Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel CA-6 dźwięk przy otwieraniu drzwi

Sławek 61 05 Jan 2017 21:26 1947 18
Optex
 • #1
  Sławek 61
  Level 19  
  Witam
  Chciałbym do działającego alarmu Satel CA-6 podłączyć czujnik magnetyczny do drzwi wejściowych aby po otworzeniu drzwi w manipulatorze ( KLED-S ) następowała sygnalizacja dźwiękowa gdy alarm jest wyłączony. Teraz moje pytania: Czy jest możliwość podłączenia w/w czujnika do manipulatora jeżeli nie to gdzie go podpiąć go w centrali? Czy można w jakiś sposób ustawić czas trwania sygnału? Dodam, że przy włączonym alarmie czujnik ten nie musi być aktywny w tej chwili czujka PIR zamontowana na wprost drzwi ma zwłokę na wyłączenie alarmu. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Optex
 • #4
  Sławek 61
  Level 19  
  Alarm ten instalowałem 12 lat temu kod instalatora znany, w manipulatorze mam podłączone 6 przewodów Z1, COM, Z2, KPD, CLK, DTA innych zacisków nie ma. Nie jestem biegły w alarmach dlatego proszę o pomoc kolegów gdzie podłączyć kontaktron i jak ustawić go jako gong.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  Sławek 61
  Level 19  
  Do centrali podpięte jest pięć czujek PIR dzisiaj nie jestem w stanie napisać pod które złącza. Gdzie ewentualnie mógłbym podpiąć kontaktron i jak ustawić go jako gong?
 • #7
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Sławek 61 wrote:
  w manipulatorze mam podłączone 6 przewodów Z1, COM, Z2, KPD, CLK, DTA innych zacisków nie ma.


  sharp wrote:
  W manipulatorze wejścia masz zajęte. Jeśli w centrali także zajęte będą wszystkie, to masz problem.


  Podłączone żyły przewodu po stronie manipulatora nie świadczą jeszcze o tym, że linie manipulatora są zajęte. Trzeba sprawdzić przewód manipulatora w obudowie centrali (być może żyły linii manipulatora są wolne).
  Kolego @Sławek61 najprościej możesz to sprawdzić poprzez kolejne naruszanie czujek PIR. Musisz sprawdzić na manipulatorze które diody, których linii zapalają się podczas naruszania czujek. Linie manipulatora to 7 i 8.
  Oczywiście nie daje nam to 100% pewności gdyż pod linie manipulatora mogą być podłączone jakieś sabotaże.

  Pozdrawiam.
 • #8
  Sławek 61
  Level 19  
  Witam
  Dzisiaj sprawdziłem jak jest wszystko podłączone. Zaciski Z1 i Z2 manipulatora są zwarte i połączone do masy w centrali. W centrali Z6 jest zwarte przez rezystor 2,2k możliwe, że to właśnie do Z6 będzie podłączony kontaktron również przez rezystor 2,2k ? Teraz zastanawiam się jak podłączyć ten kontaktron do manipulatora i następnie do centrali. Jeszcze jedno ale odnośnie zaprogramowania go jako gongu ale tylko gdy alarm nie czuwa. Czy ewentualnie można by ustawić zwłokę na wejście gdy alarm czuwa.
 • #9
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Ta linia Z6 to z pewnością sabotaż, ale dlaczego rezystor w centrali? Chyba, że źle zrozumiałem i rezystor jest pomiędzy Z6, a masą... To w takim razie pytanie, gdzie jest linia sabotażowa?
  Nie myślałeś Kolego aby po tylu latach użytkowania zmodernizować system i wymienić centralę na nową? Kiedy miałeś ostatni przegląd systemu? Kiedy był wymieniany akumulator?

  Pozdrawiam.
 • #10
  Zbych034
  Level 38  
  Wejdź w funkcje serwisowe i zobacz jak masz oprogramowane wejścia.
 • #11
  Sławek 61
  Level 19  
  Alarm założony jest w mieszkaniu w bloku, do działania jego nie mam zastrzeżeń. Centrala jest dobrze ukryta dlatego nie ma sabotażu a ten rezystor owszem jest między Z6 a masą. W tej chwili chodzi mi o to aby np. do Z6 podłączyć kontaktron który pełniłby rolę gongu przy otwieraniu drzwi gdy alarm jest nie uzbrojony ale zarazem nie potrzebuję go jako czujnik gdy otwieramy drzwi gdy alarm jest uzbrojony. Akumulator był wymieniany dwa razy. Alarm mimo swojego wieku sprawuje się bardzo dobrze nigdy nie uruchomił się bez przyczyny, natomiast gdy było zostawione uchylone okno to ruch firanki go uruchomił. Mam wykształcenie techniczne znam się na wielu rzeczach ale tak jak wspominałem w alarmach nie jestem biegły także proszę o wyrozumiałość.
 • #12
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Sławek 61 wrote:
  Centrala jest dobrze ukryta dlatego nie ma sabotażu...


