Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Ekspres Delonghi ESAM3000B po przepięciu

Zbysiu.kok 05 Jan 2017 14:59 2790 6
 • #1
  Zbysiu.kok
  Level 2  
  Witam serdecznie

  Dotąd wystarczało mi czytanie forum, niezmiernie bogatego w fachową wiedzę, ale teraz potrzebuję porady. Z góry przepraszam adminów, ponieważ chcę ewentualnie zaproponować od razu sprzedaż w tym poście.

  O co chodzi:  Ekspres Delonghi Esam 3000B.EX1, zakupiony w grudniu 2015 roku, działał super bez awarii do przepięcia prądu ( zwarcie instalacji, nieważne). Na elektronice za bardzo się nie znam, rzeczoznawca stwierdził, że spalił się moduł zasilania. Zastanawiam się, czy zaryzykować i kupić płytkę (w sklepie north znalazłem taką o numerze 5213213691).  Trochę lat już mam, więc pomimo braku wiedzy w zakresie układów elektronicznych, wydaję mi się, że wymiana to pikuś (odkręcić, przełączyć kable, dokręcić). Tylko czy faktycznie takie przepięcie nie poczyniło większych szkód? Czy warto naprawiać, jak sama płytka to 237 zł? Czy lepiej od razu sprzedać ekspres na części? Jeśli tak, to jaka mniej więcej kwota zwróci mi się jak za maszynę dałem 1200 zł? Może ewentualnie ktoś chciałby go na części?

  Dziękuję za porady. Co złego, to nie ja.
 • #2
  TONI_2003
  Moderator
  Zbysiu.kok wrote:
  Tylko czy faktycznie takie przepięcie nie poczyniło większych szkód? Czy warto naprawiać
  To pokaż na zdjęciach na ile będzie to widać to może się coś poradzi :D
 • #3
  teskot
  Level 34  
  Tam siedzi przetwornica impulsowa częściowo na elementach SMD, wpięta na płytę główną jako moduł. Znam ten ekspres od podszewki. Płyty główne padają w nich jak muchy (ja już 2 razy wymieniałem w swoim firmowym). Także jest ryzyko, że po wymianie zasilacza urządzenie nie ruszy. Najlepiej gdyby była możliwość podstawienia sprawnego zasilacza na próbę. Może masz w okolicy jakiś serwis, który nie zedrze zanadto za diagnostykę?
 • #4
  Zbysiu.kok
  Level 2  
  Witam

  Mam nadzieję, że zdjęcia są ok:

  - Ekspres Delonghi ESAM3000B po przepięciu - Ekspres Delonghi ESAM3000B po przepięciu

  A jednak nie pomyślałem, żeby poszukać kogoś, kto zrobi samą diagnozę. Szkoda byłoby wymieniać moduł na marne.
 • #5
  teskot
  Level 34  
  Oj widzę, że to chyba jakaś nieco inna wersja ekspresu niż moja. Obejrzałem ten "moduł" z north - to jest właśnie cała płyta główna. Cena jest bardzo atrakcyjna (do mojego ekspresu kosztuje około 2 razy więcej). Ja bym zaryzykował i wymieniał. Szanse na skuteczną naprawę oceniam na 99,8%. Płyta czołowa raczej nie ucierpiała, grzałce, pompie, silnikom nie powinno nic być. Powodzenia.
 • #6
  Zbysiu.kok
  Level 2  
  Witam ponownie.

  Otóż wskrzesiłem ekspres wymieniając wspomniany moduł. Tylko, że woda nie jest podgrzewana, co za tym idzie maszyna nie rozpoczyna nawet pracy. Woda z dyszy zimna. Grzałka nie wygląda na spaloną ( śmierdział tylko moduł). Jakiś pomysł?

  Z racji, że zgłosiłem szkodę do ubezpieczenia, przysłali mi eksperta, który oglądał spalone sprzęty. Otrzymałem częściowy zwrot, ponieważ ekspert wpisał naprawę sprzętu i w nawiasie wspomniany moduł, który wymieniłem oraz " moduł mocy". Nie mam pojęcia co to i gdzie tego szukać w maszynie, żebym mógł kupić.

  Czy ktoś by mnie naprowadził?
 • #7
  teskot
  Level 34  
  No to omomierz w dłoń i sprawdzaj po kolei:
  -rezystancja grzałki
  -przejście na bezpieczniku termicznym na bojlerze oraz wyłącznikach termicznych
  -rezystancja czujnika temperatury