Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router wybrać? (2xWAN, ADSL, obsługa modemów LTE)

ziras 05 Sty 2017 07:27 1776 7
  • #1 05 Sty 2017 07:27
    ziras
    Poziom 16  

Witam!
    W ramach modernizacji sieci domowej chcę wymienić router na taki z obsługą co najmniej 2 x WAN.
    Aktualnie korzystam z internetu Orange (Neostrada) niestety jest to koniec kabla ponad 3 km od centrali i transfery nie są "najwyższych lotów", planuję rozbudowę o dodatkowe łącze np: LTE PLAY.
    W sieci aktualnie pracuje AP wiec niema potrzeby aby router miał swoje WiFi (będzie zamontowany w szafie w piwnicy więc i tak będzie wyłączone).
    W sieci jest aktualnie 6 urządzeń po kablu (2 komputery, TV, rzutnik, drukarka, NAS) , 4-6 po WiFi (2 komputery, TV, smatrfon), AP, okablowanie działa na Gigabit Ethernet.

Moje wymagania to (wersja idealna):
    - wbudowany modem ADSL2 (łącze Orange do Neostrady), 1WAN
    - obsługa modemów 3G/4G, LTE, 2 WAN,
    - równoważenie pasma pomiędzy WAN (Load Balancing),
    - porty LAN Gigabit Ethernet, (wystarczy 1 ;-))
    - najlepiej montowany do szafy RACK.

Po poszukiwaniach znalazłem urządzenie:
    DrayTek Vigor 2860
    Czy to jest dobry wybór? Ktoś zna te urządzenia? Jak konfiguracją? Jak z obsługa modemów?

Wersja mnie idealna:
    - 2 lub 3 xWAN, najlepiej Gigabit Ethernet,
    - porty LAN Gigabit Ethernet,
    - jakiś router modem 3G/4G LTE do podpięcia pod 1 WAN, koniecznie z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej,
    - wykorzystam aktualny modem (router) ADSL jako 2 WAN,

I najważniejsze budżet do około 1000-1500 zł.

Dziękuje za pomoc

0 7
  • #2 05 Sty 2017 08:22
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

ziras napisał:
    Witam!
    W ramach modernizacji sieci domowej chcę wymienić router na taki z obsługą co najmniej 2 x WAN.
    Aktualnie korzystam z internetu Orange (Neostrada) niestety jest to koniec kabla ponad 3 km od centrali i transfery nie są "najwyższych lotów", planuję rozbudowę o dodatkowe łącze np: LTE PLAY.
    W sieci aktualnie pracuje AP wiec niema potrzeby aby router miał swoje WiFi (będzie zamontowany w szafie w piwnicy więc i tak będzie wyłączone).
    W sieci jest aktualnie 6 urządzeń po kablu (2 komputery, TV, rzutnik, drukarka, NAS) , 4-6 po WiFi (2 komputery, TV, smatrfon), AP, okablowanie działa na Gigabit Ethernet.

Moje wymagania to (wersja idealna):
    - wbudowany modem ADSL2 (łącze Orange do Neostrady), 1WAN
    - obsługa modemów 3G/4G, LTE, 2 WAN,
    - porty LAN Gigabit Ethernet, (wystarczy 1 ;-))
    - najlepiej montowany do szafy RACK.

Po poszukiwaniach znalazłem urządzenie:
    DrayTek Vigor 2860
    Czy to jest dobry wybór? Ktoś zna te urządzenia? Jak konfiguracją? Jak z obsługa modemów?

Wersja mnie idealna:
    - 2 lub 3 xWAN, najlepiej Gigabit Ethernet,
    - porty LAN Gigabit Ethernet,
    - jakiś router modem 3G/4G LTE do podpięcia pod 1 WAN, koniecznie z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej,
    - wykorzystam aktualny modem (router) ADSL jako 2 WAN,

I najważniejsze budżet do około 1000-1500 zł.

Dziękuje za pomoc

Wersję mniej idealna spełnia dowolny mikrotik. 450G, 850G, 493G, albo któryś HEX
    Routerboard.com
    Sa do nich dostepne tanie metalowe obudowy rack za ~100PLN

Tam nie ma portów WAS, LAN. Tylko 5 czy 9 portów z którymi robisz co zechcesz.
    Jak ma port USB to wepniesz i modem.
    Konfiguracja troche skomplikowana, wiec zalezy od Twoich umiejetnosci. Taki Load Balancing to troche kombinowania, nie bedzie to prsota funkcja do właczenia.

0
  • #3 05 Sty 2017 09:14
    ziras
    Poziom 16  

Dzięki za odpowiedź.
    Wolę jednak coś z prostszą konfiguracją ;-) obawiam się ze polegnę na mikrotiku.

Ewentualnie wersja mniej idealna +:
    - port USB z obsługa modemów jako 1 WAN,
    - drugi WAN,
    - prosta konfiguracja (w miarę prosta).

Znalazłem coś takiego: Vigor 2925, tylko że nigdy nie miałem styczności z ta firmą. Na emulatorach konfiguracja wygląda prosto (http://b1s.eu/pl/routers/946-draytek-emulators.html)

0
  • #4 05 Sty 2017 09:18
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

ziras napisał:
    Dzięki za odpowiedź.
    Wolę jednak coś z prostszą konfiguracją ;-) obawiam się ze polegnę na mikrotiku.

Ewentualnie wersja mniej idealna +:
    - port USB z obsługa modemów jako 1 WAN,
    - drugi WAN,
    - prosta konfiguracja (w miarę prosta).

Znalazłem coś takiego: Vigor 2925, tylko że nigdy nie miałem styczności z ta firmą. Na emulatorach konfiguracja wygląda prosto (http://b1s.eu/pl/routers/946-draytek-emulators.html)

Vigora nigdy nie miałem w rękach. Ale to raczej zacna firma, jak Ci odpowiada funkcjonalność i cena to bierz. Masz pore wymagania, wiec wiele takich sprzetów nie znajdziesz.

0
  • #5 18 Sty 2017 08:29
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Draytek Vigor to dobry sprzęt.
    Sprawdź tylko czy obsługuje dany modem LTE na USB jeśli już go posiadasz.

0
  • #7 20 Lut 2018 22:38
    rfgaaja
    Poziom 9  

Cześć,
    Stoję przed podobnym problemem. Jaki sprzęt wybrałeś i jak ew. się sprawuje? Zależy mi na niezawodności przy dużej ilości podłączonych urządzeń (sieć hotelowa).

0
  • #8 21 Lut 2018 15:37
    ziras
    Poziom 16  

Witam!
    Wybrałem Vigor 2925, ale na przyszłość wybrałbym wersję bez wbudowanego modemu ADSL.
    Zaleta dla mnie jest to że domyślnie przepuszcza ruch do strony konfiguracyjnej modemu LTE (można wejść na stronę modemu mimo że jest wpięty do portu WAN) i to ze domyślnie na każdym LAN tworzy oddzielną podsieć wystarczy podłączyć switch lub accespoint.
    Przy włączonym Load balancing dzieli transmisje pomiędzy interfejsy WAN (u mnie 2 ale może obsłużyć 4) i nawet jak się skończy transfer LTE czy operator zaszaleje to jest połączenie z internetem.

Spełnił moje wymagania, ale dodatkowo mam gigowy switch i akcesspoint od netgear, radzi sobie z obsługa 4 komputerów (2 laptopy, dwa po kablu) serwera NAS (strumieniowanie wideo FullHD po sieci), 2 TV i kilku telefonów.
    Pozdrawiam

1