Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry PI3 plus wzmacniacz DCB-120BC

Wojtus-j 05 Sty 2017 15:56 636 6
 • #1 05 Sty 2017 15:56
  Wojtus-j
  Poziom 6  

  Witam,

  Zmontowałem prosty zestaw składający się z komputer(ka) Raspberry PI3 i wzmacniacza DCB-120BC, do którego podłączyłem kilka małych głośników w celu puszczania muzyki w małym lokalu gastronomicznym. Wzmacniacz do Raspberry podłączyłem przez Jack 3.5-2xCinch. Na Raspberry podkręciłem głośność, podobnie na wejściu i wyjściu wzmacniacza i teoretycznie wszystko działa. Muzyka leci, nawet głośno, jednak problemem jest szum/buczenie (nie wiem jak opisać ten dźwięk) w tle, który jest wyraźnie słyszalny w chwilach ciszy, albo pomiędzy utworami, kiedy nie leci muzyka.

  Próbowałem na różne sposoby kręcić pokrętłami (niestety nie znam się na sprzęcie audio zbyt dobrze), ale na niewiele to się zdało. Szukając w sieci informacji na ten temat trafiłem na informację, która sugerowała, że to wina zasilacza, ew. innych urządzeń wpiętych do tej samej listwy - próbowałem użyć ładowarki od telefonu albo odłączyć inne urządzenia od listwy, ale to też nie pomogło. Co jeszcze mógłbym zrobić aby uzyskać czysty dźwięk?

  0 6
 • #2 05 Sty 2017 17:17
  szymon122
  Poziom 37  

  Wojtus-j napisał:
  Co jeszcze mógłbym zrobić aby uzyskać czysty dźwięk?

  Wymienić źródło dźwięku :D
  Karta dźwiękowa wbudowana w RPI jakością nie grzeszy, polecam podłączyć zewnętrzną albo po I2S albo pod USB.

  0
 • #3 05 Sty 2017 17:23
  Wojtus-j
  Poziom 6  

  Czy to znaczy, że wymiana sprzętu to jedyny sposób na poradzenie sobie z tym problemem, czy jedyny Panu znany? Innymi słowy, czy jest Pan pewien, że w inny sposób tego problemu nie rozwiążę (inni niż zakup dodatkowego sprzętu)?

  Dźwięk jest w porządku, jeśli jest puszczony cicho. Podłączony do telewizora brzmi dobrze, w słuchawkach też brzmi dobrze. Jak podłączam telefon to też brzmi dobrze, a zakładam, że w telefonie dużo lepsza karta dźwięku nie jest wmontowana (Samsung A5).

  0
 • #4 05 Sty 2017 17:29
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  A może dałbyś radę wkleić próbkę dźwięku?

  Dodano po 30 [sekundy]:

  Oczywiście chodzi o ten niepożądany...

  0
 • #5 14 Sty 2017 21:13
  Wojtus-j
  Poziom 6  

  Witam ponownie, chwilę to zajęło z powodu Świąt i Nowego Roku, ale mam nagranie. Poniżej odnośniki do nagrań z telefonu komórkowego:
  http://jurewicz.pl/tmp/rpi/rpi1.m4a
  http://jurewicz.pl/tmp/rpi/rpi2.m4a
  http://jurewicz.pl/tmp/rpi/rpi3.m4a
  http://jurewicz.pl/tmp/rpi/rpi4.m4a
  Jak się zrobi bardzo głośno na wzmacniaczu, to muzyka zagłusza ten dźwięk, ale słychać go pomiędzy utworami.

  Mam nadzieję, że to nie wina sprzętu, tylko jakiegoś ustawienia albo kabla... ma ktoś jakiś pomysł?

  0
 • #6 14 Sty 2017 22:10
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Typowy brum. Albo złe kable połączeniowe (sygnałowe) - muszą być w ekranie, albo brak połączenia masy gdzieś w torze sygnału.

  0
 • #7 25 Sty 2017 18:37
  katakrowa
  Poziom 18  

  RaspBerry PI ma DRAMATYCZNE karty dźwiękowe. Nawet na forach o RPI piszą, żeby nie stosować tej wbudowanej karty do poważniejszych celów i dlatego są na to gotowe rozwiązania.
  https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=14199..

  Nawet jak wpiszesz na portalu aukcyjnym "eb..." frazę "raspberry pi soundcard" to zobaczysz, że robią specjalne nakładki (karty dźwiękowe) na podstawowy moduł.

  Nie jest celem autorów projektu aby RPI miało "super" dźwięk. To, że większość ludzi próbuje z tego urządzenia zrobić centrum multimedialne bo "się da" to nie znaczy, że takie było założenie przy jego tworzeniu. Musisz skorzystać z zewnętrznego przetwornika inaczej zawsze będzie "kicha" ... Szczerze mówiąc nawet to nie daje super efektów bo sam system lubi czasem trzasnąć albo przerwać odtwarzanie bo zajmuje się czymś innym ( ale to też zależy od tego jaki masz zainstalowany system - ja piszę o Rasbianie i ubuntu ...).

  0