Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router + modem do Netii (WiFi) - Jaki router z modemem do netii max 20Mbit?

05 Sty 2017 09:09 3507 16
  • Poziom 9  
    Witam.
    Podobnych tematów jest wiele, ale im więcej czytam tym, mam wrażenie, mam większy mętlik w głowie i za żadne skarby nie umiem dokonać wyboru.
    Wiem już że potrzebuję routera z modemem ADSL2+ (Annex A).
    I zupełnie nie wiem co kupić.
    Zależałoby mi na routerze z antenami 5dBi z racji tego że mieszkam w domu z lat 80 i mam dość grube ściany (a i czasami na dole przydałoby mi się korzystać z internetu).
    No i chciałbym wykorzystać w pełni to co daje mi netia (fizycznie max ok 18 Mbit).
    Nie wiem czy jedno zakresowy czy dwu, nie wiem czy koniecznie szukać 802.11ac czy wystarczy 802.11n (w tej chwili mam bodajże 802.11b i wyciągam maxymalnie ok 7-8 Mbit).
    Czytałem że nie najgorszym rozwiązaniem byłby zestaw modem + router osobno. Ale to już wogóle dla mnie czarna magia i wolałbym pozostać przy rozwiązaniu z jednym urządzeniem (stary już jestem :)
    Na router chciałbym przeznaczyć ok 200 może 250 PLN.
    Bardzo proszę o pomoc w wyborze.

Czy taki byłby ok?
    TP-LINK TD-W8970

Dziękuję i wszystkiego dobrego na Nowy Rok :)
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Do prędkości 18mbs Wystarczy "N", np W8951 router adsl, na allegro za 50pln
    Jak jeden rotuer nie wystarczy do WIFI to dodaj drugi (w innym miejscu na innym kanale WIFF) połączony _Kablem_ do głównego routera, drugi router ethernetowy, np WR841ND.

Masz już jakiś router ?

Ten W8970 jest OK, ale licz się z tym że jak WIFI nie ogarnie całego domu będziesz musiał kupić następny WIFI, zatem kalkuluj.
  • Poziom 9  
    Mam tylko ten od netii. Ale raz że to 802.11b, dwa - podczas przedświątecznych porządków córka złamała antenkę.
    Nie pamiętam nazwy, a nie mam jak sprawdzić bo jestem w pracy.
    A np. dwuantenowy nie byłby lepszym rozwiązaniem?
    Nie chciałbym ciągnąć dodatkowych kabli na dół czy też innego pokoju. Chociaż z drugiej strony jeśli nie miałbym wyjścia to jakoś dałbym radę.
    I jeszcze jedno pytanie - czy dwuzakresowość routera poprawia stabilność połączenia czy tylko jego szybkość?
  • SterControlSterControl
  • Specjalista Sieci, Internet
    Dwunatenowy może ale nie poprawić zasięg. Jak kasa nie problem to bierz.

Zamiast kabli można użyć parę adapterów PLC.

newcastle26 napisał:
    I jeszcze jedno pytanie - czy dwuzakresowość routera poprawia stabilność połączenia czy tylko jego szybkość?

Jeśli pasmo 2ghz zatłoczone to pewnie 5gh lepsze.
    Jesli dużo ścian i słaby sygnał to nie, 5gh tłumiony silniej sie niż 2ghz.

Jeżeli sygnał 5ghz wystarczająco silny aby przebić sie przez przeszkody to OK.

W komputerach też musisz mieć 5ghz karty.
  • Poziom 9  
    bogiebog napisał:
    Jak kasa nie problem to bierz

:) tu zawsze jest problem :)

