Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat przerywacza do silniczka od wycieraczek samochodowych

kamilciu45 05 Sty 2017 15:24 690 14
  • #1 05 Sty 2017 15:24
    kamilciu45
    Poziom 9  

Witam
    Mam zamiar zrobić "sterownik" do silniczka z wycieraczek (samochodowy). Celem jest zrobienie jak najprostszego układu, którym będę mógł regulować czas pracy oraz częstotliwość z jaką silniczek będzie pracował. Będzie on zasilał pompkę oleju do pieca w garażu. Nie jestem elektronikiem, dlatego pomyślałem, że zapytam tutaj. Kiedyś hobbystycznie zrobiłem coś podobnego na podstawie dwóch tranzystorów, jednak domyślam się i wyczytałem, że nie da to rady. W zamyśle mam zrobić to na podstawie przekaźnika i prostego układu z dwoma potencjometrami. Czy ma ktoś chęć chociaż podpowiedzieć mi na jakiej zasadzie to wykonać?

0 14
  • Relpol
  • #2 05 Sty 2017 17:21
    szymon122
    Poziom 37  

On ma chodzić cały czas i chcesz regulować prędkość czy ma chodzić raz co parę sekund/minut przez parę sekund?

0
  • #3 06 Sty 2017 12:15
    kamilciu45
    Poziom 9  

Ma pracować co kilka sekund/ może co sekundę, i pracować również sekunde moze kilka. Wszystko będę musiał regulować na zasadzie prób i błędów dlatego potrzebne te dwa nastawy potencjometrami czyli czas pracy i jakgdyby czas przerwy.

0
  • #4 06 Sty 2017 12:29
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

kamilciu45 napisał:

Ma pracować co kilka sekund/ może co sekundę, i pracować również sekunde moze kilka. Wszystko będę musiał regulować na zasadzie prób i błędów dlatego potrzebne te dwa nastawy potencjometrami czyli czas pracy i jakgdyby czas przerwy.

Czyli norma bez pojęcia jak zwykle , ale to nic.

Silnik ten ma mmieć tylko regulowane obroty nic więcej, do tego termik jak nagrzeje się piec to wyłacza silnik pompy , tyle.

Po drugie jaką masz pompe oleju?

0
  • Relpol
  • #5 06 Sty 2017 18:17
    kamilciu45
    Poziom 9  

Kolego nie zrozumieliśmy się - silnik ten ma zasilać pompę do pieca na olej. Czyli zamierzonym celem jest wtrysk odrobiny oleju co kilka sekund.

0
  • #7 06 Sty 2017 19:09
    kamilciu45
    Poziom 9  

druga opcja

0
  • #9 06 Sty 2017 19:20
    kamilciu45
    Poziom 9  

Nie wiem jak to wygląda w profesjonalnym piecu, lecz widziałem w kilku wersjach samoróbek i tak właśnie jak opisałem było dobrze dlatego się na taki sposób zdecydowałem. Wymagane jest kilka kropel na sekunde maksymalnie bo to mały piecyk.

0
  • #10 06 Sty 2017 19:26
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

No to tak dawkujesz olej , pompa olejowa robi obrót na 3=6 sekund.

Oczywiście silnik poprzez przekładnie napędza oś pompy oleju która też musi być mała.

Dodano po 36 [sekundy]:

Po drugie czemu nie zrobisz na grawitacji i sterowanie zaworem przepływu.
    Toć dużo lepiej i prościej.

0
  • #11 06 Sty 2017 20:19
    kamilciu45
    Poziom 9  

grawitacyjnie ma ten minus, że w zależności od poziomu napełnienia zbiornika z olejem ciśnienie się zmienia i trzeba to w miarę upływu czasu korygować

0
  • #13 07 Sty 2017 16:17
    kamilciu45
    Poziom 9  

Wezmę to pod uwagę, ale jakby nie dało rady to potrzebny będzie schemat o który proszę lub chociaż link do czegoś podobnego lub chociaż wskazówek pod jakim hasłem szukać. Mam już silniczek od wycieraczek od golfa 2 oraz "przekaźnik?" do niego i włącznik wycieraczek z passata wiec jakoś bym wykorzystał chociaż ten silniczek.

edit:
    Ewentualnie mam silnik krokowy dość spory który by to udźwignął. Zestaw tranzystorów/rezystorów itp jakiś tam w domu jest więc może bym sklecił jakiś sterownik pod ten silnik lecz potrzebował bym schematu. Znalazłem tylko takie oparte na układzie ne 555 lecz takowego nie mam. Gdzieś czytałem, że można taki generator zrobić z tranzystorów, lecz jak pisałem wcześniej moja wiedza jest jedynie taka, że mogę coś polutować wg schematu, lecz niekoniecznie samemu ogarnąć schemat. Gdyby ktoś był chętny naprowadzić mnie na odpowiedni trop będę wdzięczny.

0
  • #15 07 Sty 2017 23:42
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

Ja bym raczej w google wpisał : Przekaźnik czasowy asymetryczny finder ... A jeśli cena cię powala to jest 10 razy tańsze rozwiązanie : NE555 + tranzystorek i przekaźnik ....

0