Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Partycja nie działa po próbie odzysku danych z karty poprzez Ontrack EasyRecover

kenobiii 05 Jan 2017 17:20 1122 14
 • #1
  kenobiii
  Level 8  
  Uszkodziła mi się karta pamięci, nie mogłem wejść w pliki, komputer chciał ją formatować. Chciałem odzyskać dane programem Ontrack EasyRecovery i wybrałem opcję skopiowania dysku w wybraną lokalizację, wybrałem jedną z partycji dysku twardego, co doprowadziło do tego, że teraz dokładnie taki sam problem jest z tą partycją. Nie mogę w nią wejść, przy próbie jest komunikat o tym, że partycję należy sformatować, a następnie, że "Wolumin nie zawiera rozpoznawalnego systemu plików". Czy coś da się zrobić? Ontrack niby jakieś tam pliki znajduje, ale robi z tego niesamowity śmietnik, gdyż wszystko jest bez wcześniejszych nazw plików i porozrzucane po folderach, które sam stworzył.
 • #2
  linuks
  IT specialist
  Sam nadpisałeś partycję to nic dziwnego że zachowuje się tak samo jak uszkodzona karta. Jeżeli były ważne dane na partycji to odzyskuj z niej pliki. Będzie to trudne bo nadpisałeś najważniejsze sektory partycji.
  Nie trzeba było robić klona karty na partycję tylko odzysk plików.
  DMDE
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2341359-30.html
  testdisk
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11121418#11121418
  photorec
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13811115#1381111
  Pozdrawiam
  Na przyszłość to w takiej sytuacji rób obraz karty do pliku na dysku i odzyskuj z obrazu.
  Sam sobie poważnie namieszałeś na partycji.
 • #4
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Zamiast zrobić kopię do obrazu (pliku), to autor wykonał kopię bezpośrednio na partycję z opisu wynika. W związku z tym, że obraz karty miał pewnie ponad 3GB (początek $MFT - 99,9% przypadków klaster 786432 - 3,00GB od początku partycji), a jeśli tak było to informacja o folderach, ich nazwach i nazwach plików i ich lokalizacji bezpowrotnie przepadła. Można odzyskać wtedy tylko nienadpisane dane i to bez nazw i katalogów, dlatego program nic więcej nie widzi. Niestety, ale niewiedza kosztuje.
 • #5
  kenobiii
  Level 8  
  Zdaję sobie sprawę z tego, że namieszałem.
  Załączam zrzut z DMDE, mam nadzieję, że o to chodziło.

  Partycja nie działa po próbie odzysku danych z karty poprzez Ontrack EasyRecover

  Partycja E to jest ta o której mowa, karta miała 16 gb.

  A czy da się dojść do tego, że na pewno nie odzyska się drzewka folderów i nazw plików? Bo wtedy przynajmniej nie będę marnował czasu na próby zrobienia tego.
 • #6
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Wybierz urządzenia fizyczne, następnie wybierz swój dysk--> Ok, zamieść screen z okna partycje. Ponadto kliknij po pojawieniu się okna partycje na partycję o wskaźnikach ExCxx (ta, z której dane utraciłeś powinna takie mieć i nazywać się $Volume xx - gdzie x to numer np. 01 czy 02). Będzie tam taki parametr MFT start cluster - podaj wartość (99,9% - 786432), a wtedy nie ma szans na odzyskanie zawartości wraz z nazwami i katalogami --> chyba, że MFT jest pofragmentowana i część informacji jest nienadpisana --> dla sprawdzenia tego wykonaj pełne skanowanie w obrębie utraconej partycji (dla odpowiedniego zakresu sektorów). Wtedy się przekonasz, czy ta informacja przepadła.
 • #7
  kenobiii
  Level 8  
  Tak, jest to, co mówisz. Skanuję. Jak na podstawie wyników będę w stanie zobaczyć czy nazwy i foldery da się odzyskać, czy nie? Czy sytuacja w której w podglądzie znalezionych plików będą pliki posegregowane według formatu (jak było w paru innych programach), a nie według folderów w jakich były oznacza, że nazwy i foldery są nie do odzyskania? I skoro tak, to czy warto się w ogóle bawić TestDisciem, czy to coś da?
  A może "Partition Recovery" w MiniTool Partition Wizard?

