Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola MC68HC908GP32CFB - brak dostępu do pamięci Flash

CyccX 04 Sty 2017 22:27 354 1
  • #1 04 Sty 2017 22:27
    CyccX
    Poziom 15  

Witam.

Mam bardzo nieprzyjemny problem z układem scalonym Morotola MC98HC908GP32 w obudowie QFP44. Nieprzyjemny jest on dlatego, że zamówiłem jego 3 nowe sztuki z eBay i z żadnym z tych trzech sztuk nie mogę uzyskać dostępu do pamięci flash w celu zaprogramowania.

Zbudowałem programator do niego na podstawie tego dokumentu:
    [url=]http://www.not2fast.com/megasquirt/megaprog/megaprog.pdf[/url]
    I wydaje się to być solidna konstrukcja, projektant też zgłasza informacje że zbudowane zostało wiele takich konstrukcji i wszystkie działają niezawodnie.

Software jaki wykorzystuję do programowania to PROG08sz; umożliwia on programowanie pamięci flash poprzez "Monitor Mode" MCU.

Jednakże aby było to możliwe należy podać najpierw szereg bajtów odpowiadających Security Code Byte zapisanych w MCU, aby mieć dostęp do pamięci Flash.

I tutaj niestety żadne ze standardowych kodów 8x &FF lub 8x &00 nie działają i cały czas otrzymuję komunikat Acces Denied. Wg datasheet tego procka nawet jakby przypadkowo były wpisane inne wartości niż standardowe, to wymazanie całego układu MASS Erase powinno wymazać całą pamięć jak również ustawić Security Byte na domyślną wartość &FFFFFFFF.

Tak więc w programie PROG08sz jest specjalna opcja do łączenia się z Monitor Mode MCU pomimo zabezpieczonej pamięci flash "IGNORE SECURITY BYTE". Wtedy program wygląda jakby łączył się z MCU i prosi o wybranie odpowiedniego algorytmu do programowania. Po udanej inicjalizacji mogę przeglądać pamięć MCU, jednakże wszędzie są widoczne wartości &AD (bo jest zabezpieczona). Jest też opcja ERASE MODULE, po której pamięć powinna zostać wyczyszczona i Security Bytes wyzerowane FF.

Niestety po naciśnięciu komendy ERASE MODULE program "niby" podaje informację że pamięć została wyczyszczona (cała operacja trwa mniej niż 0.5 sek) i dokonuje resetu MCU w celu ponownej próby wpisania już poprawnego security byte, który być powinien &FFFFFFFF a niestety nie jest.

Próbowałem już wielu kombinacji, wielu komputerów. Wszystkie są wyposażone w złącze COM sprzętowe. Jeden komputer nawet ze świeżo zainstalowanym WIN98, a i tak program reaguje wciąż tak samo.

Tak więc albo felernie kupiłem 3 szt. MCU i wszystkie 3 fabrycznie uszkodzone, albo gdzieś może jest problem w komunikacji. Pytanie do Was: czy ktoś może spotkał się z taką sytuacją? Jak sprawdzić by mieć pewność że komputer PC i MCU dogadują się poprawnie?

W Programie PROG08SZ podczas wpisywania Security Code wyskakuje okienko w któym na dole jest wypunktnowane 6 statusów. Opisują one stan połączenia między PC a MCU. Na podstawie tych informacji wygląda na to, że komputer i MCU dogadują się poprawnie, gdyż przy inicjalizacji wymieniają się jakimiś tam informacjami
    Motorola MC68HC908GP32CFB - brak dostępu do pamięci Flash
    Proszę o pomoc.

0 1
  • #2 11 Sty 2017 16:14
    CyccX
    Poziom 15  

nikt nic ?? żadnych cennych uwag ??

0