Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po zamontowaniu zasilacza LED powstały zakłócenia radia itp. Jak to rozwiązać?

06 Sty 2017 13:13 7683 81
  • Poziom 12  
    Witam, zakupiłem taki zasilacz led.

Profesjonalny impulsowy zasilacz Forever Light do taśm LED o mocy 50 W i natężeniu 4,1 A. Przeznaczony do zasilania oświetlenia opartego na diodach LED (taśmy ledowe). Prezentowany zasilacz jest niewielkich rozmiarów, wykonany z wysokiej jakości materiałów gwarantujących długą żywotność i wysoką sprawność. Charakteryzuje się dobrymi parametrami, zgodnością z normami oraz niskim poborem mocy. Posiada zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwzwarciowe oraz przeciwprzepięciowe.

Niestety gdy go włączę radio automatycznie zaczyna śnieżyć i ledwo łapać stację.
    Gdy jest wyłączony zasilacz wszystko jest OK. Jak temu zaradzić? Jakiś filtr? Tylko jaki? Nie mam zbyt dużej wiedzy w tej dziedzinie a jest to uciążliwe.
  • IGE-XAO
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kamil12173 napisał:
    Prezentowany zasilacz jest niewielkich rozmiarów, wykonany z wysokiej jakości materiałów gwarantujących długą żywotność i wysoką sprawność. Charakteryzuje się dobrymi parametrami, zgodnością z normami oraz niskim poborem mocy. Posiada zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwzwarciowe oraz przeciwprzepięciowe.

Powyżej przepisałeś bełkot pseudomarketingowy sprzedawcy czy sam stwierdziłeś owe zalety?

kamil12173 napisał:
    Niestety gdy go włączę radio automatycznie zaczyna śnieżyć i ledwo łapać stację.
    Gdy jest wyłączony zasilacz wszystko jest OK. Jak temu zaradzić?

Zasilacz ma ekran? Połączony z PE sieci?

kamil12173 napisał:
    Jakiś filtr? Tylko jaki?

Kilka zwojów przewodu bifilarnie na toroidzie proszkowym lub ferrytowym.
  • Poziom 12  
    Bełkot skopiowany od sprzedawcy. Zasilacz nie ma ekranu. Wygląda tak:
    A da się to jakoś kupić? jakiś link w sklepie? Bo nic nie rozumiem z tych określeń :)

• Poziom 12  
    To w takim razie jutro udam się do hurtowni elektrycznej po filtr ferrytowy i zobaczymy co z tego wyniknie.
    kamil12173 napisał:
    A da się to jakoś kupić? jakiś link w sklepie? Bo nic nie rozumiem z tych określeń :)

Jak nie ma ekranu? Przecie jest zakuty w ekran, chyba że zdjęcia pomyliłeś.
  • IGE-XAO
  • Poziom 12  
    jdubowski napisał:
    kamil12173 napisał:

Jak nie ma ekranu? Przecie jest zakuty w ekran, chyba że zdjęcia pomyliłeś.

Taki mam, więc mój błąd w interpretacji określeń :)
  • Poziom 16  
    Napisałem powyżej podłącz PE nawet na próbę z rurką od wody i zobaczysz co w tedy.
    19710128 napisał:
    Napisałem powyżej podłącz PE nawet na próbę z rurką od wody i zobaczysz co w tedy.

Rurki od wody bywają teraz z tworzywa - zasilacz wymaga połączenia z PE sieci zasilającej (gniazdo z bolcem, odpowiednia wtyczka i przewód).

Dodano po 1 [minuty]:

kamil12173 napisał:
    Z niczym, poprzednik poprowadził przewód 2 żyłowy.

