Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kino domowe do salonu 80m2

platek87 06 Jan 2017 18:00 2286 40
    platek87
    Level 7  
    Witam,
    Chciał bym kupić kino domowe do salonu 80 m2, obecnie posiadam jakiś zestaw samsunga kupiony około 3-4 lata temu za 2500 zł jednak nie spełnia on moich oczekiwań. Sprzęt ma być podłączony do samsunga 60f8000, jednak planuje jego wymianę na jakiś 80 cali lub większy. Ponadto zależy mi żebym mógł podłączyć amplituner do sieci wi fi i możliwości obsługi z smartfona. Kino ma służyć do codziennego oglądania tv, czasami jakiegoś filmu i słuchania muzyki w moim przypadku wszystkiego po trochu ( może oprócz metalu), moja narzeczona głównie rock i klasyczna. Budżet jaki planuje przeznaczyć to 30 tys zł, chociaż gdyby zaistniała taka potrzeba to wyskrobie jeszcze kilka tysięcy ( może moja kobieta mnie nie zabije ).
    intenso
    Level 39  
    Najpierw podaj Czy będziesz chciał, 5.1/7.1
    Lub Dolby Atmos/DTS X 5.1.2/5.1.4/7.1.2/7.1.4

Odrazu mowię że będziesz musiał mieć dwa suby.
    platek87
    Level 7  
    Szczerze mówiąc to nie wiem, obecnie mam 5.1 i jest to słabe ale raczej ze względu na to, że jest to budżetowy zestaw z marketu. Zaciekawił mnie temat Dolby Atmos, który jest dla mnie nowością i chyba chciał bym mieć u siebie w domu właśnie coś takiego. W części salonu gdzie znajduje się telewizor mam podwieszany sufit. Istnieje możliwość zamontowania w nim głośników? I skoro taki zestaw miał by się składać z 10 lub więcej głośników to czy budżet 30 tys nie jest zbyt mały ? Głośniki powinny posłużyć mi przez kilka ładnych lat a w razie potrzeby mógł bym wymienić tylko sam amplituner. O ile moje rozumowanie jest prawidłowe to jestem skłonny dołożyć do kwoty 40 tys. Ponadto chciał bym aby głośniki nie wyglądało jak plastikowe zabawki z marketu. Ciekawi mnie również słuchanie muzyki na takim zestawie. Pracują wtedy wszystkie głośniki, czy tylko część? Ponadto rozumiem że głośniki były by rozlokowane wokół dwóch kanap i 2 foteli na których siedzą osoby oglądające tv? Interesuje mnie opcja z dolby atmost 7.1.4
    intenso
    Level 39  
    Ok interesuje Cię Atmos 7.1.4 ale docelowo musi być to w Twoim
    przypadku 7.2.4 gdzie 2 oznacza liczbę subów.

Interesuje Cię pełny Atmos czyli 11 kolumn plus dwa suby.
    Jako amplituner polecam Onkyo TX NR3100

Z kolumn do kina i na taki metraż

Fronty KLIPSCH Reference Series RF-7 II
    Dwa suby KLIPSCH R-115SW
    Kolumna centralna KLIPSCH RP-450C
    Cztery kolumny tylne surround Klipsch RP-160M
    Co do sufitowych to najlepiej było by wstawić gotowe kolumny, są też gołe głośniki ale wtedy trzeba się bawić w montaż i budowe skrzynek do takich glosników.

O drazu Ci mówię że będziesz musiał dokupić konćówke mocy do kolumn frontowych lub dwa monobloki, aby odciążyć ampli, 11 kolumn to będzie jednak dla niego nie małe wyzwanie.

Celowo wybrałem Onkyo i klipsch bo to jest rewelacja w kinie.

Moza wybrać również ampli Onkyo Rz 1100 ale on jest dziewięcio kanałowy (posiada dziewięć końcówek mocy) i jedna parę kolumn tylnych lub sufitowych trzeba by było zasilić dodatkowa końcówką mocy.