A mógłbyś przybliżyć temat adapterów PLC?
  • Poziom 9  
    Ok. Wielkie dzięki.
    Ale z tą babcią to przesadziłeś :)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Osobiście używam W8951N (orange branduje te routery do neostrady) 10/1mbs ale WIFI mam wyłączone
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.
    Router zakupiony. Na początku chciałem kupić TP-Link Router TD-W8961ND, ale że będąc w sklepie okazało się że różnica między wymienionym a TD-W8968 to zaledwie 20 PLN, zdecydowałem się na ten drugi. Różnica między nimi to port USB. I chyba tylko tyle z istotnych dla mnie rzeczy.
    Korzystam dopiero od kilku godzin i jedyne co mogę napisać w porównaniu do mojego leciwego, "netiowskiego" routera to: prędkość dwukrotnie wyższa (super), zasięg WiFi niemal identyczny. I tu jestem baaardzo rozczarowany :( W końcu 2 anteny 5dBi i d...a :(
    No i znowu zastanawiam cię co robić. Zostawiać go czy szukać czegoś innego.
    Przed napisanie tego wątku kupiłem inny router (też TP Link, ale nie pamiętam modelu). Nie świadomy do końca czego potrzebuję, kupiłem bez ADSL. Piszę to jako ciekawostkę. Ten modem miał 3 anteny 5 dBi i zasięg też był prawie taki sam jak na tym starym, Wtedy myślałem że coś nie tak z routerem, ale jak widać moc i ilość anten nie idzie w parze z zasięgiem.
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Moc legalnie sprzedawanych w naszym kraju routerów jest regulowana przez przepisy i w paśmie 2,4GHz które używasz jest ograniczona do 100mW. Trzeba zwrócić uwagę że pasmo 2,4GHz to miktofale w większych dawkach szkodliwe dla organizmów żywych.
    Większość routerów SOHO z zewnętrznymi antenami będzie miała podobny zasięg w tym paśmie. Ilość anten służy do osiągania większych prędkości w sieci a nie zasięgu.
  • Poziom 9  
    To teraz rozumiem. Kolega bogiebog pisał że może ale nie musi poprawić zasięgu. Miałem nadzieję że może jednak poprawi. No nic. Potestuję go trochę i zobaczę jak wygląda jakość połączenia.
    Czyli tak naprawdę antena 2 dBi będzie miała zasięg taki sam jak 5 dBi tylko będzie miała mniejszą prędkość, a nie jak sugerują rysunki na opakowaniach routerów pokazujących zasięg w całym dwupoziomowym domu :D:D:D
  • Moderator - Sieci, Internet
    newcastle26 napisał:
    Czyli tak naprawdę antena 2 dBi będzie miała zasięg taki sam jak 5 dBi

Nic takiego nie napisałem, mówiłem o mocy routerów a nie o zysku anten który na znaczący wpływ na zasięg.
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    Ilość anten służy do osiągania większych prędkości w sieci a nie zasięgu.

Tak to odebrałem.

No to zastanawiam się jak to jest że stary router z jedną, w dodatku złamaną anteną ma taki sam zasięg co tp link z trzema.
    Czy coś może zakłócać sygnał WiFi?
    newcastle26 napisał:
    No to zastanawiam się jak to jest że stary router z jedną

No właśnie to że jest stary i normy (przepisy ograniczające moc) go jeszcze nie dotyczyły.

newcastle26 napisał:
    Czy coś może zakłócać sygnał WiFi?

Oczywiście że może, pasmo jest ogólnodostępne i bardzo zaszumione.

50mW – 17dbm
    63mW – 18dBm
    100mW – 20dBm
    126mW – 21dBm
    252mW – 24dBm
    504mW – 27dBm
    1000mW – 30dBm
    2000mW – 33dBm

Polsce wg prawa urządzenie radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze pracujące w częstotliwości:

2,400 – 2,4835 GHz może pracować z mocą maksymalnie 100 mW e.i.r.p. (20dBm)
    5,150 – 5,350 GHz może pracować z mocą maksymalnie 200 mW e.i.r.p. (23dBm) przy wyraźnym zaznaczeniu, że to pasmo dopuszczono do użytku tylko i wyłącznie wewnątrz pomieszczeń
    5,470 – 5,725 GHz może pracować z mocą maksymalnie 1000 mW e.i.r.p. (30dBm)
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    No właśnie to że jest stary i normy (przepisy ograniczające moc) go jeszcze nie dotyczyły.

Czyli, jeśli dobrze kombinuję, w moim przypadku (a także pewnie sporej części użytkowników) nie najgorszym rozwiązaniem byłoby kupić stary router ASDL2+, z Annex A, N - i różnicy mógłbym nie zauważyć.
    Dużego metrażu nie załatwisz jednym urządzeniem, kolega @bogiebog podawał rozwiązania.
    Stare urządzenia 5-7lat które były eksploatowane potrafią szwankować.
  • Poziom 9  
    Teraz już wiem :)
    Po prostu takim chłopskim (nikogo nie obrażając) rozumowaniem myślałem że więcej anten = zdecydowanie większy zasięg. A tu niespodzianka :)
    Mam nadzieje że jakość połączenia będzie lepsza niż w starym.
    Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
    Wątek krótki, ale mam nadzieje że komuś pomoże.
    A w razie jakiś dodatkowych wątpliwości będę Was pytał.