Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt sieci - Proszę o sprawdzenie projektu sieci komputerowej

Albix 06 Jan 2017 20:01 11589 29
    Albix
    Level 10  
    Witam,

proszę o sprawdzenie projektu sieci komputerowej. Liczę na konstruktywne komentarze, podpowiedzi i uwagi.

Albix
    Level 10  
    dedito wrote:
    A gdzie założenia?

1. Podstawa opracowania
    Projekt opracowano na podstawie:
     Rysunku poglądowego przedstawiającego rozmieszczenie pomieszczeń w szkole
     Założeń projektowych
     Obowiązujących przepisów i norm
     Konsultacji z nauczycielem prowadzącym projekt

2. Główne założenia projektu
    Sieć komputerowa obecnie jest niezbędnym wyposażeniem każdej szkoły.
    Aktualnie wszystkie informacje, dokumenty oraz ogłoszenia przechowywane są w Internecie (na stronie szkoły, czy też dzienniku elektronicznym).
    Sieć w szkole jest zatem bardzo ważna i niezbędna do prawidłowego kształcenia uczniów szczególnie w dziedzinie informatyki.
    Sieć do prawidłowego i sprawnego działania potrzebuje spełnienia kilku ważnych warunków.
    Musi być szybka i niezawodna. Powinna być też bezpieczna oraz nowoczesna z możliwością rozbudowy (modernizacji).

3. Cel pracy
    Celem jest stworzenie projektu sieci LAN dla budynku szkoły. Sieć komputerowa ma obejmować jedno piętro, a dokładnie sale od x do x wraz z zapleczami. Całość ma mieć dostęp do ogólnoświatowej sieci rozległej.

4. Analiza potrzeb użytkownika
    Sieć ma obejmować wyznaczone sale w budynku zapewniając możliwość korzystania z jej zasobów z każdego jej miejsca. Każda stacja robocza powinna mieć zapewniony dostęp do sieci.
    W każdej z pracowni będzie znajdować się 20 komputerów oraz drukarka ze skanerem podłączona do sieci.
    Centrum multimedialne będzie wyposażone w dwie drukarki sieciowe oraz 5 komputerów.
    Sale lekcyjne muszą posiadać dobry dostęp do Internetu. Nauczyciele podczas zajęć będą korzystać z zasobów sieci.
    Możliwości jakie powinien dawać pracownikom założony w szkole Internet:
     Posługiwanie się pocztą elektroniczną
     Korzystanie z dziennika elektronicznego
     Możliwość wydruku stron
     Pobieranie plików z serwera
     Przeszukiwanie sieci w celu znalezienia informacji
     Wymiana informacji
    Albix
    Level 10  
    dedito wrote:
    Po co tyle routerów?

Sam nie wiem :( Rzeczywiście może niektóre są zbędne, ale nie wiedziałem jak inaczej rozplanowac.
    Moge liczyć na jakieś podpowiedzi co do rozmieszczenia żeby mnie nakierować.
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    - osobne kable od _każdego_ komputera i serwera do switcha (switch/router w serwerowni czy gdzie ci pasuje, np w środku)
    - ze switcha jeden kablel do jednego routera
    Albix
    Level 10  
    bogiebog wrote:
    - osobne kable od _każdego_ komputera i serwera do switcha (switch/router w serwerowni czy gdzie ci pasuje, np w środku)
    - ze switcha jeden kablel do jednego routera