O odtwarzacz blu ray/uhd 4k nie pytam bo to akurat zły moment na kupno playera.

Na razie na ceny nie patrz ponieważ są to ceny wyjsciowe, zawsze przy kupnie sprzętu cena zjeżdża w dół.
    platek87
    Level 7  
    Jakie kolumny sufitowe polecił byś mi w takim razie? Ponadto nie wiem jakie przewody powinienem wybrać mam pociągnięte jakieś no name 2x2,5 w cenie około 5 zł za metr, więc będę musiał je wymienić. Aktualnie jako odtwarzacza filmów używam ps4, ale wraz z zakupem nowego tv planuje właśnie również zakup jakiegoś playera. Nie wiem czy u mnie w Białymstoku jest jakiś sklep, który sprzedaje taki sprzęt i ponadto będę potrzebował jakiegoś fachowca który mi to zamontuje. Ciekawe czy w sklepie posiadają takie osoby.
    intenso
    Level 39  
    Co do kolumn sufitowych to jest tego multum.
    Na kolumny tylne i sufitowe możesz dać 2,5 mm.
    Natomiast kolumny frontowe podłącz grubszy przewodem.
    Napisz na forum do kolegi s4home, on Ci to wszystko ogarnie i ewentualnie poprawi coś w mojej konfiguracji, być może doradzi coś innego.
    platek87
    Level 7  
    Moja kobieta twierdzi że zaproponowane tu fronty wyglądają jak z poprzedniej epoki i pyta czy nie pasowały by tutaj RP-440WF ( wtedy był by cały ładny zestaw). Ponadto kolumny sufitowe muszą być zabudowane. To pytanie może jest głupie, ale innego pomysłu nie mam na tą chwilę. Dużym błędem był by zakup kolumn sufitowych i umieszczenie ich w zabudowanym suficie po uprzednim wycięciu otworów na membrany? w innym wypadku pozostaje chyba tylko zatrudnienie osoby która wykonała by skrzynki i sama zabudowała mi to w suficie a szczerze mówiąc mam średnią ochotę na kolejne prace remontowo budowlane bo jestem świeżo po remoncie. Ponadto zakup i montaż zestawu chciał bym zgrać z zakupem nowego telewizora, więc myślę o drugiej połowie lutego.
    intenso
    Level 39  
    Nie znam tych kolumn które sugeruje żona.
    Ja osobiście również wolałbym kupić już gotowe kolumny i wmontować je w sufit, nie ma nic prostszego.
    Zakup i cały montaż mógłbyś uzgodnić ze sklepem w którym będziesz robił zakupy.
    Co się żonie nie podoba w RF7 II?
    Są jeszcze kolumny Klipsch RR 280 F ale nie wiem czy nie za małe na taki metraż.
    platek87
    Level 7  
    mojej narzeczonej sie pasują do kanap i foteli, ale to chyba pretekst. Po prostu chce mnie zmusić do ich wymiany. Tak więc zapewne w moim salonie znajdzie się w/w przez pana zestaw. Postaram się poszukać jakiegoś dobrego sklepu w okolicy który mi to zorganizuje. Jak się nie uda skontaktuje się z poleconym użytkownikiem z forum. Dziękuję bardzo za pomoc. Ewentualnie czekam na inne, ciekawe propozycje.
    intenso
    Level 39  
    Ja Ci pomagam bez interesownie.
    Licz się z tym że chodząc od salonu do salonu każdy następny będzie narzekał na wcześniejszy i będzie krytykował sprzęt z poprzedniego salonu.
    Dzieje się tak ponieważ dany salon poleca to czym handluje i ma na danej firmie duża marże.
    Przeważnie mówią mówią te ta firma to zła, to nie ma prawa zagrać, kiedyś to może i coś ta firma znaczyła.

Nic im nie mów że gdzieś na forum pytałeś o sprzęt.
    Wyciągaj wnioski z tego co mówią.

Służę pomocą.
    platek87
    Level 7  
    Wiem jak wygląda sprawa z różnego rodzaju przedstawicielami handlowymi/sprzedawcami. Jestem szefem działu logistycznego a wcześniej zajmowałem się kluczowymi zakupami dla przedsiębiorstwa i wiem jakie oferty firmy składają byłe upłynnić towar. Tak samo wiem jakie profity dostają przedstawiciele za sprzedaż naszych wyrobów. Są to tablety, komórki, laptopy ale nie rzadko również wakacje dla 2 osób w jakimś egzotycznym zakątku świata. Na początku mojej kariery szkoliłem również regional sales manager, więc nie dam się im oszukać. Dzisiaj byłem w dużym markecie z elektroniką na literkę M i szczerze mówiąc jestem mocno rozczarowany. Trafiłem tam na młodego chłopaka, który bardzo starał mi się pomóc ( może nawet aż za bardzo) jednak brakowało mu rozeznania w rynku, jak również sprzęt oferowany przez ten sklep jest na innym poziomie niż ja poszukuję. Zaproponował mi gotowy zestaw kina domowego BOSE Lifestyle 650 za 20k pln, który wyglądem przypominał mój stary zestaw. Ponadto nie uważam żeby z tak małych głośników można było uzyskać dobry dźwięk w tak dużym wnętrzu. Najbardziej przypadł mi do gustu zestaw kolumn KLIPSCH R-28F + R-25C + R-15M jednak one również są zdecydowanie zbyt małe. Dobrze, że odwiedziłem ten sklep przy okazji zakupów w galerii bo inaczej stracił bym tylko czas. Muszę poszukać prawdziwego, dobrze wyposażonego sklepu audio. Skoro planuję wydać za sprzęt 30-40 tys to czy mogę liczyć na prezentację sprzętu u mnie w salonie ? Wiem ,że sklepy mają pomieszczenia w których jest możliwość odsłuchu sprzętu jednak jest ono dobrze wygłuszone a w moim salonie ten sam sprzęt może brzmieć tragicznie.
    intenso
    Level 39  
    W marketach rtv nie potrafią doradzić.
    s4home
    Level 20  
    Połączenie Onkyo z Klipschem jest optymalne. Inne propozycje to set oparty o Monitor Audio Silver lub Heco Celan.
    Co do atmosa. Możesz również zastosować głośniki które kładziesz na frontach oraz tylnich głośnikach i poprzez odbicie od sufitu dźwięk dochodzi do słuchacza z góry. Jednak jest to słabsze rozwiązanie niż głośniki w suficie.
    Z drugiej strony rodzi się pytanie, czy masz już doprowadzone przewody do głośników sufitowych? jeśli nie to bez ingerencji w ściany/sufit i tak się nie obędzie.
    intenso
    Level 39  
    Tak to prawda, można postawić nadstawki na kolumny frontowe i tylne, ale nic nie zastąpi fizycznych głośniki w ich naturalnym położeniu.
    Niestety ale w takie odbicia ja nie wieże, tak samo jak o soundbary z Dolby Atmos.
    platek87
    Level 7  
    Na szczęście w ścianie mam prowadnice na kable, które wychodzą w podwieszanym suficie. Głośniki chcę zamontować nad płytą kartonowo-gipsową więc i tak czeka mnie wymiana 1 lub 2. Wtedy można wszystko ogarnąć. Pod podłogą również mam dwa tunele na przewody na tylne głośniki, więc można je wykorzystać aby puścić przewody do głośników bocznych. W odbijanie dźwięku od sufitu bawić się nie chce, do tego trzeba uwzględniać kąty, odległości i długości fal ( przynajmniej tak mi się wydaję). Dowiedziałem się o istnieniu dobrego sklepu muzycznego w Białymstoku, w wolnej chwili podjadę do nich i przedstawię mój problem. Poproszę ich o zaproponowanie jakiejś konfiguracji wraz z wyceną najlepiej z montażem i przedstawię sytuację na forum z prośbą o opinie tego zestawu. Dowiem się również czy będą w stanie złożyć mi zaproponowany tu na forum zestaw.
    platek87
    Level 7  
