Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel CA-6 dźwięk przy otwieraniu drzwi

Sławek 61 05 Sty 2017 21:26 1029 18
  • #1 05 Sty 2017 21:26
    Sławek 61
    Poziom 18  

Witam
    Chciałbym do działającego alarmu Satel CA-6 podłączyć czujnik magnetyczny do drzwi wejściowych aby po otworzeniu drzwi w manipulatorze ( KLED-S ) następowała sygnalizacja dźwiękowa gdy alarm jest wyłączony. Teraz moje pytania: Czy jest możliwość podłączenia w/w czujnika do manipulatora jeżeli nie to gdzie go podpiąć go w centrali? Czy można w jakiś sposób ustawić czas trwania sygnału? Dodam, że przy włączonym alarmie czujnik ten nie musi być aktywny w tej chwili czujka PIR zamontowana na wprost drzwi ma zwłokę na wyłączenie alarmu. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

0 18
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 05 Sty 2017 21:36
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

A sprawdzałeś, czy jest w ogóle możliwość podpięcia czegokolwiek do klawiatury? Czyli wejścia programowalne?

Sławek 61 napisał:
    gdzie go podpiąć go w centrali?
    Jak wyżej - do wejść ( jeśli oczywiście są wolne)
    Sławek 61 napisał:
    Czy można w jakiś sposób ustawić czas trwania sygnału?
    Jakiego sygnału?
    Poza tym - masz kod instalatora, bo takie wejście trzeba właściwie oprogramować, skoro ma tylko sygnalizować gongiem. Można go bez problemu dopisać do systemu i on by był, jak linia we/wy.

0
  • #3 05 Sty 2017 21:38
    xury
    Poziom 38  

Jesli masz wolne wejście w szyfratorze to możesz tam podpiąć kontaktron i ustawić gong na tym wejściu. Standardowo w klawiaturze są dwa wejścia alarmowe. Dlugosci gongu nie można ustawiać.

0
  • #4 05 Sty 2017 21:55
    Sławek 61
    Poziom 18  

Alarm ten instalowałem 12 lat temu kod instalatora znany, w manipulatorze mam podłączone 6 przewodów Z1, COM, Z2, KPD, CLK, DTA innych zacisków nie ma. Nie jestem biegły w alarmach dlatego proszę o pomoc kolegów gdzie podłączyć kontaktron i jak ustawić go jako gong.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #6 05 Sty 2017 22:28
    Sławek 61
    Poziom 18  

Do centrali podpięte jest pięć czujek PIR dzisiaj nie jestem w stanie napisać pod które złącza. Gdzie ewentualnie mógłbym podpiąć kontaktron i jak ustawić go jako gong?

0
  • #7 06 Sty 2017 17:41
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Sławek 61 napisał:
    w manipulatorze mam podłączone 6 przewodów Z1, COM, Z2, KPD, CLK, DTA innych zacisków nie ma.

sharp napisał:
    W manipulatorze wejścia masz zajęte. Jeśli w centrali także zajęte będą wszystkie, to masz problem.

Podłączone żyły przewodu po stronie manipulatora nie świadczą jeszcze o tym, że linie manipulatora są zajęte. Trzeba sprawdzić przewód manipulatora w obudowie centrali (być może żyły linii manipulatora są wolne).
    Kolego @Sławek61 najprościej możesz to sprawdzić poprzez kolejne naruszanie czujek PIR. Musisz sprawdzić na manipulatorze które diody, których linii zapalają się podczas naruszania czujek. Linie manipulatora to 7 i 8.
    Oczywiście nie daje nam to 100% pewności gdyż pod linie manipulatora mogą być podłączone jakieś sabotaże.

Pozdrawiam.

0
  • #8 06 Sty 2017 19:25
    Sławek 61
    Poziom 18  

Witam
    Dzisiaj sprawdziłem jak jest wszystko podłączone. Zaciski Z1 i Z2 manipulatora są zwarte i połączone do masy w centrali. W centrali Z6 jest zwarte przez rezystor 2,2k możliwe, że to właśnie do Z6 będzie podłączony kontaktron również przez rezystor 2,2k ? Teraz zastanawiam się jak podłączyć ten kontaktron do manipulatora i następnie do centrali. Jeszcze jedno ale odnośnie zaprogramowania go jako gongu ale tylko gdy alarm nie czuwa. Czy ewentualnie można by ustawić zwłokę na wejście gdy alarm czuwa.

0
  • #9 07 Sty 2017 07:55
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Ta linia Z6 to z pewnością sabotaż, ale dlaczego rezystor w centrali? Chyba, że źle zrozumiałem i rezystor jest pomiędzy Z6, a masą... To w takim razie pytanie, gdzie jest linia sabotażowa?
    Nie myślałeś Kolego aby po tylu latach użytkowania zmodernizować system i wymienić centralę na nową? Kiedy miałeś ostatni przegląd systemu? Kiedy był wymieniany akumulator?

Pozdrawiam.

0
  • #10 07 Sty 2017 09:26
    Zbych034
    Poziom 36  

Wejdź w funkcje serwisowe i zobacz jak masz oprogramowane wejścia.

0
  • #11 07 Sty 2017 11:07
    Sławek 61
    Poziom 18  

Alarm założony jest w mieszkaniu w bloku, do działania jego nie mam zastrzeżeń. Centrala jest dobrze ukryta dlatego nie ma sabotażu a ten rezystor owszem jest między Z6 a masą. W tej chwili chodzi mi o to aby np. do Z6 podłączyć kontaktron który pełniłby rolę gongu przy otwieraniu drzwi gdy alarm jest nie uzbrojony ale zarazem nie potrzebuję go jako czujnik gdy otwieramy drzwi gdy alarm jest uzbrojony. Akumulator był wymieniany dwa razy. Alarm mimo swojego wieku sprawuje się bardzo dobrze nigdy nie uruchomił się bez przyczyny, natomiast gdy było zostawione uchylone okno to ruch firanki go uruchomił. Mam wykształcenie techniczne znam się na wielu rzeczach ale tak jak wspominałem w alarmach nie jestem biegły także proszę o wyrozumiałość.

0
  • #12 07 Sty 2017 15:03
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Sławek 61 napisał:
    Centrala jest dobrze ukryta dlatego nie ma sabotażu...

To nie jest wytłumaczenie. Sabotaż powinien być i tyle.

Sławek 61 napisał:
    ...nie potrzebuję go jako czujnik gdy otwieramy drzwi gdy alarm jest uzbrojony.

W prawidłowo zaprojektowanym i zamontowanym systemie, kontaktron na drzwiach wejściowych powinien być od samego początku, jako linia wejścia / wyjścia, a czujka patrząca na manipulator jako wewnętrzna.

Sławek 61 napisał:
    W tej chwili chodzi mi o to aby np. do Z6 podłączyć kontaktron który pełniłby rolę gongu przy otwieraniu drzwi gdy alarm jest nie uzbrojony...

Pod Z6 proponuję podłączyć sabotaż, a kontaktron pod którąś z linii manipulatora. Wiąże się to oczywiście z ułożeniem przewodu pomiędzy kontaktronem , a klawiaturą lub obudową centrali.
    Skoro chcesz mieć tylko sygnalizację otwarcia drzwi, nie prościej kupić za kilkanaście pln mini alarm na baterię (kontaktron z magnesem) i to jego zamontować na drzwiach?

Pozdrawiam.

0
  • #13 07 Sty 2017 15:36
    Sławek 61
    Poziom 18  

Wiem, że można założyć zwykły sygnalizator. Nie sądziłem, że będzie problem z podłączeniem czegoś do alarmu. Jeżeli mogę podłączyć kontaktron do manipulatora pod np. Z1 i COM to bezpośrednio czy przez jakąś rezystancję ? Czy Z2 w manipulatorze ma być zwarte do masy ? Następna kwestia to zaprogramowanie tego nieszczęsnego gongu.

0
  • #15 07 Sty 2017 20:32
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

Sławek 61 napisał:
    Nie sądziłem, że będzie problem z podłączeniem czegoś do alarmu.

Jaki problem trzeba przecież tylko:
    1. wyselekcjonować wolne wejście- wszystko wskazuje że oba wejścia w klawiaturze są wolne
    2. zgodnie z instrukcją i analogicznie do pozostałych linii podłączyć kontaktron pod wolne wejście.
    3. Zgodnie z tym jak się podłączyło ( NC, EOL, DEOL), wybrać odpowiedni typ wejścia( o ile pamiętam FS 25)
    4. Ustawić typ reakcji tego wejścia ( FS26)
    5. Wybrać to wejście jako wyzwalające gong.
    6. Włączyć gong z poziomu użytkownika
    Przy okazji wyszło że nie ma kolega podłączonych sabotaży. Może warto posłuchać kolegów i zrobić to zgodnie ze sztuką ( sabotaż obudowy, sabotaż sygnalizatora)
    Aby to zrobić wystarczy zajrzeć do instrukcji, a że kolega"jest techniczny" po 10 minutach powinno być po problemie.

pozdrawiam

0
  • #16 08 Sty 2017 18:34
    Sławek 61
    Poziom 18  

Dziękuje bardzo koledze suworow za konkretne podpowiedzi jak tylko znajdę czas zabiorę się do pracy i zastosuje się do rad kolegów odnośnie sabotaży. Najwięcej będzie pracy z montażem tego czujnika magnetycznego bo jeszcze nie mam pomysłu jak go zamontować fizycznie, futryna ma szerokość 17 cm a drzwi otwierają się na zewnątrz także najlepiej byłoby zastosować jakiś czujnik czołowy chciałbym aby wykonane to było solidnie a zarazem estetycznie. Reasumując podłączyć czujnik ( EOL ) pod Z1 i COM w manipulatorze następnie
    FS25 - 12345# 7# 03#
    FS26 - 12345# 7# 00#
    FS27 - 12345#7# 2#
    prosiłbym o poprawienie jeżeli się pomyliłem.

0
  • #18 08 Sty 2017 19:31
    Sławek 61
    Poziom 18  

To dałem tylko jako przykład.

0
  • #19 06 Lut 2017 18:20
    Sławek 61
    Poziom 18  

Witam po dłuższej przerwie.
    Czujnik magnetyczny w drzwiach ( SD8611B ) został zamontowany w futrynie drzwi pod gumową uszczelką. Ustawienia w alarmie to:
    Hasło serwisowe #
    25#
    #
    #
    #
    #
    #
    #
    01#
    #
    następnie 26#
    #
    #
    #
    #
    #
    #
    15#
    #
    następnie
    27#
    #
    #
    #
    #
    #
    #
    2#
    #
    00#
    To co wyżej przedstawiłem to tak łopatologicznie ponieważ to co przedstawiłem wcześniej 08.01.17 nie zadziałałoby. Dodam jeszcze ciekawostkę czyli sygnalizator zamknięcia wkładki zamka wg. własnego pomysłu czyli dwa styki w futrynie które zwierane są przez zasuwkę zamka i sygnalizują zamknięcie bądź otwarcie drzwi. Satel CA-6 dźwięk przy otwieraniu drzwi Satel CA-6 dźwięk przy otwieraniu drzwi

1