Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WOP 2051 - Nie startuje na żadnym programie.

05 Sty 2017 14:58 1101 26
 • Poziom 17  
  Witam
  Pralka ładowana od góry Bosch WOP 2051. Po wybraniu dowolnego programu sterownik włącza odpowiedni diodę led na wyświetlaczu. Po naciśnięciu START. Załącza blokade klapy, a przekaźnik na płycie pyknie i co kilkadziesiąt sekund pyknięcie się powtarza. Wygląda to na działanie przekaźnika rewersu silnika, ale niepokoi mnie, że nie pobiera najpierw wody. Sytuacja taka sama na każdym programie.

  Raczej powinien napełnić zbiornik w trakcie lub przed zakręceniem bębna. Niezależnie od braku pracy silnika (np. szczotki) powinien otworzyć elektrozawory i napełniać zbiornik wodą. Chyba, że program uzależnia to od pracy silnika (np. tacho), ale wtedy wywaliłby jakiś bląd pewnie. A tu nic.

  Sprawdzony hydrostat + drożność rurki.
  Sprawdzony elektrozawór (podpięty na krótko działa)
  Sprawdzona pompa opróżniająca.

  Sterownik to płyta Siemens 5WK59046 06...
  Bosch WOP 2051 - Nie startuje na żadnym programie.Bosch WOP 2051 - Nie startuje na żadnym programie.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 16  
  Sprawdź czy pojawia się napięcie jak kliknie przekaźnik na zaworach wody? Ja mam bosh WFL 1600. Zamykam drzwi, wybieram program, zapalają się diody, wciskam start, zapala się lampka pracuje a gotowa gaśnie. Po kilku sekundach słychać kliknięcie zamka i po kilku następnych rozpoczyna się poobieranie wody a bębnem kręci po kilkunastu sekundach chyba jak dopiero nabierze odpowiednią ilość wody.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 17  
  Nie wiem czy tu tez jest taki program , chociaż w swoim Siemensie XS 1246 też tak mam, że najpierw napełnia zbiornik.
  Zrobiłem jednak próbę napełniając zbiornik z zewnątrz aż do załączenia hydrostatu i tez nie rusza silnik. Obawiam się ,że coś innego.
  Uruchamiałem elektrozawory podpinając napięcie na krótko do wtyczki podłączanej do płyty głównej, więc płyta raczej nie podaje zasilania na elektrozawór. Ale po symulacji napełnienia zbiornika (hydrostat) silnik powinien ruszyć. Chyba,że mamy usterkę sterowania elektrozaworem i silnik (np szczotki)
  Na płycie sa dwa elektrolity . Jeden po pierwotnej przetwornicy 10uF, drugi po wtórnej 470uF. Wyglądają nietknięte. Bo jeszcze one mi chodżą po głowie, ale wariowałoby wszystko raczej.
 • Poziom 16  
  Nie jestem pewien czy po napełnieniu silnik powinien ruszyć jak napełnisz ręcznie bęben wodą skoro program się zatrzymał bo nie napełnia wodą bębna. Czy pralka ma wagę wsadu? Może czujnik?
 • Poziom 17  
  Program nie ma informacji zwrotnej o napełnianiu zbiornika. Podaje zasilanie na elektrozawór i czeka aż napełni. Wagi chyba nie ma , za prosta/wiekowa pralka. Na 100% nie wiem. Potrzeba mądrzejszych. Probowałem też podnieśc do załączenia ciśnienie w hyrostacie po uruchomieniu programu. Generalnie powinien chociaż program wirowanie ruszyć (bez wody) a tu to samo.
 • Poziom 16  
  Może wina sterownika jeśli nie wystawia sygnału na zawory. Jakieś bezpieczniki na płytce są.
 • Poziom 17  
  Jakoś mi to średnio pasuje jako jedyna usterka bo:
  - nie startuje nawet program wirowanie (bez napełniania wodą)
  - próba ze sztucznym załączeniem hydrostatu tez nie uruchamia silnika (za to grzałkę, więc program jakby działał)
  - próba z napełnieniem zbiornika woda z zewnątrz nie uruchamia silnika

  Chyba,że jest jednoczesna awaria sterowania elektrozaworem i sterowaniem silnika/silnika. Tyle,że może żródło jest nie w elementach wykonawczych tylko sterowaniu lub brakuje czegoś programowi do szczęścia ( jakiś warunek nie jest spełniony )
 • Poziom 23  
  Witam. Z tego co koledzy piszą to przychodzi mi na myśl triak blokady na sterowniku. Najlepiej wrzuć zdjęcia modułu na forum i może ktoś coś wypatrzy co Tobie umknęło. Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  A blokują się drzwi? Jest czujnik przy blokadzie? Może nie daje sygnału zwrotnego.
 • Poziom 17  
  Płyta w pierwszym poście.

  Pomysł z sygnałem zwrotnym z blokady drzwi ma sens. Nie wiem tylko czy w tej pralce jest. Nie mam jej teraz pod ręką.
  Może ktoś poratuje schematem albo taka informacją.