Które routery są zbędne?
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    Wszystkie oprócz tego który jest podłączony do internetu.
    Switch (lub więcej) zarządzalne, można podzielić wtedy na podsieci wszystkie komputery w dowolny sposób (google switch VLAN)
  • Helpful post
    dedito
    Level 39  
    Przydałyby się jakieś AccesPoint WIFI, przykładowo w centrum multimedialnym, pracowni i w skrajnym pokoju nauczyciela. Wszystkie podłączone do switcha.
  • Helpful post
    Rafq25
    Level 16  
    Tak jak koledzy piszą,tylko ja bym zrobił jeden punkt dystrybucyjny przy serwerze, w szafie. Jeden porządny router, 2-3 switche ponieważ komputerów jest prawie 50(liczone na szybko), do tego podłączenie serwera oraz drukarki. W centrum dystrybucyjnym robisz patch panele i wszystkie kabelki utp ciągniesz do tzw. krosownicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zrobić po 1 - 2 zapasy w pomieszczeniach w których jest po jednym urządzeniu w celu późniejszego podłączenia nowego sprzętu.

Tak jak napisał bogiebog, switche zarządzane co będziesz mógł podzielić sieć na podsieci.
    Albix
    Level 10  
    Co wy na takie zestawienie:
    3 - serwerownia, centrum dystrybucyjne, switch zarządzalny
    4 - switch, router główny
    5 - switch
    pomiędzy 1 a 2 router jako HotSpot
    ?
  • Helpful post
    bogiebog
    Level 43  
    my na to 1 switch 1 router :) w pomieszczeniu 3

po co ci dwa switch i 2gi router ?
  • Helpful post
    Rafq25
    Level 16  
    tak wszystko w jednym pomieszczeniu nr3, czym mniej urządzeń pośredniczących tym lepiej. Ciągniesz wszystkie kabelki z pomieszczeń 1-2,4-6 do pomieszczenia 3, akurat fajnie się skłąda że pomieszczenie nr 3 jest po środku i tam budujesz patch panele, następnie wszystko do switach, a ruter jako uplink dla switcha.
    Albix
    Level 10  
    Dziękuję wszystkim za porady.
    Zmieniłem projekt stosujący się do powyższych wskazań. Wygląda to teraz tak:

Chyba jest okej? Kable prawidłowo idą?
    bogiebog
    Level 43  
    Na obrazku kwadraciki w środku oznacz
    R - router
    SW - switch
    S - serwer
    K - komputer
    D - drukara

lub użyj ikon elementów sieci komputerowej, na necie pełno tego, np od cisco całe zestawy.
    Albix
    Level 10  
    bogiebog wrote:
    Na obrazku kwadraciki w środku oznacz
    R - router
    SW - switch
    S - serwer
    K - komputer
    D - drukara

lub użyj ikon elementów sieci komputerowej, na necie pełno tego, np od cisco całe zestawy.

Tak zrobię ;) dzięki za odpowiedź.
    A co do tego schematu jest okej? połączenia i rozmieszczenie?
    bogiebog
    Level 43  
    Ok,
    Wydaje się że masz więcej niż 48 komp/serwer/druk/rut, max switche są na 48 port,
    Dodaj drugi switch w pomieszczeniu 3

(router) === (switch) === (switch)
    Rafq25
    Level 16  
    Czy projekt tej sieci będzie wdrożony?
    Albix
    Level 10  
    Rafq25 wrote:
    Czy projekt tej sieci będzie wdrożony?

Nie, to jest tylko do ćwiczeń i testu, ale musi działać poprawnie tak jakby była wdrożona.
    Rafq25
    Level 16  
    Szkoda, fajna sprawa taką sieć zrobić :)
    dedito
    Level 39  
    Dałbym po jednym switchu w pracowniach i centrum multimedialnym (w sumie 4 switche).
    Prowadzenie tylu przewodów z jednego czy dwóch switchy do komputerów w innych salach może być utrudnione oraz przełożyć się na zwiększone koszty instalacji.
    Albix
    Level 10  
    dedito wrote:
    Dałbym po jednym switchu w pracowniach i centrum multimedialnym (w sumie 4 switche).
    Prowadzenie tylu przewodów z jednego czy dwóch switchy do komputerów w innych salach może być utrudnione oraz przełożyć się na zwiększone koszty instalacji.

