Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja systemu analogowego w sklepie. IP czy AHD?

06 Sty 2017 18:57 1380 18
  • Poziom 5  
    Witam.

Jakieś 5 lat temu założyłem sobie w sklepie monitoring składający się z czterech kamer i rejestratora BCS-0404 LE-AN. Monitoring działa cały czas ale jakość obrazu od samego początku dawała dużo do życzenia.
    Chcę więc wymienić rejestrator i kamery oraz zamiast 4 kamer chcę założyć tym razem 6. Szukam więc jakiegoś dobrego zestawu aby tym razem już nie żałować.

Zastanawiam się nad rejestratorem IP i kamerami IP, z tym, że transmisję wykonałbym po kablu LAN a nie przez WiFi.
    Czy ktoś coś może mi doradzić? Lepiej pchać się w IP czy zostać przy analogu (jakieś AHD, itp)?

Jeśli chodzi o okablowanie obecnego monitoringu to połączenia pomiędzy kamerami a rejestratorem wykonane są za pomocą kabla koncentrycznego 75Ω. Jest to podwójny kabel który wyposażony jest też w przewody zasilające.
    Gdybym zdecydował się na zakup nowego analogowego rejestratora (z wejściami BNC) to wtedy wykorzystałbym już istniejące okablowanie, bo raczej nie ma sensu wymieniać kable skoro są sprawne. W przypadku wyboru rejestratora IP wiadomo, że trzeba położyć nowe kable (skrętkę).
    Co do starych kamer to na pewno nie zamierzam ich wykorzystywać lecz wymienić na nowe z prostego powodu, obecne mają niską jakość, jeśli dobrze pamiętam to 600 TVL.
    Jeśli chodzi o inne aspekty takie jak minimalny czas zapisu to tutaj raczej nie mam jakiegoś zdefiniowanego wymogu. Przy obecnym zestawie Czas ten wynosi około tygodnia i dłuższy mi nie jest potrzebny. Wiem, że to zależy od rozdzielczości nagrywanego obrazu i pojemności dysku, ale widzę, że przy obecnych rejestratorach dołączane są dyski nawet po 2TB więc nie powinno być problemu z osiągnięciem podobnego lub trochę krótszego czasu.

W jakimś też stopniu zależy mi na płynności nagrywanego obrazu. Przy obecnym rejestratorze i jakości nagrania ustawionego na D1 (dla wszystkich 4 kanałów) pierwszy kanał nagrywany jest z szybkością ok. 20 kl/s a pozostałe mają po 6 kl/s. Przy nowym monitoringu miałoby być 6 kamer więc domyślam się, że z płynnością przy nagrywaniu wszystkich kanałów w najlepszej rozdzielczości, może być podobnie. Ale mogę bez problemu dopłacić trochę więcej do rejestratora za możliwość nagrywania obrazu z 6 kamer z dość dobrą szybkością.

Chciałbym zamknąć się maksymalnie w 3000 złotych.
  • OptexOptex
  • Poziom 32  
    Witam.

Kup dobre kamery i rejstrator AHD.
    Jakość obrazy w 90% zależy od kamer.
    Możesz też zainteresować się kamerami z wyjściem SDI. Jeszcze wyższa jakość.
  • Poziom 12  
    Masz ustalony jakiś konkretny budżet?
    Kamery ze stałą czy zmienną ogniskową?
  • OptexOptex
  • Poziom 5  
    Co do budżetu to maksymalnie tak do 3000 mogę dać, oczywiście nie wliczając okablowania (no chyba, że coś będzie dodane w "pakiecie"). Co do ogniskowej to nie mam pojęcia, zmienna ogniskowa na coś się przydaje?

Właśnie zastanawiam się nad kamerami i rejestratorem AHD, ale myślę też nad kamerami i rejestratorem IP. Cenowo widzę, że zbliżone (choć IP troszkę droższe, ale nie dużo). Przewaga kamer IP jest taka, że w ich przypadku na jakość obrazu nie wpływa kabel bo obraz przesyłany jest cyfrowo.
  • Poziom 32  
    Kabel ma mały wpływ na jakość. Dając dobry kabel nie widać żadne różnicy.
    IP ma to do siebie że czasami kratkuje. Niektóre kamery mają tak słabą obsługę IP że to widać.
  • Poziom 5  
    dasej napisał:
    Kabel ma mały wpływ na jakość. Dając dobry kabel nie widać żadne różnicy.