    W dniu dzisiejszym byłem w sklepie, osoba tam pracująca była dość rzeczowa. Zaproponowano mi zestaw oparty o Dali Opticon 8 + Opticon 2 + Dali Opticon Vokal + SUB K-14F oraz amplituner Onkyo TX NR3100. Za same głośniki z okablowaniem (niestety nie wiem jakim) zaproponowano mi cenę 23 500 zł cena amplitunera to 12 500 zł. Głośniki sufitowe to Definitive Technology UIW 63/A czyli 2 sopranowe i 2 basowe w cenie 2500 zł. Do tego końcówka mocy, tylko nie pamiętam jaka za cenę 4500 zł. Powiedziano mi że głośniki wystarczy zamontować w karton gipsie i nie ma potrzeby budowy skrzynek. Ja osobiście nie do końca się z tym zgadzam bo konstrukcja sufitu jest zbudowana na metalowych szykach przez co mogą przenosić się nie przyjemne wibracje. Montaż wraz z wystrojeniem wyceniono wstępnie na 800 zł. Nie wiem jak mam się do tego odnieść, cena kolumn wydaje mi się trochę wygórowana. Zaproponowano mi 2% upustu czyli montaż wyszedł by gratis, trochę mało jak przy zakupie sprzętu na kwotę 43 tys zł. Proszę was o opinię na temat tego zestawu oraz ceny.
    intenso
    Level 39  
    Bardzo mały upust, bardzo mały praktycznie żaden, do tego instalacja powinna być gratis to nie są małe pieniądze.
    Ja bym jednak szedł w Klipsch lub w Monitor Audio.
    Jeżeli boisz się o wibracje stelarza to wiem że można go wypełnić pianą montażowa, niektórzy tak robią.
    Napisz do Kolegi s4home, niech Ci wszystko wyceni.
    platek87
    Level 7  
    Z wibracjami to rzeczywiście może być prosta sprawa, zastanawia mnie jednak nadal zamontowanie samych głośników w suficie. Są one bez pudła rezonansowego, chyba że w tym wypadku cały podwieszany sufit ma pełnić taką rolę? Obawiam się jednak że jego kubatura jest zbyt duża żeby mogło to coś dać. Najbardziej podoba mi się pomysł zainstalowania małych kolumienek nad płytami i wycięcie odpowiednich otworów, sprzedawca powiedział że to tylko strata pieniędzy i nie przyniesie to zauważalnego efektu. Dla kolumn Dali Opticon 8 rekomendowane są końcówki mocy od 40 do 300w prz 4 omach, przeszukując internet znalazłem takie urządzenia w przedziale cenowym od 1000 do 10000 zł. Z doświadczenia wiec, że tanie mięso psy jedzą i nie będę oszczędzał na takim sprzęcie, ale ile realnie może kosztować końcówka mocy ewentualnie dla monobloki do zasilenia kolumn frontowych.
    s4home
    Level 20  
    Opticony to dobry sprzęt, jednak tak jak intenso uważam że Klipsch czy MA Silver lepiej nada się do kina.
    W kwestii głośników atmosowych masz jeszcze opcję głośników na sufitowych:
    http://www.elcoexim.com.pl/home-audio/magnat-...-ultra/magnat-cinema-ultra-aeh-400-atm-detail
    Niestety tylko kolor czarny.
    Pod fronty możesz zastosować 2 monobloki np http://pl.horn.eu/pl/PL/MARKI/AUDIOLAB/8300_SERIES/8300_MB?s1=1
    platek87
    Level 7  
    Te głośniki wydają się całkiem ciekawe, zawsze można je polakierować i zostanie tylko czarna membrana. Nie spodziewałem się, że zestaw kina domowego może kosztować mnie 50 tys a w takiej kwocie nieuchronnie się zamknie ( mam nadzieję). Ostatnie moje pytanie dotyczy kabli jakimi mam podłączyć głośniki. Ich wybór jest bardzo szeroki a przedział cenowy jeszcze większy. Zaczyna się od 4 zł za meta a kończy na kablach po kilkadziesiąt tysięcy złotych, będę potrzebował około 120 m przewodu. Prosił bym o poradę, jakie kable będą optymalne do podłączenia zestawu składającego się z :
    Jako amplituner polecam Onkyo TX NR3100
    końcówka mocy ONKYO M-5000R
    Dwa suby KLIPSCH R-115SW
    oraz czterech głośników/ kolumienek atmosowych
    intenso
    Level 39  
    Na sufit są fajne Heco Music Style 200 F, płaskie kolumny.
    platek87
    Level 7  
    Poczytałem trochę o kablach i planuję na głośniki tylne, boczne oraz atmosowych zastosować Melodika MDC 2400 w cenie 30 zł za metr natomiast na kolumny przednie, 2 suby oraz centralny Ultralink Matrix-2 (MTP-12/250) w cenie 60 zł. Prosił bym o ocenę i ewentualnie sugestię co do zastosowania innych kabli.
    intenso
    Level 39  
    Przesadziłem z tym przewodem na tyły i sufitowe i to mocno, możesz zastosować 2x2.5mm to i tak sporo.