No to się nie dziw efektom. popraw po poprzedniku - zainstaluj przewód ochronny.
  • Warunkowo odblokowany
    Nie wydaje mi się by podłączenie przewodu ochronnego cokolwiek zmieniło, także zastosowanie rdzenia toroidalnego na przewodach zasilających bo to służy do czego innego. Zasilacz ten sieje do sieci wiec zbudowanie odpowiedniego filtra będzie zadaniem bardzo trudnym o ile wogóle możliwym dla początkującego gdyż nie znamy jego parametrów częstotliwości i pądu impulsowego oraz rezonansu filtra wbudowanego w przetwornicę a bez pomiarów oscyloskopem wróżyć nie ma co. Producenci często wprowadzają w błąd nie świadomych niczego konsumentów i ja się tu pytam gdzie tu jest unia i jej dyrektywy czy prze śrubowane normy ?? Kto zezwolił na obrót takim sprzętem stosując niedozwolone chwyty marketingowe jak koledzy sami zauważyli pseudomarketingowy bełkot sie kłania. Szlag mnie trafia jak rynek zalewa chińska tandeta przy wielu upadających, zresztą bardzo dobrych firmach w branży zasilaczy sieciowych w naszym i ( nie tylko ) kraju.
    Może kolega spróbować zastosować filtr sieciowy składający się z filtra indukcyjnego dla obu przewodów zasilających na wspólnym rdzeniu proszkowym który można pozyskać ze starego zasilacza AT oraz wbudowanego za filtrem indukcyjnym, kondensatora sieciowego o dużej pojemności.
  • Poziom 12  
    jdubowski napisał:
    19710128 napisał:

Rurki od wody bywają teraz z tworzywa - zasilacz wymaga połączenia z PE sieci zasilającej (gniazdo z bolcem, odpowiednia wtyczka i przewód).

Dodano po 1 [minuty]:

kamil12173 napisał:
    Z niczym, poprzednik poprowadził przewód 2 żyłowy.

No to się nie dziw efektom. popraw po poprzedniku - zainstaluj przewód ochronny.

Tylko nie mam technicznie jak tego uczynić. Zasilacz sie w takim miejscu że nie mam w promieniu paru metrów gniazdka ani żadnych rur. Jest on nad szafkami w aneksie kuchennym. Musiałbym kuć ściany. Jedyne co mam to chyba metalowa oprawka do żarówek MR 16.. Jakaś alternatywa? Ten filtr?
    cooltygrysek napisał:
    Zasilacz ten sieje do sieci

To jedna z hipotez. Ale prawda jest taka że powinien być połączony z uziomem ochronnym, po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, po drugie ze względu na generowane zakłócenia.
  • Poziom 38  
    Skoro nie chcesz zmieniać instalacji to pozostaje ci zakupić transformator toroidalny 60W, 10-cio amperowy mostek prostowniczy, kondensator 5 x kondensator 1 mF/25V, zamknąć to wszystko w estetycznej obudowie i będzie bez zakłóceń. Przetestowane u mnie w domu.
  • Poziom 16  
    Oczywiście że zasilacze transformatorowe nie dają zakłóceń ale z drugiej strony czy macie komputery? Czy ich zasilacze zakłócają wszystko dookoła? NIE. Kwestia odpowiednich filtrów
  • Poziom 35  
    Mam dwa takie zasilacze ( 12V i 24V ) . Co prawda używam ich w innym celu niż zasilanie oświetlenia, ale nie zauważyłem nigdy żadnych negatywnych skutków ich pracy impulsowej.

Ten 12V ma wydajność 25A i nawet przez jakiś czas napędzał wzmacniacz do subwofera którego długo używałem w domu ( na zastępstwo ) i w głośniku była cisza.

Może ten zasilacz ma jakis feler?
    kamil12173 napisał:
    Jedyne co mam to chyba metalowa oprawka do żarówek MR 16..

Połączona z PE?

kamil12173 napisał:
    Jakaś alternatywa?

To po co kupujesz taki zasilacz jak nie masz PE na miejscu?

Filtry możesz robić, ale na obecny moment cały ten ekran jest sporą anteną siejącą zakłóceniami w eter - w środku jest on połączony kondensatorami z przewodami sieci zasilającej (filtr wejściowy).
  • Warunkowo odblokowany
    Tak i to by było na tyle, koledze pozostaje zakup lepszego zasilacza impulsowego np firmy Traco Power lub jak pisał kolega sanfan zastosowanie transformatora, mostka i kondensatorów, jednak okupione większymi stratami energii a współczesne liczniki energii właśnie to lubią.
  • Poziom 12  
    jdubowski napisał:
    kamil12173 napisał:
    Jedyne co mam to chyba metalowa oprawka do żarówek MR 16..

Połączona z PE?

kamil12173 napisał:
    Jakaś alternatywa?

