Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saeco Primea Cappuccino Touch - Awaria grzałki pary

pezet101 06 Jan 2017 11:07 1674 7
e-mierniki
 • #1
  pezet101
  Level 9  
  Zaczęło się od tego, że wyświetlił się komunikat, żeby wypłukać obwód mleka.
  Naciskam OK i wtedy zaczyna się grzanie - pasek postępu stoi w połowie i nic się nie dzieje.
  Zrobiłem test - nie przeszedł testu grzałki pary - wszystkie inne parametry są OK.

  I nie wiem od czego zacząć:
  - czy są jakies bezpieczniki zabezpieczające grzałkę? W manualu piszą, że grzałka pary jest zabezpieczona F2 T8A - ale na schemacie elektrycznym nigdzie go nie widzę i nie wiem, gdzie szukać?
  - jak sprawdzić czy grzałka jest sprawna?
  - a może się zatkała kamieniem? Ale też nie wiem, czy jej niedrożność może powodować brak podgrzewania

  Zanim zabiorę się za wymianę, to wolę zapytać, czy jest jakiś prostszy i szybszy sposób.
  Niestety, w sprawach mechanicznych jakoś daję radę (rok temu sam wymieniłem multizawór), ale w elektrycznych jestem dupa. Co najwyżej mogę "na macanego" pomierzyć miernikiem jakieś napięcia..

  A może da się jakoś w ogóle grzałkę pary "usunąć z systemu"? Praktycznie nie korzystam ze spieniania mleka i nie jest mi to w ogóle potrzebne. Odłączyłem wszystkie przewody z grzałki, ale efekt testu jest taki sam.

  No i jeszcze jedna obserwacja: podczas testu pompa pompuje wodę, ale tylko przez boczną dyszę gorącej wody, a nie wylewa otworami od kawy - a wydaje mi się, że powinna.

  PS:
  czy da się jakoś zrestartować cały ekspres, żeby powrócić do ustawień początkowych?
  Szukałem w menu serwisowym - nie znalazłem.
  Taka opcja jest chyba dostępna z ekranu głównego, ale do niego nie ma dostępu, bo po właczeniu wyskakuje komunikat o płukaniu :o(
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  cafedomino
  Level 20  
  Na grzałkach są zabezpieczenia termiczne (brązowe cylindry po dwie sztuki na grzałce) po środku każdego z nich jest wystająca płetwa jeśli wywaliło, to jak w domowych korkach starego typu wciśnij wszystkie płetwy w zabezpieczenia tak dla pewności, niestety, żaden reset nic nie da trzeba rozkręcić ekspres. Co do sprawdzenia grzałki prosty sposób albo miernik czy jest opór lub odpinasz od grzałki przewody a podpinasz kabel z jednej strony konektorki podpinasz do grzałki z drugiej wtyczka i do kontaktu i po sekundzie wiesz czy grzeje czy nie. Na grzałkach są czujniki temperatur jak jedną odłączysz to ekspres wywali błąd bo niedostanie odczytu temperatury z nieczynnej grzałki.
 • e-mierniki
 • #3
  pezet101
  Level 9  
  Bardzo dziękuję za wskazówkę.
  Czy na tych zdjęciach są widoczne gdzieś te zabezpieczenia termiczne?
  Może udałoby mi się je odnaleźć bez rozkręcania całego ekspresu? Mam zdjętą tylko obudowę od strony grzałek.

  EDIT:
  Grzałka podłączona 'na krótko' grzeje, więc podłączyłem ją podczas nagrzewania do prądu. Zły pomysł. Ciemność nastała w całym domu.

  Zrobiłem więc inaczej - nagrzewając ją przy wyłączonym ekspresie, po czym włączenie - i ekspres wykonał płukanie obwodów mleka, wracając do ekranu głównego.
  Na tym poprzestałem, bo funkcje robienia kawy (bez mleka) działają poprawnie.

  Wiem, że ta moja "naprawa" nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, ale najważniejsze że można robić kawę - a długi weekend bez kawy byłby tragedią :)

  Na spokojnie naprawię go w serwisie.
  Dzięki za pomoc!
 • #4
  cafedomino
  Level 20  
  Człowiek uczy się na błędach ja na początku "kariery" serwisowej jak spaliła się grzałka pary w Royalu chcąc ją ominąć też złączyłem przewody grzałki razem :D i też nastała ciemność :cry: Na zdjęciu które mi wysłałeś zabezpieczenia to te elementy do których na tym zdjęciu dochodzą niebieskie kable (brązowe beczułki dół srebny metalowy styka się z grzałką) pomiędzy nimi są te płetwy które należy wcisnąć niestety w nowszych cwaniaki zrezygnowali z tego resetu i jak wywali to tylko nowy za 60-80 zł. pozdrawiam.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Wciśnij te zabezpieczenia na wszystkich grzałkach jak to nie pomoże to dopiero serwis.
 • #5
  pezet101
  Level 9  
  Przyznam, że oglądałem te elementy i nie znalazłem niczego, co by można wcisnąć/włączyć. Wygląda to po prostu jak końcówki grzałki z czerwoną izolacją termiczną. Ale cieszę się, że udało mi się go w ogóle uruchomić - dzięki Tobie :)
 • #6
  cafedomino
  Level 20  
  Oglądałeś końcówki grzałek (tak myślę) na obudowie są dwie brązowe beczułki.
 • #7
  kesy1
  Level 10  
  Witam serdecznie
  mam podobny problem z moim saeco royal profesional a mianowicie zatrzymuje sie na warming up i nic dalej nie robi Bolier lekko sie nagrzewa jest ciepły ale nie gorący termiki prawdopodobnie są dobre natomiast grzałka od pary jest zupełnie zimna Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną takiej sytuacji
 • #8
  nioop

  Home appliances specialist
  kesy1 wrote:
  Witam serdecznie
  mam podobny problem z moim saeco royal profesional a mianowicie zatrzymuje sie na warming up i nic dalej nie robi Bolier lekko sie nagrzewa jest ciepły ale nie gorący termiki prawdopodobnie są dobre natomiast grzałka od pary jest zupełnie zimna Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną takiej sytuacji


  Trzeba było by sprawdzić ;)
  Niestety wróżki forumowej brak wiec pozostaje wziąść multimetr i mierzyć instalacje elektryczną układu pary.