Rozumiem, dzięki za opinię :)

Proszę kolegów mających porównanie pomiędzy monitoringiem IP a AHD (i podobnymi standardami monitoringów analogowych) o wyrażenie opinii czy lepiej zostać przy analogowym sygnale czy przejść na kamery IP.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    1.Budżet jakim kolega dysponuje raczej wskazuje na system AHD i podobne i nie ma w tym nic złego, ponieważ obraz w przypadku kamer o porównywalnej jakości ( co nie oznacza papierowych parametrów deklarowanych przez dystrybutora) będzie bardzo podobny. ( było na forum na ten temat wielokrotnie pisane - proszę poszukać i poczytać).
    2. Dobór kamer. Nadal nie wiemy w jakich warunkach oświetleniowych mają pracować poszczególne kamery, jak szczegółowy obraz dostarczać, jaki kąt widzenia mają zapewnić. Owszem można pójść na łatwiznę i kupić 6 dobrej jakości kamer z masą poprawnie działających funkcji ( w tym WDR), ale na pewno nie z tym budżetem :)
    3. Czy rzeczywiście wszystkie kamery muszą nagrywać 25 kl/s? Po co?
    4. Czemu nie skorzystać z opcji podłączenia pod pozostałe dwa wolne wejścia starych analogów?
    pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Rozejrzałem się trochę na allegro za zestawami. Wiem, że pewnie chcąc kupić coś dobrego trzeba dobrać osobno rejestrator i kamery, ale chciałem zobaczyć jakie standardy obecnie są dostępne, itp. Szczerze to mam już mętlik bo przejrzałem sporo ofert i są różne kombinacje :D

Odpowiadając na pytania:

1. Ogólnie to widzę, że najpopularniejsze są systemy AHD oraz HD-TVI i w tym kierunku bym prawdopodobnie zamierzał iść. Jak już pisałem mogę wydać na to jakieś 3000zł.
    2. Chcąc nagrywać obraz w rozdzielczości 1920x1080p wymagane są kamery 2MP i takie też mnie interesują. Oczywiście kamery z doświetleniem IR. Co do warunków to nie wiem jak to mam stwierdzić, na pewno część kamer będzie wewnątrz budynku (w sklepie) część na zewnątrz. Ciężko też mi powiedzieć jakie kąty widzenia kamer by mnie interesowały, nie mam tego policzonego ;P Pomieszczenie sklepowe ma 7 x 7 metra więc nie jest też jakieś duże, a kamer planuję umieścić tam 2 - 3, więc jedna kamera nie musi mi zbierać obrazu z całego pomieszczenia.
    3. Nie wszystkie kamery muszą nagrywać obraz 25kl/s, nawet nie wiem czy taki rejestrator by się dostało no i przy 6 kamerach i 1920x1080p dysk musiałby mieć chyba z 6TB aby zapewnić jakiś rozsądny czas przechowywania nagrań ;P Wystarczy mi dość płynny obraz z tylko jednej kamery a pozostałe... ja wiem 12kl/s czy nawet te 6kl/s jakoś ujdzie :D
    4. W zasadzie to mógłbym podłączyć dwie stare kamery, ale jeśli te kl/s można przenieść na inne kanały to wtedy proste, że wolę ich nie podłączać ;)
    dziubdziuś napisał:
    Wiem, że pewnie chcąc kupić coś dobrego trzeba dobrać osobno rejestrator i kamery,

I odkrył kolega kolejną istotną rzecz :)

ps. dziękuję za uzupełnienie zgodnie z poleceniem mod. informacji w pierwszym post-cie i cieszę się że kolega już trochę poczytał.
  • Poziom 5  
    Nie ma za co ;) To ja dziękuję za poinformowanie.

Przeglądałem przed chwilą kilka rejestratorów i trafiłem na ciekawy model: INTERNEC i7-T1708UHV. Obsługuje on do 8 kamer z rozdzielczością 3 MP. Oferuje też duże prędkości nagrywania bo w przypadku kamer 3 MP do 120kl/s łącznie czyli 15kl/s na kanał. W przypadku kamer 2 MP, można nagrywać z prędkością 25kl/s na kanał. Rejestrator mnie zainteresował nie przez możliwość nagrywania płynnego obrazu na każdym kanale, bo z tym się obejdzie ale dlatego, że oferuje obsługę kamer 3 MP co jest według mnie aż nadto wystarczające, ale jednocześnie byłaby możliwość sporego pola do "manewru" . Cena wynosi ok 1200zł więc trochę sporo ale razem z kamerami i dyskiem powinienem się zamknąć w tych 3000zł, a przynajmniej tak liczę.