  Partycja nie działa po próbie odzysku danych z karty poprzez Ontrack EasyRecover
 • Helpful post
  #8
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Nadpisałeś 16GB danych. Pełne skanowanie nie znajdzie wszystkich katalogów. Jeśli MFT była fragmentowana to znajdzie jakieś 5-10% danych z nazwami, jeśli fragment jest dalej niż 16GB od początku partycji. Jeśli była fragmentowana i fragment znajdował się w pierwszych 16GB ta informacja jest utracona. Nie mamy też informacji czy była fragmentowana i gdzie były fragmenty ewentualne - to też zostało nadpisane. Za to wiadomo czemu partycja na karcie jest nieczytelna - uszkodzony boot sektor (można przywrócić z kopii). Inne programy nic więcej nie znajdą, jeśli DMDE potwierdzi, że tu nie ma żadnych fragmentów MFT. Jeśli będą jakiekolwiek znalezione fragmenty MFT i niektóre foldery i nazwy plików będą widoczne w darmowej wersji nie odzyskasz folderów, możesz jedynie utworzyć identyczne nazwy folderów dla odzyskiwanych danych. Nazwy plików zachowasz odzyskując wtedy.
 • #9
  kenobiii
  Level 8  
  Dziękuję za odpowiedź. A byłby może sposób żeby ten boot sector jakoś naprawić? Bo już kij z nazwami, ale czy dałoby się zrobić tak żeby na ten dysk dało się normalnie wejść? Czy tylko odzyskiwanie danych pozostaje?
  W jednym programie (Strong Recovery) widać nazwy części plików, w żadnym innym nie, czy to coś oznacza?
 • Helpful post
  #10
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Może oznaczać, że pliki z nazwami są plikami z karty, a nie utraconej partycji. Naprawa boot sektora tyczy się uszkodzonej partycji karty, a nie nadpisanej partycji z danymi na dysku. Tej partycji już nie naprawisz, pozostaje odzysk tego co jest. Na przyszłość pytaj, jeśli czegoś nie wiesz. Gdyby to było 16GB końcowe partycji, ale najwrażliwsze obszary są na początku i je utraciłeś.
 • #11
  kenobiii
  Level 8  
  Właśnie nie, to nie są dane z karty na 100%.
  Na przyszłość już będę na pewno dużo ostrożniejszy. :)
 • Helpful post
  #12
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  W takim razie istnieje jakiś fragment $MFT nienadpisany, skan obszaru partycji w DMDE też go znajdzie w takim wypadku. Ponadto wtedy DMDE powinien znaleźć istniejącą partycję NTFS w tym obszarze, a znajdzie oczywiście też pliki po sygnaturach i partycję FAT - kopię karty.
 • #13
  kenobiii
  Level 8  
  Mógłbyś mi jeszcze tylko powiedzieć jedną rzecz?
  Otóż próbowałem naprawdę wielu programów, większość nie pomaga w ogóle, część pomaga odzyskać pliki, ale tylko z tytułami przypisanymi im przez program, czyli na przykład jakiś tam ciąg znaków różniący się cyfrą. Z wymienionych przez Ciebie przerobiłem wszystkie.
  Tylko jeden program, i o dziwo jest to StrongRecovery, całkiem sporo plików odnajduje z nazwą, tylko, że za ten program trzeba dosyć sporo zapłacić (wersja demo pozwala tylko przeszukać), i to na krótki czas, a gwarancji, że to się uda zrobić raczej nie ma. Czy masz jakiś pomysł czemu ten program odnajduje nazwy plików? I może jest jakiś inny, który byś był w stanie polecić, który miałby coś wspólnego z tym StrongRecovery i którym mógłbym sprawdzić czy też zadziała? Wtedy zdecydowałbym się na któryś z nich.
 • #14
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Pytanie jaki jest zakres szukania w tym programie. Może znajduje pliki z innych partycji?
 • #15
  laptokowiec
  Level 28  
  próbowałeś skanowania ntfs w dmde ?