Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ulepszenie prostownika ROMSTAN BP12/15

06 Sty 2017 03:15 3450 18
 • Poziom 9  
  Witam!

  Chciałbym ulepszyć swój prostownik ROMSTAN BP12/15. Przede wszystkim muszę wymienić amperomierz, bo w oryginalnym odpadła wskazówka przy okazji pokusiłbym się o dołożenie woltomierza. Stąd moje pierwsze pytania:
  - z jakim zakresem amperomierz wybrać - do 5, 8, 10 czy 15A?
  - z jakim zakresem woltomierz wybrać - do 15 czy 20V?

  Prostownik ma służyć do ładowania akumulatorów samochodowych maksymalnie do 100Ah, ale raczej będzie to zakres 40-80Ah.

  Ile można wydusić A z tego transformatora? Zostawić oryginalną regulację czy ją wymienić/zmodyfikować? Zostawić diody czy pokusić się o zamontowanie mostka prostowniczego (jakiś radiator ze starego kompa się znajdzie)? Może jakieś zabezpieczenie dołożyć, choć zawsze przed podłączeniem prostownika do sieci, podpinam klemy pod zaciski akumulatora i dopiero wtedy włączam zasilanie.

  Oto zdjęcia mojego prostownika:
  Ulepszenie prostownika ROMSTAN BP12/15IMG_34..JPG Download (3.94 MB) Ulepszenie prostownika ROMSTAN BP12/15IMG_34..JPG Download (4.02 MB) Ulepszenie prostownika ROMSTAN BP12/15IMG_34..JPG Download (3.16 MB)

  [PS] nie jestem elektrykiem, ani elektronikiem, więc proszę do mnie pisać jak do amatora/idioty :) Jakby co to lutownicą i miernikiem umiem się posługiwać :D

  Pozdrawiam i czekam na rady/propozycje ;)
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 39  
  Jeżeli prostownik jest na 15A to zamontuj taki amperomierz co się tyczy woltomierza to 15V powinien być odpowiedni. Z tego co widzę to układ jest zrealizowany na tyrystorze plus dioda mocy.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 9  
  Pytanie jest, czy faktycznie ten prostownik potrafi dać 15A, a poza tym i tak nie będę używał więcej niż 10A, więc nie wiem czy jest sens montować "większy" amperomierz. Wolałbym "mniejszy", a dokładniejszy - z większa podziałką.

  niewolno2 napisał:
  Z tego co widzę to układ jest zrealizowany na tyrystorze plus dioda mocy.
  oznaczenia tyrystora: BTA 08 400S 8738N
 • Poziom 43  
  niewolno2 napisał:
  widzę to układ jest zrealizowany na tyrystorze plus dioda mocy.
  Co takiego ??? Co za bzdury :D Bo ja tu widzę regulację na triaku w obwodzie pierwotnym- typowe oraz wtórny obwód pełnookresowy na dwóch diodach. Niewiele tu do ulepszania, poza dodaniem przyrządów pomiarowych - amperomierza - niezbędny, woltomierza jako.....dodatkowy.
 • Poziom 39  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Niewiele tu do ulepszania, poza dodaniem przyrządów pomiarowych - amperomierza - niezbędny, woltomierza jako.....dodatkowy.

  Ja bym zamiast mierników wskazówkowych, zamontował: Moduł woltomierz 0-99.9V amperomierz 10A bocznik (5715282641),
  oraz dodatkowo - jakiś prosty układ kontroli stanu naładowania akumulatora, a właściwie to napięcia ładowanego akumulatora, jako zabezpieczenie przed jego przeładowaniem.
 • Poziom 26  
  Ten transformator już przy prądzie ładowania 5A będzie gorący. Wskazniki LCD czy LED potrzebują własnego zasilania więc znowu dodatkowy transformator i zasilacz.... W/g mnie wystarczy zamontować nowy amperomierz o zakresie 15A np. taki DH-50 2153 i jako dodatkowy bajer woltomierz.Dlaczego bajer,bo przy ładowaniu akumulatora ważny jest prąd ładowania a woltomierz pokazuje tylko napięcie na zaciskach ładowanego akumulatora, a te rośnie w miarę upływu czasu ładowania.Aha, ponieważ słabo widzę, gdzie tam są diody prostownicze? Bo ja widzę na pewno jeden tyrystor typu BT a raczej rosyjski KU i drugi element,który może być 10A diodą ale równie dobrze może też być tyrystorem. Prosiłbym o schemat tego ciekawego układu.
 • Poziom 39  
  jaga134 napisał:
  Dlaczego bajer,bo przy ładowaniu akumulatora ważny jest prąd ładowania a woltomierz pokazuje tylko napięcie na zaciskach ładowanego akumulatora, a te rośnie w miarę upływu czasu ładowania.

  To nie bajer, ale przy dzisiejszych bezobsługowych akumulatorach jest dosyć istotny, bo pozwala w pewnym stopniu kontrolować stan naładowania akumulatora. Właśnie przez bajer pomiaru napięcia ładowanego akumulatora są realizowane w automatycznych prostownikach układy zabezpieczające przed przeładowaniem.
  jaga134 napisał:
  Wskazniki LCD czy LED potrzebują własnego zasilania więc znowu dodatkowy transformator i zasilacz....

