Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pro¶ba o dobór sprzętu - laik w temacie instlacji rtv

alhaz 06 Jan 2017 20:01 792 16
    alhaz
    Level 9  
    Witam wszystkich,

Kilka tygodni temu wprowadziłem się do nowego domu i pewnie jak większo¶ć instalacje robiłem sam (elektryka, lan, tv). O ile z elektryk± i lan nie było problemu to na rtv się słabo znam, więc jedyne co zrobiłem to pu¶ciłem kabel triset 113 rg6 do gniazdka.

Instalacja to gniazdko (dokładnie to-> http://legrand-sklep.pl/753152) no i wspomniany wyżej kabel. TV planuje mieć tylko jeden dlatego więcej gniazdek nie robiłem etc. Instalacja jest banalnie prosta.

Mam jednak problem z dobraniem anteny i "rozdzielacza" (fachowo się na to chyba mówi multiswitch).

Generalnie radio mnie nie interesuje, planuje tylko dvb-t (okolice miasta Wyrzysk) i Cyfrowy Polsat lub NC+ w przyszło¶ci. Wiem, że s± specjalne anteny które odbieraj± dvb-t i satelitę w jednym i na takim czym¶ by zależało.

Czy kto¶ może polecić sprawdzony sprzęt?
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    alhaz wrote:

Mam jednak problem z dobraniem anteny i "rozdzielacza" (fachowo się na to chyba mówi multiswitch).

Multiswitch do jednego gniazdka to lekka przesada :wink: Chyba, że planujesz w przyszłosci co najmniej cztery gniazda ( mniejszych multiswitchy nie ma...). teraz potrzebujesz antenę DVBT najlepiej z pasmami VHF i UHF aby prawidłowo odbierać wszystkie muxy i antene Sat 80cm. Anteny łaczysz mixerem TV-Sat najlepiej firmy AMS, Terra czy Axing. Maximum czy DSE odradzam

Dodano po 1 [minuty]:

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-02ms_dctv_R85312.htm
    http://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalow_tv-sat_dc-009_terra_R85300.htm
    AMS można stosować na zewn±trz
    User removed account
    User removed account  
    alhaz
    Level 9  
    Ok, a czy do anteny potrzebuje wzmacniacz? Odległo¶ć od nadajnika to 12KM w lini prostej, dom mam na bardzo dużym wzniesieniu (+100m n.p.m.) i "czysty horyzont".
    Darek.S
    Level 33  
    niewolno2 wrote:

Dla zrozumienia tematu.

Ale tylko ten konkretny przypadek
    A wzmacniacz będzie raczej zbędny. Mixer AMS jest także w wersji ze stabilizatorem do zasilania przedzwmacniacza ale w Twojej sytuacji nie powinien przedwzmacniacz być potrzebny zatem i mixer bym brał tańszy ( bez stabilizatora)
    alhaz
    Level 9  
    Darek.S wrote:
    niewolno2 wrote:

Dla zrozumienia tematu.

Ale tylko ten konkretny przypadek
    A wzmacniacz będzie raczej zbędny. Mixer AMS jest także w wersji ze stabilizatorem do zasilania przedzwmacniacza ale w Twojej sytuacji nie powinien przedwzmacniacz być potrzebny zatem i mixer bym brał tańszy ( bez stabilizatora)

Dzięki, jutro zamawiam sprzęt i działam w takim razie :)
    alhaz
    Level 9  
    Darek.S wrote:
    Na obrazku jest antena na pasmo UHF bo pochodzi z czasów kiedy nie było Mux8. Zwróć na to uwagę. S± anteny przystosowane do obu pasm i VHF w pionie lub poziomie Link

No tyle to się domy¶liłem, ale schemat pomógł mi ogarn±ć co potrzebuje. Bardzo dziękuje za pomoc, planuje zamówić:

http://www.dipol.com.pl/profesjonalny_zestaw_...zacja_h-v_dipol_28-5-12-21-60_dvb-t_A2810.htm

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-02ms_dctv_R85312.htm

Rozumiem, że po złożeniu tego "do kupy" już mi nic brakować nie będzie?
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    alhaz wrote:

Rozumiem, że po złożeniu tego "do kupy" już mi nic brakować nie będzie?