  To nie jest wytłumaczenie. Sabotaż powinien być i tyle.

  Sławek 61 wrote:
  ...nie potrzebuję go jako czujnik gdy otwieramy drzwi gdy alarm jest uzbrojony.


  W prawidłowo zaprojektowanym i zamontowanym systemie, kontaktron na drzwiach wejściowych powinien być od samego początku, jako linia wejścia / wyjścia, a czujka patrząca na manipulator jako wewnętrzna.

  Sławek 61 wrote:
  W tej chwili chodzi mi o to aby np. do Z6 podłączyć kontaktron który pełniłby rolę gongu przy otwieraniu drzwi gdy alarm jest nie uzbrojony...


  Pod Z6 proponuję podłączyć sabotaż, a kontaktron pod którąś z linii manipulatora. Wiąże się to oczywiście z ułożeniem przewodu pomiędzy kontaktronem , a klawiaturą lub obudową centrali.
  Skoro chcesz mieć tylko sygnalizację otwarcia drzwi, nie prościej kupić za kilkanaście pln mini alarm na baterię (kontaktron z magnesem) i to jego zamontować na drzwiach?

  Pozdrawiam.
 • #13
  Sławek 61
  Level 19  
  Wiem, że można założyć zwykły sygnalizator. Nie sądziłem, że będzie problem z podłączeniem czegoś do alarmu. Jeżeli mogę podłączyć kontaktron do manipulatora pod np. Z1 i COM to bezpośrednio czy przez jakąś rezystancję ? Czy Z2 w manipulatorze ma być zwarte do masy ? Następna kwestia to zaprogramowanie tego nieszczęsnego gongu.
 • #15
  suworow
  Admin of Property security
  Sławek 61 wrote:
  Nie sądziłem, że będzie problem z podłączeniem czegoś do alarmu.

  Jaki problem trzeba przecież tylko:
  1. wyselekcjonować wolne wejście- wszystko wskazuje że oba wejścia w klawiaturze są wolne
  2. zgodnie z instrukcją i analogicznie do pozostałych linii podłączyć kontaktron pod wolne wejście.
  3. Zgodnie z tym jak się podłączyło ( NC, EOL, DEOL), wybrać odpowiedni typ wejścia( o ile pamiętam FS 25)
  4. Ustawić typ reakcji tego wejścia ( FS26)
  5. Wybrać to wejście jako wyzwalające gong.
  6. Włączyć gong z poziomu użytkownika
  Przy okazji wyszło że nie ma kolega podłączonych sabotaży. Może warto posłuchać kolegów i zrobić to zgodnie ze sztuką ( sabotaż obudowy, sabotaż sygnalizatora)
  Aby to zrobić wystarczy zajrzeć do instrukcji, a że kolega"jest techniczny" po 10 minutach powinno być po problemie.

  pozdrawiam
 • #16
  Sławek 61
  Level 19  
  Dziękuje bardzo koledze suworow za konkretne podpowiedzi jak tylko znajdę czas zabiorę się do pracy i zastosuje się do rad kolegów odnośnie sabotaży. Najwięcej będzie pracy z montażem tego czujnika magnetycznego bo jeszcze nie mam pomysłu jak go zamontować fizycznie, futryna ma szerokość 17 cm a drzwi otwierają się na zewnątrz także najlepiej byłoby zastosować jakiś czujnik czołowy chciałbym aby wykonane to było solidnie a zarazem estetycznie. Reasumując podłączyć czujnik ( EOL ) pod Z1 i COM w manipulatorze następnie
  FS25 - 12345# 7# 03#
  FS26 - 12345# 7# 00#
  FS27 - 12345#7# 2#
  prosiłbym o poprawienie jeżeli się pomyliłem.
 • #18
  Sławek 61
  Level 19  
  To dałem tylko jako przykład.
 • #19
  Sławek 61
  Level 19  
  Witam po dłuższej przerwie.
  Czujnik magnetyczny w drzwiach ( SD8611B ) został zamontowany w futrynie drzwi pod gumową uszczelką. Ustawienia w alarmie to:
  Hasło serwisowe #
  25#
  #
  #
  #
  #
  #
  #
  01#
  #
  następnie 26#
  #
  #
  #
  #
  #
  #
  15#
  #
  następnie
  27#
  #
  #
  #
  #
  #
  #
  2#
  #
  00#
  To co wyżej przedstawiłem to tak łopatologicznie ponieważ to co przedstawiłem wcześniej 08.01.17 nie zadziałałoby. Dodam jeszcze ciekawostkę czyli sygnalizator zamknięcia wkładki zamka wg. własnego pomysłu czyli dwa styki w futrynie które zwierane są przez zasuwkę zamka i sygnalizują zamknięcie bądź otwarcie drzwi. Satel CA-6 dźwięk przy otwieraniu drzwi Satel CA-6 dźwięk przy otwieraniu drzwi