To po co kupujesz taki zasilacz jak nie masz PE na miejscu?

Filtry możesz robić, ale na obecny moment cały ten ekran jest sporą anteną siejącą zakłóceniami w eter - w środku jest on połączony kondensatorami z przewodami sieci zasilającej (filtr wejściowy).

Nie jest niestety. Stary był do halogenowych żarówek. Poszedłem do hurtowni elektrycznej i taki mi powiedzieli że będzie OK więc kupiłem. Działać działał więc było ok. Po paru dniach odkryłem problem.
  • Poziom 16  
    Możesz zasilać radio bateriami?

P.S.
    Przepraszam za żart. :D
  • Poziom 15  
    A tak zapytam jak blisko jest radio od zasilacza (antena)? czy to są zakłócenia od zasilania ,anteny .
    "Niestety gdy go włączę radio automatycznie zaczyna śnieżyć i ledwo łapać stację" to bardzo ciekawe zjawisko jest .
    kamil12173 napisał:
    Poszedłem do hurtowni elektrycznej i taki mi powiedzieli że będzie OK więc kupiłem.

Tak się kończy zasięganie porad od syna szwagra teściowej właściciela hurtowni. Niestety należy założyć że w 90% sklepów sprzedawcy nie są kompetentni w zakresie własności towaru który sprzedają.

19710128 napisał:
    Możesz zasilać radio bateriami?

Może już zasila a zakłócenia trafiają do niego "przez eter"?
    BTW - można spróbować podłączyć radio pod inny obwód (prościej - do gniazdka zasilanego z innego bezpiecznika).
  • Poziom 16  
    Jeśli nie zależny ci na rozmiarze kup stary zasilacz komputerowy na allegro. i pewnie taniej wyjdzie. tylko tam też trzeba PE.
  • Poziom 23  
    Problem niestety jest dość powszechny. Eliminacja zakłóceń wytwarzanych przez zasilacze impulsowe jest trudna a w Twoim przypadku najlepiej zwrócić go sprzedawcy bo nie spełnia norm EMC. Aby samemu usunąć problem należałoby uzbroić ten zasilacz w filtr dolnoprzepustowy po stronie sieci i napięcia wyjściowego, koniecznie wewnątrz obudowy. Okazać się może, że konieczne będzie zainstalowanie kondensatorów typu Y2 pomiędzy masami, zimną i gorącą oraz dodatkowo kilka nF na diodach w mostku prostowniczym od strony sieci. W obecnej sytuacji dołączenie PE do obudowy niewiele zmieni bo przewód o długości kilku - kilkunastu i więcej cm będzie już skuteczną anteną dla zakresu UKF. Spróbuj połączyć wyjście napięcia do Ledów poprzez kondensator 2,2 do 10 nF na 2kV lub więcej typu Y2 z obudową zasilacza . Wykonaj to bezpośrednio na zasilaczu aby skutecznie zewrzeć sygnały zakłócające.
    sq9fmc napisał:
    Eliminacja zakłóceń wytwarzanych przez zasilacze impulsowe jest trudna a w Twoim przypadku najlepiej zwrócić go sprzedawcy bo nie spełnia norm EMC.

Bez podłączonego PE formalnie nie musi, choć w ogólności zapewne masz rację - to siejące chińskie badziewie jest...
  • Poziom 16  
    Tani zasilacz od małego PC za 20 zł żeby linia 12V dała rade. Po co kombinować. Tylko się może okazać że będzie to samo. PE. Przede wszystkim PE.
    Dlaczego tak się uparłem? Mam trzy takie zasilacze do leadów pracuje jeden podświetlanie schodów Mały z kieszeni na HDD IDE, ale ma podłączone PE. Nowa instalacja i wszędzie trzy-żyłowa.
    Albo zasilacz od laptopa. Drukarki. Te nie mają PE i nie zakłócają ale od drukarki jest małej mocy.
  • Warunkowo odblokowany
    Z laptopów to też nie wszystkie mają ochronny. A ogólnie to trzeba będzie troszkę przerobić na niższe napięcie co dla początkującego może się skończyć tragicznie. A takich na napięcie 12V to szukać ze świecą. Z drukarek już prędzej lecz jak pisałeś za małe prądy.