  Moduł (2 w 1 - z allegro), który podałem jako przykład nie potrzebuje, żadnego dodatkowego zasilacza, korzysta z napięcia jakie daje ładowany akumulator.
  jaga134 napisał:
  Prosiłbym o schemat tego ciekawego układu.

  To do mnie?
 • Moderator Samochody
  'To ktoś już przerabiał, wlepione 2 rosyjskie tyrystory, z bramkami zwartymi rezystorami - pracują jako zwykłe diody. Ja bym całość wywalił do śmieci i kupił prawdziwy prostownik.
 • Poziom 39  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Co takiego ??? Co za bzdury :D

  Nie bzdury tylko fakt.
  robokop napisał:
  'To ktoś już przerabiał, wlepione 2 rosyjskie tyrystory, z bramkami zwartymi rezystorami - pracują jako zwykłe diody. Ja bym całość wywalił do śmieci i kupił prawdziwy prostownik.
 • Poziom 9  
  jaga134 napisał:
  Bo ja widzę na pewno jeden tyrystor typu BT a raczej rosyjski KU i drugi element,który może być 10A diodą ale równie dobrze może też być tyrystorem.
  Obydwa elementy to KY202B :D

  robokop napisał:
  Ja bym całość wywalił do śmieci i kupił prawdziwy prostownik.
  Szkoda mi trochę kasy na prostownik z prawdziwego zdarzenia, który będę używał bardzo okazjonalnie. Mam w tej chwili pożyczony prostownik ABSAAR 11 AMP (automatyczny), i po podłączeniu go do akumulatora rozładowanego nieco poniżej 12V, prawie się on spalił bo karmił go prądem ponad 11A (wg wskazań wbudowanego amperomierza) i od razu po podłączeniu buczał, a po kilku minutach bzyczał. Oczywiście odłączyłem go, a jak sprawdziłem ciepłotę obudowy do której przykręcony jest moduł prostowniczy to się poparzyłem. Także wolałbym nie kupować nowych prostowników, bo nie mam do nich zaufania, w szczególności tych bez jakiejkolwiek regulacji prądu ładowania. Poza tym jestem zdania że stary sprzęt jest dużo bardziej odporniejszy i trwalszy niż to co w tej chwili wychodzi z produkcji.

  Na prawdę ten mój sprzęt jest aż tak słaby, że nie ma sensu jego modyfikowanie?
 • Moderator Samochody
  s3tone napisał:
  Na prawdę ten mój sprzęt jest aż tak słaby, że nie ma sensu jego modyfikowanie
  Przecież to śmieć, budowany masowo po minimalnych kosztach. Ani to trwałe, ani ekonomiczne.
 • Poziom 39  
  Amperomierz i woltomierz możesz wstawić poprawisz tylko wygodę i funkcjonalność prostownika, a co się tyczy półprzewodników to sam zdecydujesz.
 • Poziom 9  
  Czy jest sens pakować tam jakiś mostek prostowniczy, czy zostawić tak jak jest z tymi tyrystorami
 • Poziom 34  
  Nie wiem po co ktoś pchał tam tyrystory, może z braku diod odpowiedniej mocy. miałem taki prostownik W układzie regulatora prądu był oczywiście triak i układ ten sterował uzwojeniem pierwotnym transformatora. Uzwojenie wtórne podwójne i dwie diody o ile pamiętam 10A. Amperomierz jeżeli ma być dokładniejszy to na pewno nie taki jak był w oryginale w magnetoelektryczny z bocznikiem. Woltomierz jeżeli jest na to budżet jak najbardziej na miejscu daje dużo informacji o etapie ładowania.
 • Poziom 37  
  A kiedyś chciałem taki kupić :D

  Wszelkie przeróbki mijają się z celem. Jak to pseudo lambo cygana z pseudo porsche chyba. Co wyszło widać :D
  Sorki, ale prostownik to prosta konstrukcja a przez to nie zawodna w stosunku do tych wodotrysków z LEDami i mikroprocesorami.

  W takich prostownikach amperomierz robi po prostu za wskaźnik końca ładowania.

  Sam kiedyś chciałem w swoim wymienić amperomierz na lepszy ( lepszej Klasy ) ale dałem se luz bo co mi to da? NIC.
 • Poziom 16  
  Witam kolego s3tone. Jeśi, jak piszesz, umiesz posługiwać się lutownicą, to proponuję uzupełnić ten prostownik o przystawkę AVT2715. Możesz zamówić gotową, lub do zmontowania samemu. Albo jeśli chcesz zrezygnować z tych diod, czy raczej tyrystorów (i przy okazji z regulacji trafa triakiem na pierwotnym) to możesz zamówić również przystawkę AVT3120, która posiada mostek z radiatorem, jak również regulację prądu 1-10A. Jest też sygnalizacja diodami, ale amperomierz możesz jak najbardziej wstawić. Po tych przeróbkach prostownik będzie lepszy od niejednego nowego badziewia z marketu :)