Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna Pioneer cs-901 - wymiana kondensatora

maximo007 06 Sty 2017 12:50 339 5
  • #1 06 Sty 2017 12:50
    maximo007
    Poziom 7  

Witam.

Posiadam kilkudziesięcioletnie kolumny Pioneer cs-901. Uwielbiam słuchać muzyki, a jeśli coś ze sprzętu odmawia posłuszeństwa, to przed oddaniem do profesjonalnego serwisu, na początku staram się własnoręcznie naprawić usterkę. Mam nadzieję, że i tym razem się uda.

Problem jest następujący: w jednej z kolumn przestał grać głośnik wysokotonowy. Po rozkręceniu obudowy zauważyłem, że oderwana jest nóżka jednego z kondensatorów. Początkowo ucieszyłem się, że nie stało się nic poważniejszego i wystarczy po prostu wymienić uszkodzony element, ale po przyjrzeniu się sytuacji z bliska, wpadłem w lekkie zakłopotanie, gdyż nie bardzo wiem jak się zabrać do roboty.

1) zwrotnica przyklejona jest do ściany kolumny, trzyma się mocno i nie wiem jak ją wyjąć, aby nie uszkodzić. Czy podgrzanie suszarką do włosów przyniesie pożądany efekt?

2) posiadam lutownicę kondensatorową oraz oporową i będę starał się lutować powoli i ostrożnie, ale zastanawiam się czy istnieje ryzyko przegrzania czegoś na zwrotnicy podczas takiego zabiegu? Czy może któryś z Forumowiczów posiada jakiś filmik z podobnej operacji?

3) czy oderwany kondensator zastąpić podobnym o tych samych parametrach, a może istnieje możliwość zastąpienia go innym w celu poprawy jakości dźwięku? Domyślam się, że w razie możliwości należałoby wymienić oba kondensatory.

Pozdrawiam i proszę o wskazówki
    Kolumna Pioneer cs-901 - wymiana kondensatora Kolumna Pioneer cs-901 - wymiana kondensatora Kolumna Pioneer cs-901 - wymiana kondensatora Kolumna Pioneer cs-901 - wymiana kondensatora Kolumna Pioneer cs-901 - wymiana kondensatora

• #3 06 Sty 2017 19:19
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

maximo007 napisał:
    Czy podgrzanie suszarką do włosów przyniesie pożądany efekt?
    Wątpię. Spróbuj podważyć płytkę z jednej strony (byle nie za mocno, bo pęknie!) i powinna się powoli zacząć odklejać.
    maximo007 napisał:
    będę starał się lutować powoli i ostrożnie

Czyli akurat odwrotnie niż powinieneś... Lutowanie polega na szybkim rozgrzaniu lutowanego miejsca i podaniu na nie cyny z topnikiem. Jak będziesz grzać długo, ale słabo rozgrzaną lutownicą możesz nadwyrężyć lutowany element.
    maximo007 napisał:
    czy oderwany kondensator zastąpić podobnym o tych samych parametrach, a może istnieje możliwość zastąpienia go innym w celu poprawy jakości dźwięku?
    W tym wypadku może nie będzie zbyt spektakularnej poprawy brzmienia, ale wymiana tych elektrolitycznych bipolarnych na foliowe ma sens. Po pierwsze - są praktycznie niezniszczalne (nie starzeją się jak każdy elektrolit), a po drugie lepiej przenoszą wyższe częstotliwości, dźwięk jest przez to nieco subtelniejszy w szczegółach.
    Poza zaletami są też wady: Wyższa cena (foliowy (nawet nie specjalny do zwrotnic) jest droższy, poza tym wymiary: Foliowe kondensatory o takiej samej pojemności (i na takie samo napięcie jak elektrolit) jest sporo większy.
    maximo007 napisał:
    Domyślam się, że w razie możliwości należałoby wymienić oba kondensatory.
    Dwa w jednej kolumnie i dwa w drugiej. Wymiana tylko w jednej (możesz spróbować) może zmienić równowagę tonalną pomiędzy kolumnami.

• #4 06 Sty 2017 22:03
    maximo007
    Poziom 7  

niewolno2 napisał:
    Kolego, o jakim kondensatorze mowa bo te na zdjęciach widać że są poprawnie przylutowane.

Na załączonym zdjęciu tego nie widać, ale jeden z kondensatorów ma oderwaną nóżkę.

Dodano po 2 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    Wątpię. Spróbuj podważyć płytkę z jednej strony (byle nie za mocno, bo pęknie!) i powinna się powoli zacząć odklejać.

Dzięki za sugestie. Jutro próbuję i dam znać.

• #5 07 Sty 2017 12:45
    Adam-T
    Poziom 37  

maximo007 napisał:
    2) posiadam lutownicę kondensatorową.....

Coś kolega z tymi kondensatorami "poszalał" ;) , podejrzewam, że chodzi o lutownicę transformatorową.

• #6 08 Sty 2017 12:43
    maximo007
    Poziom 7  

Adam-T napisał:
    Coś kolega z tymi kondensatorami "poszalał" ;) , podejrzewam, że chodzi o lutownicę transformatorową.

Oczywiście, mój błąd :spoko:

Usterka już naprawiona. Tak jak kolega wyżej polecił, lekko podważyłem zwrotnicę i faktycznie klej, który okazał się elastyczny i taki jakby gumowy, puścił.

Ostatecznie wziąłem uszkodzony kondensator, poszedłem do sklepu, kupiłem taki sam i przylutowałem. Wszystko gra :D

Dziękuję tym, którzy zainteresowali się moim tematem i poświęcili swój czas na pomoc.

pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo