Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser kieszonkowy + fotodioda

17 Lip 2005 22:06 13852 38
  • Poziom 22  
    Witam !!

Poszukuje schematu jak zrobic cos takiego: gdy wiązka laseru pomiedzy fotodiodą a laserem zostanie przerwana to włączony zostaje przekaznik lub dioda, obojetne byle byla jakas reakcja ukladu na przerwanie wiązki.

Pozdrawiam!
  • OptexOptex
  • Poziom 12  
    a może interesuje cie bariera podczerwieni to cos znajde napewno. jezeli tak to daj znac a napewnio to gdzies miałem. jeszcze zalezy do czego to chcesz:)

Pozdrawiam!!!
  • Poziom 22  
    Chce zrobic cos takiego...mysle zeby dac fotorezystor do takiej puszki aby w dzien nie reagowal na swiatlo sloneczne...nie wiem jak sie to bedzie spisywac, okaze sie w praktyce. Jako układ odbiornika chce użyć wyłącznika zmierzchowego ktory pod wpływem braku swiatla uruchamia parzekaźnik itd... Jesli macie jakies sugestie co do pomyslu to piszcie smialo :)

Chcę jeszcze zrobic takie CUŚ aby w ciemnosci laser nie swiecil pelną mocą tylko słabiej a w dzien na full

Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 21  
    mozesz tez zrobić laser na podczerwień wykorzystujac diode z Cd-romu ale musiał bys miec odpowiednie noty katalogowe diód laserowych ale w internecie to żaden problem. diody z Cd-romu mają około 20-50mW a wskaźnik 1mW tak wiec w dzień jak i w nocy we mgle i deszczu wspaniale by sobie radził i nie był by widoczny w czasie mgły lub w nocy
  • Poziom 22  
    puszak wlasnie to miałem na mysli :) ale wielkie dzieki <piwo>.

gretzky, nie wiedzialem ze w CD-romie jest tak mocna dioda, no no napewno sprubuje ale narazie na poczatek zrobie na laserze kieszonkowym. Tak mysle tylko ze ciezko by bylo nakierowac taki laser z CD romu na wiekszej przestrzeni. Bede probował :)

Probowalem poszukac jakiegos info co do podlaczenia laseru z CD, ale jakos nie moge nic znalesc sensownego...pełno poruszanych tematow ale w zadnym niema odpowiedzi jak to zrobic :(. Laser w CD-Rom daje niby swiatlo podczerwone, ale zastanawiam sie dlaczego wyraznie widac ze swieci na czerwono jednak bardzo slabo...probowalem przez kamere zobaczyc cos wiecej ale nie daje podobnego efektu jak dioda podczerwona.

Pozdrawiam !
  • Poziom 19  
    Myślałem kiedyś nad takim czymś, ale czy fotorezystor nie jest zbyt wolny? Fajnie by było jakby to w miarę szybko reagowało np przetne bardzo szybko wiązke lasera dłonią i układ nawet nie zareaguje...Moze lepiej Fototranzystor?

I nie sądzicie że ta puszka z odbiornikiem nic nie da? Przecież skoro laser odbija się od tych luster to światło słoneczne jeśli odpowiednio padnie na tą puszkę to także odbije się od tych luster?

Co do tego taniego wskaźnika laserowego to na moim pisze 0,3 mW a nie 1 mW. :)

Można kupić sobie diode laserową z DVD czerwoną 50 mW. Hmmm i moim zdaniem fajnie jak widac wiązkę :) to taki bajer jak na filmach. :) No ale jeśli ktoś chce tego używać jako alarmu to lepiej by nie było tego widać. Dioda z CD-Romu tez by sie nadawała tylko ciekawe jak ustawisz lustra i pozatym łatwo sobie nia zepsuć wzrok...
  • Poziom 18  
    Wlasnie szukam jakiegos schematu jak zasilic laser z bomm box-a, podaje jesgo model KSS-2108, jesli ktos wie jakie napiecie podac i na jakie pin-y zlacza to bym prosil o podnie informacji na ten temat z góry dzieki.
  • Poziom 19  
    Może mi ktoś ładnie wyjaśnić poco w tym dokumencie ten laser jest modulowany? Hmmmm nie wystarczy sam laser podłączyc tylko trzeba robić taki układ? Wiem, że układ odbiornika działa na modulacje AM czyli modulacje amplitudy i po to jest ten nadajnik modulowany. Ale poco to wszystko? Co ta modulacja da? Mniejsza czułość na zakłucenia czy co? :)
  • Poziom 11  
    Artas przeczytaj artykuł
    "Wadą lasera jest generowanie stałego promienia światła. Do naszych celów byłoby lepiej, gdyby światło było modulowane w celu regulacji intensywności. Łatwo jest ten cel osiągnąć przy pomocy za silania obwodu modulowanym napięciem."
  • Poziom 19  
    Przeczytałem to. :) Dlaczego to jest wada? A regulacje intensywności...walne se potencjometr i też będe sobie regulował intensywność... Może ktoś to wyjaśnić? :)
  • Poziom 22  
    Zrobilem wylacznik zmierzchowy ten na zalączonej fotce. Usunolem jednak kondensator C1 i układzik jest bardzo szybki. W odległosci 10 m, bo w takiej go testowalem, wyłapywał nawet bardzo szybkie ruchy palca ktore porzechodzily przez wiązke lasera. W sumie nie udalo mi sie tak szybko przeleciec przez wiazke palcem zeby uklad nie zareagował :) Martwi mnie troche słaba czułosc ukladu na swiatlo, bo w dzien w oswietlonym pokoju zachowuje sie jakby bylo ciemno...dopiero jak "zobaczy" niebo to działa odwrotnie. Ma to jednak swoje zalety :).
  • Poziom 19  
    darrrrek napisał:
    Martwi mnie troche słaba czułosc ukladu na swiatlo, bo w dzien w oswietlonym pokoju zachowuje się jakby bylo ciemno...dopiero jak "zobaczy" niebo to działa odwrotnie. Ma to jednak swoje zalety :).