Czyli ten docelowy projekt/ na samej górze nie był taki zły :P ? (oprócz tego zbędnego routera)
    dedito
    Level 39  
    Albix wrote:
    Czyli ten docelowy projekt/ na samej górze nie był taki zły :P ? (oprócz tego zbędnego routera)
    Ja bym nawet te zbędne routery przerobił na AP-WIFI podłączone do switchy jak komputery i byłoby dobrze.
    bogiebog
    Level 43  
    Albix wrote:
    Czyli ten docelowy projekt/ na samej górze nie był taki zły

Jak lubisz widok patch panela, switcha, racka czy szafy, w klasie to jak najbardziej, daj po switchu na pomieszczenie.

Policz koszy wykonania, centralna serwerownia vs rozproszone switche. Wtedy ci się rozjaśni czy warto.
    Albix
    Level 10  

Takie coś jest wstępnie.
    A jakby w salach 1,2 zrobić połączenie bezprzewodowe? bo możliwe, że tam będzie po 1 laptopie, który ma mieć dostęp do Internetu. Ewentualnie router dać między pomieszczeniem 1 i 2?
    bogiebog
    Level 43  
    Albox, przypominasz mi "pacjent" u doktora,
    Panie doktorze, a może zamiast jedengo antybiotyku dam i pan dwa albo trzy, i może jeszcze niech pan dorzuci skierowanie na RTG lub resonans.
    Rafq25
    Level 16  
    ^^ bogiebog dobre :P
    dedito jeśli chodzi o zwiększenie ilości Switch'y myślę że nie jest to problem jak kabelki są doprowadzone do pomieszczeń i zarobione w gniazdkach, to śmiało można podłączyć i schować tam jakiegoś małego switach np 8-16 port.
    Estetycznie będzie zmniejszyć ilość urządzeń i zamiast routerów monotonizować do tego przeznaczone access pointy.
    leeyo
    Level 20  
    Ja bym najbardziej skłaniał się ku wersji opisanej przez dedito. Absolutnie nie ciągnął bym kabli do jednego pomieszczenia. Pomiędzy salami można zastosować gotowe zarobione patchcordy światłowodowe, bądź pojechać skrętka. Poza tym trzeba zakładać,że będzie trzeba awaryjnie, bądź docelowo mieć w danej sali dodatkowe gniazdo - nie wyobrażam sobie, żeby ciągnąć dodatkowy kabel przez wszystkie sale. Co do routerów - są niepotrzebne. Wystarczy podzielić sobie sieć na vlany. Dzięki temu z pokoju 3 będziemy mieli dostęp do wszystkich urządzeń bez większych cyrków - da się to zrobić mając router po drodze ale pytanie po co? Teraz jeszcze napisze coś o kosztach. Ostatnio na allegro szukałem switcha. Używane z 6miesieczna gwarancja, z obsługą vlan, bądź w pełni zarządzane + porty sfp + faktura VAT są poniżej 100 zł. Ja np. kupiłem 3com 2226plus (max.20w power consumption) z fv za 50zl. Jest tego mnóstwo...

Pozdrawiam
    deus.ex.machina
    Level 32  
    A mi brakuje rozmiarów (bo skąd wiemy jakie są odległości?), scentralizowana lokalizacja serwera i aktywnych urządzeń sieciowych umożliwia zastosowania ograniczenia dostępu do urządzeń jak i pozwala na ewentualną ochrono ppoż.

Integralna częścią projektu sieci teleinformatycznej jest projekt zasilania urządzeń podłączonych do sieci teleinformatycznej.
    Erbit
    Level 41  
    Albix wrote:
    ... Ewentualnie router dać między pomieszczeniem 1 i 2?

Coś Ty się uczepił tych tych routerów ?

Router ma być JEDEN i basta. Nie wiem też po co switche masz na dwóch różnych ścianach. Switch (obojętnie ile by ich nie było) w jednym miejscu, tam gdzie router i tam gdzie serwer.