Proszę o opinię czy ten rejestrator jest Waszym zdaniem dobrym wyborem, czy lepiej poszukać coś lepszego (pod względem innych parametrów, które może pominąłem) lub może jest za "dobry" i lepiej wybrać coś tańszego - wystarczającego dla zapewnienia podstawowych wymagań?
    Wieść gminna niesie, że internec=hikvision, czyli całkiem nieźle, tylko czy to prawda w tym wypadku.
    Może warto sobie porównać z Hikvision DS-7208HQHI-F2/N/A
    Na co jeszcze zwrócić między innymi uwagę:
    -wejścia i wyjścia alarmowe
    -bitrate
    - ilość i wielkość obsługiwanych dysków
    -odtwarzanie synchroniczne wszystkich kanałów jak i możliwość dowolnego wyboru kanałów do odtwarzania.
    - obsługiwane standardy
    - wyjścia wideo i to czy możemy korzystać z nich równocześnie.

pozdrawiam

ps. po uwzględnieniu ceny rejestratora, dysku, zasilacza ( nie mówiąc o zasilaniu buforowym) na kamery nie zostaje zbyt dużo :)

ps 2 żeby nie było że polecam urządzenia jednej firmy to proszę sobie jeszcze spojrzeć na:
    Merx DVRMX- H12AHDF2-3-e
    Novus NHDR-5108AHD
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    25kl/s nie jest mi potrzebne ;)

Znalazłem na Allegro DS-7208HQHI-F2/N/A za 680zł, niby nowy (i w sumie 30 szt w sprzedaży). Tak się zastanawiam, może on by wystarczył :)
    Ktoś wie czy on obsługuje wejścia alarmowe? Tzn z tego co wiem to on ma takie wejścia, ale nie wiem czy da się ustawić aby po wykryciu alarmu na takim wejściu dopiero wtedy rozpoczynało się nagrywanie obrazu z danej kamery.
  • Użytkownik usunął konto  
    motomaniak111 napisał:
    A nie wystarczy ustawienie strumienia nagrywania tylko na detekcję?

Zależy do czego. Jako narzędzie do ograniczenia ilości nagrań a co za tym idzie oszczędzania miejsca na dysku- tak. Gdy chcemy aby kamera "policzyła" nam klientów- nie.
    dziubdziuś napisał:
    ale nie wiem czy da się ustawić aby po wykryciu alarmu na takim wejściu dopiero wtedy rozpoczynało się nagrywanie obrazu z danej kamery.

Pewnie się da, ale proponuję upewnić się dzwoniąc na infolinię dystrybutora znalezionego na serwisie aukcyjnym :)
    Modernizacja systemu analogowego w sklepie. IP czy AHD?
  • Poziom 5  
    Ok, skoro nie ma negatywnych opinii co do rejestratora DS-7208HQHI-F2/N/A, to zakładam, że jest to całkiem dobry sprzęt i zdecyduję się na jego zakup. Myślę, że wystarczy mi obsługa kamer o rozdzielczości 2MP oraz prędkość nagrywania 12kl/s też jest zupełnie wystarczająca. Jeszcze skontaktuję się ze sprzedawcą tego sprzętu i wszystkiego się upewnię, m.in. tego czy obsługuje on wejścia alarmowe.

No dobra, to rejestrator już bym miał. Dysk i zasilacz na razie pomijam bo to już sobie sam z tym poradzę. Teraz pozostaje jeszcze dobrać tylko kamery. Proszę o jakieś rady na co zwrócić uwagę, czym się kierować, jaką firmę polecacie, itp.

Dodano po 32 [minuty]:

Natrafiłem na kamery VIDI-401DV w cenie 240zł za sztukę. Z tego co podaje producent to są one wyposażone w matrycę 2MP Sony Exmor IMX322 i posiadają regulację obiektywu od 22 do 92 stopni. Czy to dobry wybór?
    dziubdziuś napisał:
    Natrafiłem na kamery VIDI-401DV w cenie 240zł za sztukę. Z tego co podaje producent to są one wyposażone w matrycę 2MP Sony Exmor IMX322 i posiadają regulację obiektywu od 22 do 92 stopni. Czy to dobry wybór?

Na forum jest trochę na ten temat, proszę poczytać.
    Cóż ja mogę powiedzieć.
    Kamera to nie tylko przetwornik....,
    pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Czyli rozumiem, że ta kamera o której wspomniałem może okazać się za licha? :D

Mam takie pytanie, a czy rejestrator Internec i7-T1408VH jest wart uwagi? I czy ktoś miał styczność z kamerami gs-cmd4-vf? Też są warte uwagi?
  • Poziom 5  
    Witam po przerwie. Właśnie trafił do mnie rejestrator DS-7208HQHI-F2/N/A. Teraz pozostaje dobrać tylko kamery. Czy ktoś potrafiłby mi coś doradzić? Chociaż widzę, że tylko z 3 osoby się na tym znają więc chyba nie ma na co liczyć ;P