Nie rozumiem zabardzo tego zdania, mógłbyś je jakoś lepiej wytłumaczyc? :) I jakbyś mógł podać wartości tych elementów ze schematu. :) A i tam gdzie masz 2 rezystancje równolegle można dać jeden rezystor... Chodzi o R4 i R5. :)
  • Poziom 22  
    Poprostu chciał bym zeby układ był bardziej czuły na swiatlo...wydaje mi sie ze po wymianie ktorys z rezystorów jego czułość wzrosnie, tylko ktorych ?? a co do wartosci elementów to są one takie:

•C1 - 100μF 25V
    •R1 - fotorezystor RPP 130
    •R2 – 2,2kΩ
    •R3 – 4,3kΩ
    •R4, R5 – 3kΩ
    •P – przekaźnik na 12V
    •T1 – tranzystor BC 107
    •T2– tranzystor BC 177

Ja rezystory R4 i R5 zamienialem na jeden rezystor 1,5k
  • Poziom 19  
    Może trzeba by wymienić fotorezystor na bardziej czuły, lub zamienić go np fototranzystorem. :) Moze to poprawiło by czułość...
  • Poziom 22  
    zamiast latarki laserowej chce zastosowac laser z CD romu, ale wtedy bede musiał zamiast fotorezystora dac fotodiode IR. Pewnie podłączenie takiej diody bedzie inne, nie wiem zbytnio na jakiej zasadzie ona działa czy tak samo jak fotorezystor ???
  • Poziom 19  
    Jest temat gdzie ludzie podłączają laser od CD-Romu ale moim zdaniem nie ma to sensu i tylko można sobie popsuć wzrok bo to światło niewidzialne dla ludzkiego oka...
  • Poziom 22  
    Artas a mogl bys mi zarzucic linkiem ?? bo nie znalazlem w zadnym temacie sensownego rozwiazania. chyba ze kiepsko szukam :) Pozdr.
  • Poziom 11  
    Jeśli chcesz wykorzystać laser kieszonkowy to trochę ciężko ci będzie go zasilić i zrobić odpowiednie zabezpieczenia, by nie spalić diody laserowej. Wiem, bo robiłem urządzenie do lewitacji magnetycznej, (może ktoś słyszał o nim?)tam własnie była wykorzystana taka bariera. No i spaliłem z 6 laserów.
    No, ale życze powodzenia może tobie się uda.

Pozdro
  • Poziom 19  
    Co do lasera kieszonkowego to kosztuje on 3zł więc nie szkoda mi go jesli coś będzie nie tak z zasilaniem. Ale pewnie bedzie O.K. :) A i wiem o co ci chodzi... lewitron? :) Interesowało mnie to urządzenie, ale nie widziałem schematów po polsku więc zrezygnowałem. :(
  • Poziom 11  
    Lewitron jest w EdW nr 12/2004 (po Polsku :))

Chyba był na ich stronce opis, schemat, ale teraz strona jest w przebudowie(ale sprawdź, bo nie jestem pewien) .
  • Poziom 22  
    spalic nie spale dostał 4,5 V i tyle mu starczy
  • Poziom 11  
    Wiesz mój laser też tyle dostawał, a potem się wypalił. :)

Pozdro
  • Poziom 19  
    Wypalił się, bo prawdopodobnie dostawał za duży prąd. Napięcie jest mało istotne, najważniejszy jest prąd diody. Poza tym te dzisiejsze tanie wskaźniki laserowe są bardzo słabej jakości. Kiedyś były o wiele lepsze, bo dioda była umieszczona w metalowej obudowie. Najprawdopodobniej to był mosiądz. Dioda miała lepsze odprowadzanie ciepła i była solidniejsza. Teraz te obudowy są plastikowe i jest to najgorszy szajs, jaki może być... :(
  • Poziom 30  
    Panowie, trochę zbaczacie z tematu, kolega :arrow: Tomekelektronik umieścił artykuł z optymalnym rozwiązaniem problemu. Może teraz warto by zbudować ten układ z EdW i podzielić się wrażeniami z uruchomienia i eksploatacji...
  • Poziom 21  
    darrrrek-> zamiast puszki możesz zastosować długą i cieką rurkę (czarną w środku by nie odbijała światła)
    A modulacje stosuje się też by uniemożliwić osobie niepowołanej oszukanie czujnika (występuje synchronizacja pomiędzy czujnikiem i nadajnikiem)
  • Poziom 11  
    Jeśli ktoś zbuduje ten układ z EdW to gwarantuje mu, że jak go uruchomi w pierwszej chwili poczuje zachwyt i zdziwienie.

Nie codzień widzi się metalową baterię czy kulkę wiszącą w powietrzu.

Polecam to urządzenie, jeśli ktoś miałby pytania co do tego urządzenia to z chęcią pomogę.

Pozdro
  • Poziom 19  
    To temat: Laser kieszonkowy + fotodioda Ale interesuje mnie to urządzenie. Napisz na PW lub zrób nowy temat, tylko musi być ciekawy... :)