac czy prad sie zbliza do "maks" co jest wartoscia nie do konca precyzyjna i czy napiecie rownoczesnie spada to wole dzielic napiecie przez natezenie i sprawdzac czy jest wieksze od 0,1 - zdecydowanie prostsze i precyzyjniejsze ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo