Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OR Pionier U2 - nieprawidłowe napięcia - na początek

Pe_Ka 05 Sty 2017 22:05 657 7
  • #1 05 Sty 2017 22:05
    Pe_Ka
    Poziom 10  

Dzień dobry. Zdawać by się mogło że Pionier nie może mieć już żadnych tajemnic. I po przeczytaniu kilkunastu (co najmniej) tematów o jego naprawie stwierdziłem że dam radę. Nie dałem. Proszę o pomoc.
    Bazuję na schematach z fonar.com i taką numeracją elementów będę się posługiwał.
    Wpadł mi w ręce egzemplarz na moje oko kompletny, z tylną ścianką, nie zjedzony przez gryzonie i chyba niegrzebany oprócz jakiegoś miflexa przy potencjometrze głośności.
    Podłączyłem przez żarówkę i sprawdziłem napięcia, na początek na zaciskach transformatora. Pokazało ok. 30V od strony UBL21 i 260V od strony UY1N.
    Czem prędzej odłączyłem.
    Wymieniłem C39 i C30 na współczesne.
    Zauważyłem uszkodzenie drutu w R21 - zastosowałem 2x56R 5W ceramiczne.
    Podłączyłem przez żarówkę. Nic się nie skopciło więc zacząłem pomiary. Wyniki poniżej:
    napięcia na pinach lamp:
    | | L1 | L2 | L3| L4 |
    --------------------------
    | 2 | 93 | 94 | - | - |
    | 3 | 26 | 64 | - | - |
    | 4 |35mV| - | 93 | - |
    | 5 | 54 | 58 | - | - |
    |1-8|1,5 |1,6 |4,1|4,16|
    prąd żarzenia - miernik wpiąłem w szereg z żarówką skali - ok 100mA
    napięcia na zaciskach TG - ok. 100V
    między L2 a L3 tam gdzie powinno być -7V jest 3,15
    tam gdzie na schemacie jest -0,8 do -1,9 jest 0,4
    Żarówki skali ledwie żarzą.
    Sygnał podany między R9 i C27 nie daje efektu.
    Głośnik "buczy" ale na moje ucho chyba tak ma być.
    Co robię źle? Jakie kroki przedsięwziąć?

Aktualizacja. Podłączyłem do sieci bez żarówki :). Sądząc po jasności świecenie żarówek skali - to chyba krok w dobrym kierunku. Jutro pomierzę i napiszę.

Wymieniłem na współczesne C39, C30, C10, C11, C24
    Dołożyłem tez kondensator przy TG zgodnie ze schematem.
    Pomierzyłem i piszę

| | L1 | L2 | L3 | L4 |
    | 2 | 176 | 176 | - | - |
    | 3 | 34 | 34 | - | - |
    | 4 | -0,4 | - | 177 | - |
    | 5 | 66 | 66 | - | - |
    |1-8|ok.12|ok.11|ok.11|ok.12|
    prąd żarzenia - miernik wpiąłem w szereg z żarówką skali - ok. 86mA
    napięcia na zaciskach TG - 200 i 212
    między L2 a L3, za C30 tam gdzie powinno być -7V jest -9
    tam gdzie na schemacie jest -0,8 do -1,9 jest +1,15
    Czy rozbieżności w napięciach są niepokojące?
    Po podaniu sygnału z radia na baterię gra. Ale sygnał muszę podać za potencjometrem, przed C29 i potencjometr skręcić prawie na zero. Próbowałem , tak jak gdzieś znalazłem, podać między C27 i R10 ale wtedy nie działa.
    Żadnej stacji nie udało mi się odebrać.

Szum w głośniku jest jednostajny i zupełnie nie reaguje na regulację częstotliwości i zmianę zakresów. Czy mogę podejrzewać uszkodzenie elementów przed potencjometrem lub potencjometru i jak to sprawdzić?
    Dwie cewki wyglądają podejrzanie
    Czy ich naprawa jest możliwa? Odpowiadają za fale długie i średnie jeżeli się nie mylę.
    Czy wogóle coś oprócz Jedynki można na tym radiu odebrać? Bo mam jeszcze 6161 teoretycznie po naprawie (zleconej) i odbiera tylko jedynkę.
    Chociaż nie powiem jak by sie udało do tego stanu doprowadzić to i tak by było dobrze.
    Czy kompleksowe uruchomienie tego radia jest możliwe bez specjalistycznego sprzętu - generatorów, wobulatorów itp? Wiedza moja tez jest śladowa, ale tu licze na Was :):):)
    I jeszcze jedno. Czy wszystkie wymontowane kondensatory mogę gotować w parafinie? Bo pomiary (miernikiem uniwersalnym) wykazują że mają pojemność, nawet większą (?) więc pewnie jest problem z upływnością (nie potrafię zmierzyć).
    Skąd wziąć parafinę? Bo domyślam się że wkłady do zniczy odpadają :)

0 7
  • #2 08 Sty 2017 10:36
    atom1477
    Poziom 43  

Parafinę można kupić na Allegro. Nazywa się "parafina do wyrobu świec".

0
  • #3 08 Sty 2017 10:48
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe

Pe_Ka napisał:

Czy kompleksowe uruchomienie tego radia jest możliwe bez specjalistycznego sprzętu - generatorów, wobulatorów itp? Wiedza moja tez jest śladowa, ale tu licze na Was :):):)

Nie, potrzebny jest generator sygnałowy, by przynajmniej zestroić poprawnie filtry p.cz..

0
  • #4 08 Sty 2017 19:49
    Pe_Ka
    Poziom 10  

Czy jakiś generator z oferty AVT np. http://elportal.pl/pdf/k04/05_01b.pdf będzie OK?
    A co z tymi różnicami napięć w stosunku do schematu? Da się to sprowadzić do poprawnego poziomu czy to kwestia np. zużytych lamp?

0
  • #5 08 Sty 2017 20:29
    atom1477
    Poziom 43  

Potrzeba generatora z modulacją. I nie w samym generatorze problem, ale w skali częstotliwości. Trzeba wiedzieć ile w danej chwili daje generator. Czyli trzeba mieć albo miernik częstotliwości, albo dobry oscyloskop, albo generator z PLLem.
    Choć pewnie mimo wszystko da się to zrobić małym kosztem. Dzisiaj są dostępne zaawansowane układy DDS. Może jest na takim układzie jakiś gotowy KIT.

0
  • #6 08 Sty 2017 20:56
    Pe_Ka
    Poziom 10  

W artykule o przywołanym uprzednio generatorze piszą jeszcze o generatorze m.cz. AVT 2106.
    Mam stare radio samochodowe którego używam przy przestrajaniu odbiorników UKF jako miernika częstotliwości. Może się nadać?

0
  • #7 09 Sty 2017 00:20
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Pe_Ka napisał:
    Mam stare radio samochodowe którego używam przy przestrajaniu odbiorników UKF jako miernika częstotliwości. Może się nadać?

A obsługuje tak niskie częstotliwości?

Temat przenoszę do lepszego dlań działu.

0
  • #8 10 Sty 2017 08:48
    Pe_Ka
    Poziom 10  

Jest oparty o LC7265 podobnie jak w kicie AVT2666, więc parametry będzie miał pewnie podobne. Czy taki częstościomierz plus generatory jak wyżej zabezpieczą mi stronę warsztatową przedsięwzięcia?

0
  Szukaj w 5mln produktów