Natomiast na kolumny frontowe i centralny wybór dobry, to dobra firma.
    Subwoofer się podłącza kablem cinch-cinch lub kablem typu Y, do wyboru.
    platek87
    Level 7  
    Przeczytałem sporo pozytywnych opinii na temat kabli SUPRA Classic 2.5 w cenie około 22 zł za metr i w takim razie chyba zdecyduję się na ich wybór. Jutro przygotuję zapytanie ofertowe i prześle je do kilku sklepów. Po uzyskaniu odpowiedzi dam znać na forum.
    RMS.pl

Level 26  
    Jeśli szukasz dobrego, stylowego kina domowego zwróć uwagę na Definitive Technology - to największa w USA marka premium robiąca kolumny do KD klasy hi-end. Rocznie sprzedaje ponad 300.000 par kolumn.

np taki system
    http://www.ceneo.pl/47380997

można go uzupełnić o sufitowe głośniki Atmos tej samej marki lub o czapki na kolumny, które generują efekty dźwiękowe bez montażu głośników w suficie.
    platek87
    Level 7  
    Witam ponownie. W jednym z lokalnych sklepów audio za zestaw złożony z
    amplituner Onkyo TX NR3100
    końcówka mocy ONKYO M-5000R
    Dwa suby KLIPSCH R-115SW
    oraz czterech Magnat Cinema Ultra AEH 400-ATM

Ostateczna cena z kablami oraz montażem to 44 tys.

Ps: jako przewody do kolumn przednich oraz głośnika centralnego zostanie zastosowana Melodika BSC2330 Brown Sugar, o reszty głośników Melodika MDC2400. Proszę o opinię.
    intenso
    Level 39  
    Dla mnie zestaw świetny.
    Cena do Twoje weryfikacji.

Wytłumacz mi tylko jedno, czemu chcesz dać taki gruby przewód na tyły i sufitowe?
    To jest bez sensu, daj 2x2,5 mm
    platek87
    Level 7  
    Do tylnych głośników będę potrzebował ponad 10m kabla i po prostu pomyślałem, że skoro tak długa droga dla sygnału to dam lepsze przewody ( różnica w cenie pomiędzy 2.5 a 4 to około 10 zł). Nie chciał bym wydawać kilkudziesięciu tysięcy na sprzęt i zaoszczędzić kilka setek na przewodach.
    intenso
    Level 39  
    Takie grube przewody to przerost formy nad treścią, spokojnie wystarczyły by nawet 1,5mm.
    Kup sobie lepiej wtyki bananowe na kable do głosnikowe ;)