I dobrze rozumiesz. Ale jesli nie będzie wzmacniacza wystarczy to
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-02ms_R85311.htm
    Darek.S
    Level 33  
    Tytułem uzupełnienia. Gdyby¶ zastosował zwrotnice ze stabilizatorem to przy braku wzmacniacza ów stabilizator pracowałby na zwarciu. Niby jest zabezpieczenie ale po co. A przy antenie która planujesz i 12kM bardzo bym się zdziwił gdyby wzmacniacz był potrzebny. Powiem więcej spokojnie sygnał z niej pasywnie podzielić można na kilka odbiorników ( gdyby zaszła taka potrzeba). Pozdrawiam i powodzenia.
    alhaz
    Level 9  
    A jeszcze spytam o zakłócenia LTE 800MHz - akurat Orange u mnie postawiło taki nadajnik (sam go używam jako internetu w domu). Czy jest możliwo¶ć, że będzie powodował zakłócenia? Może lepiej dokupić filtr? Nadajnik jest "po drodze" do nadajnika DVB-T.
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    Jak najbardziej ale zawsze na to masz czas. Pewnie czytałe¶ Link
    Piszesz, że to Orange wiec niewykluczone, że CDMA. A oni pracuj± poniżej UHF zatem potrzebowałby¶ pułapki ¶rodkowoprzepustowej ( Telmor) a może kaskady. bez pomiaru sygnału trudno dokładnie doradzic.

Dodano po 21 [minuty]:

I jeszcze jedno. Gdyby rzeczywi¶cie była potrzebna pułapka Telmora lub dwie trzeba założyć je po antenie UHF a przed zwrotnic±. Inaczej wytn± całkowicie mux8. I włożyć je do obudowy bryzgoszczelnej
    alhaz
    Level 9  
    Darek.S wrote:
    Jak najbardziej ale zawsze na to masz czas. Pewnie czytałe¶ Link
    Piszesz, że to Orange wiec niewykluczone, że CDMA. A oni pracuj± poniżej UHF zatem potrzebowałby¶ pułapki ¶rodkowoprzepustowej ( Telmor) a może kaskady. bez pomiaru sygnału trudno dokładnie doradzic.

Dodano po 21 [minuty]:

I jeszcze jedno. Gdyby rzeczywi¶cie była potrzebna pułapka Telmora lub dwie trzeba założyć je po antenie UHF a przed zwrotnic±. Inaczej wytn± całkowicie mux8. I włożyć je do obudowy bryzgoszczelnej

Nie to nie jest CDMA bo ja używam tego LTE od nich (masz stawiali w Listopadzie) i to jest band 20 czyli 800MHz - tego jestem pewien na 100%. Nadajnik mam w lini prostej na ten od dvb-t i do tego 1,5kM odległo¶ć.

Co do wzmacniacza to byłem dzi¶ u rodziny (domy "poniżej") i u nich występuje takie zjawisko, że np. jak auto przejeżdża na drodze to maj± chwilowe zakłocenia. Instalacja antenowa stara ze wzmacniaczem.

Chyba jednak kupię wersję ze wzmacniaczem tak na wszelki wypadek.
    fidotp
    Level 23  
    Quote:
    Chyba jednak kupię wersję ze wzmacniaczem tak na wszelki wypadek

12 km od nadajnika ?
    Przecież już wcze¶niej pisali że będzie wzmacniacz zbędny.
    Darek.S
    Level 33  
    alhaz wrote:

Co do wzmacniacza to byłem dzi¶ u rodziny (domy "poniżej") i u nich występuje takie zjawisko, że np. jak auto przejeżdża na drodze to maj± chwilowe zakłocenia. Instalacja antenowa stara ze wzmacniaczem.

Chyba jednak kupię wersję ze wzmacniaczem tak na wszelki wypadek.

Jak chcesz mieć podobne zjawisko jak u nich to kupuj ze wzmacniaczem :wink:. Pięknie wzmocni i wymiesza wszystko - i przejeżdzaj±ce samochody i LTE :D