  Ale bez domkniętej klapy po wciśnięciu klawisza start nie uruchomi się program. Nie zapali sie LED odpowiedniego programu (pranie, płukanie, wirowanie) tylko cały czas będzie paliła się led zasilania. A tu po naciśnięciu START, przełącza zapala się led programu i rygluje się zamek klapy (nie pamiętam jaka kolejność, a to ważne) Może ktoś poratuje schematem?

  Poza tym program jakby ruszał w sterowniku bo pracuje przekaźnik (chyba rewersu silnika)

  tod.1977 o jakim triaku blokady na sterowniku piszesz?
 • Poziom 23  
  O sterującym blokadą. Jeśli sygnał nie pójdzie dalej to nie poda zasilania na elektrozawór. Chyba że się mylę.
 • Poziom 17  
  tod.1977 - klapa sie rygluje więc zasilanie do blokady jest podawane. Pytanie o ew zwrotny tyle,że pyka przekaźnik na płycie co kilkadziesiąt sekund. Jak pisałem może to byc rewers silnika. Jeśli tak program rusza dalej - silnik nie pracuje np z powodu szczotek, ale zostaje kwestia elektrozaworu wody. Dziwne.
 • Poziom 23  
  Czyli pozostaje wrzucenie zdjęć na forum jak tylko będzie taka możliwość. Pozdrawiam.:)
  PS.
  Elektrolity zawsze warto podmienić profilaktycznie.
 • Poziom 17  
  Jakich zdjęć? Płyta jest wrzucona w pierwszym poście. Przydałby się schemat. Może zasilanie silnika i elektrozaworów na płycie przed elementami wykonawczymi (triak , przekaźnik) leży.
 • Poziom 23  
  Sorry umknęło mi. Pozdrawiam. :)
 • Moderator
  Poszukaj najbardziej podobne uszkodzenie :arrow: Link :D
 • Poziom 17  
  Dzięki , przejrzałem wszystko. Nic nie znalazłem nawet podobnego :/ Również w pozostałych postach. Szukam za to schematu
 • Specjalista AGD
  austin007 napisał:
  Niezależnie od braku pracy silnika (np. szczotki)
  Sprawdziłeś te szczotki?
 • Poziom 17  
  Podpiąłem dziś płytę główną w której poprawiłem luty przekaźników i złącz. Wymieniłem kondensator po wtórej przetwornicy. Puknąłem delikatnie silnik.
  Ruszyło wszystko
  Program najpierw uruchamia silnik , potem leje wodę. Podejrzewam,ze program sprawdza czy silnik ruszył po tacho. Najprawdopodobniej to szczotki.
  Teraz czas je wymienić. Nie mogę zdemontować silnika. Śruba odkręcona ale nie mam pojęcia jak zdemontować silnik. Może ktoś wie jak go wyjąć (na wcisk czy coś trzeba odkręcić jeszcze). Zdjęcie poniżej:

  Bosch WOP 2051 - Nie startuje na żadnym programie. Bosch WOP 2051 - Nie startuje na żadnym programie.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Silnik w dół jeszcze niżej i do siebie.
 • Poziom 17  
  Zrobiłem tak ale nie za bardzo wychodziło. Teraz jak mam pewność to mocniej pociągnę.
  Jakie szczotki do tego oryginał drogi. Jakieś specjalne wykonanie /firma w ramach zamienników? Czytałem o uwaleniach sterownika przy marnej jakości szczotek. Aż tak? (zwarcia od pyłu na komutatorze?)
 • Poziom 16  
  Silnik jest z przekaźnika więc nie uwali sterownika chyba, że z triaka. Mają stare szczotki dobierzesz nowe. Nie oszczędzaj jak pralka jeszcze dobra. Mojej Bosh stuknęło 15 lat i nigdy się nie zepsuła. Czasem ją używam. :D Dziwne, że wpierw kręci potem pobiera wodę ale pewnie co firma to obyczaj.
 • Specjalista AGD
  Dobrze odkurz silnik. A szczotki np. na kleszczowej lub astronomów.
 • Poziom 17  
  Odrobinę podcieka z grzałki więc pewnie ją wyjmę i oczyszczę uszczelnienie z gumy albo dociągnę delikatnie śrubę. A poza tym wygląda wszystko dobrze. Kiedyś chyba wymieniałem tam łożyska tylko. Amortyzatory sprawne. Pralka swoje przepracowała.
 • Poziom 16  
  Kiedyś to były porządne firmy i ich produkty.
 • Poziom 23  
  Kiedyś to były pralki sterowane programatorem elektryczno-mechanicznym i jeśli ktoś pozakładał przekaźniki aby zabezpieczyć styki przed wypaleniem to w zasadzie taki programator był nie do zabicia. Mam taki antyk i jeszcze posłuży parę lat. Co do szczotek to ja kupuję 2warstwowe uniwersalne. Moja pralka śmiga już na nich 4 rok od ich wymiany. Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Wymieniłem na wszelki wypadek elektrolit po pierwotnej. Wymieniłem szczotki na zamienniki dwuwarstwowe. Oczyściłem jak silnik. Ruszyło wszystko .

  Jedno pytanie odnośnie napięcia paska . Oryginalnie naciągnięty był prawie do końca. Jest jakis praktyczny sposób na ustalenie prawidłowego naciągu?