Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IsoBaric problem z basem

Medeis 17 Jul 2005 22:23 2836 8
    Medeis
    Level 21  
    Witam wszystkich i zachecam do dyskusji.
    Otuz problem jaki mnie trapi to zastosowanie głosników do isobaric. na skrzyni od kolumny tonsil 30zgc czy jakos tak, zrobilem ten uklad na dwoch dlosnikach tesli-=ARN-200-05/8=- i wszystko bylo by ok gdyby... ale od poczatku :-) kolumienka ta zaczeła zgodnie z zamiarem odtwarzac lepiej niskie czestotliwosci, co sprawdziłem doswiadczalnie :-) efekt uzyskany był zadowalajacy. problem jaki sie natomiast pojawił to:
    - bass widocznie niski słychac tylko z miejsc których kosz nie zaslania membrany, jest to na tyle silny efekt ze po "ustawieniu uszu" tak by otwory w koszu były rownolegle, czyli fale prostopadle do uszu bass slychac naprawde dobrze jednak bedac naprzeciwko kolumny jest bardzo(az za bardzo delikatny) :-( wyjsciem wydaje sie byc połozenie kolumny "na plecach" ztym ze wtedy pojawia sie problem z wysokotonowa kopolka :-( a mianowicie z radiacja tonow wysokich w okreslonym kierunku.
    I teraz pytanie czy w tym systemie nalezalo by raczej zastosowac glosnik z koszem o bardziej przenikliwej konstrukcji?(tzn. wiecej otworow w koszu) czy jest na to jakis sposob?
    Wiem ze problem wiaze sie z zaslonieta czescia membrany, niestety w tej kolumnie nie da sie tego rozwiazac w sposób isobric, "jeden za drugim"(co daloby mozliwosc promieniowania calej powierzchni membrany) w gre wchodzi tylko na przeciw siebie.
    Z gory dziekuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam Michał
    vespereq
    Level 26  
    sorki za być może głupie pytanie ale dla pewnosci.. odwróćiłeś faze w głośnkiku który gra tyłem??
    Medeis
    Level 21  
    oczywiscie ze tak :) głosniki nie sa tak jak wyzej napisalem 2x8Ω a 2x4Ω laczone szeregowo z odwrocona faza, tak aby poruszaly sie w jednym kierunku.
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Hm... w jakiej sa obudowie dokladnie? Jak sa zamontowane, moze jakis rysunek/szkic?
    Medeis
    Level 21  
    To orginalna obudowa od ZG 30c tak jest napisane z tyłu obudowy :) Obudowa dwudrozna z kopułka oraz przełacznikiem, Połaczone jest to szeregowo, głosniki membranami do siebie, tak ze jeden magnes wystaje sporo poza obrys przedniej sciany kolumny (sporo = na głebokosc głosnika), 2 glosniki po 4Ω= 8Ω na kolumne, czy jeszcze potrebny szkic? a co mi tam pochwale sie i tym z moich talentów ;)
    irek2
    Level 40  
    Nie mozna sie zgodzic z tym co piszesz bo niskie tony maja tak dlugie fale ze nie ma znaczenia z ktorego miejsca sluchasz. Jedyne zabuzenia moga powstawac przez w plyw pomieszczenia szczegolnie bliskosci duzych powierzchni npo jak kolumna umieszczona jest w rogu.

Jesli jest to kolumna szerekopasmowa to popelniles ogromny blad robiac taki system bo takie polaczenie glosnikow jest tylko stosowane w subwoferach bo membrana nie ma jak promieniowac srednich tonow. I to wlasnie tych brakuje w centrum magnesu a nieco pojawiaja sie po bokach.
    Zrobiles kolumne ktora nie ma prawa dzialac prawidlowo!
    chaka
    Jaki dales pierscien pomiedzy glsoniki? Jesli zadnego to kaszana bo glosniki tonsila maja wystajace resory i te sei pewnie stykaja.. Poza tym jak napisal irek kolumnie zabrales srednie tony..:P Kaszana jednym slowem:P
    tomaszo
    Izobaryczna tylko w przypadku subwoofera! Dodatkowo stosowac warto, jesli sie ma pieniadze :) i jesli ROZMIAR obudowy jest ograniczony, a mimo to chcemy uzyskac jak najlepsze zejscie i jakosc(kontrole) - jednak stosujac glosnik lepszy, w cenie dwoch slabszych przewaznie efekt i tak bedzie bardziej zadowalajacy chocby ze wzgledu na wyzsza efektywnosc... W przypadku niskosredniotnowcow - nie mozna stosowac tego ukladu.
    Medeis
    Level 21  
    A wiec tak. Pierscien pomiedzy glosnikami jest wystarczajacy. Pozatym to nie glosniki tonsila a tesli. z tym ze nie mozna rozroznic kierunku basu musze sie zgodzic, z tym ze srednie to nie sa co sprawdzalem nawet generatorem, efekt ten jest zauwazalny nawet przy30 czy 50Hz, przy 100HZ jest na tyle mocny co zauwazylem dopiero teraz ze..... dzwiek jest głosniejszy i to duzo....... z tyłu za kolumna i w roznych innych miejscach ale nie dokladnie naprzeciw :? Jakby plamy w roznych miejscach pomieszczenia gdzie dzwiek jest glosniejszy. Dodam ze kolumna byla ustawiana w roznych miejscach pomieszczenia, efekt podobny.
    Tomaszo i Irek2 --> musze sie z wami nie zgodzic, niby dlaczego tylko do suba??? Mozna wykorzystac ten system rowniez w kolumnach pod warunkiem ze zapewnimy oddawanie tonow srednich, co u mnie nie bezposrednio w tej konstrukcji, ale tez jest zapewnione. Jesli sie myle poprawcie mnie :) Tym sposobem odpowiadam odrazu na dwa stwierdzenia w stylu "kaszana" :) Owszem najlepsze jest do suba, i tak tez poczatkowo mialo byc, ale stwierdzilem ze nie ma po co robic suba np. z jednej z tych skrzynek albo osobnego, skoro mozna z nich zrobic nisko schodzace kolumny, glosniki juz mialem sztuk 4, wiec rozwiazanie samo sie nasunelo. Choc jesli nie rozwiaze mojego problemu, pewnie wroce do poprzedniego zamysłu a do tych kolumienek wstawie inne glosniki. Dzieki za dyskusje, czekam na jakies sugestie.
    Pozdrawiam

PS. ten projekt, bytł zrobiony bardziej z ciekawosci niz z konkretnej potrzeby, kwestja eksperymentow :) wiec nie jestem do niego przywiazany :) w kazdej chwili moge sie pozbyc tej ciekawostki :) tyle ze i tak chcialbym wyjasnic dlaczego tak sie dzieje.