Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie/schemat Tonsil Barcarola 200 ZgB-130-8-564

Majin_Vegeta 06 Jan 2017 22:58 1515 9
 • #1
  Majin_Vegeta
  Level 10  
  Witam!

  Regenerowałem ostatnio w moich Barcarola 200 ZgB-130-8-564 średniotonowe i nie oznaczyłem sobie biegunowości...
  Nie mogę nigdzie znaleźć schematu do nich. Znalazłem natomiast schemat do Scherzo 200 i zauważyłem że tam wysokotonowy i średniotonowy jest w przeciw fazie. Pomóżcie mi ogarnąć jak mam przylutować kabelki tak, żeby było oryginalnie.
 • #2
  wkj
  Level 36  
  Spojrzałem w schemat i w tym modelu średni idzie w przeciw fazie, czyli jest podłączony odwrotnie, plus do minusa, minus do plusa. Ale aby dobrze podłączyć musisz zobaczyć jaki kolor kabli wychodzi od samej zwrotnicy. Tonsil nie raz zamieniał kolory przy zwrotnicach, a przy przetwornikach było jak w reszcie, biały minus, kolor (niebieski, zielony) plus.


  ps. zwrotnica od scherzo 200 trochę się różni.
 • #3
  Majin_Vegeta
  Level 10  
  No tak, Wysokotonowe miałem podłączone w zgodnej fazie plus-plus minus-minus to sugerując się schematem scherzo podłączyłem odwrotnie... Akurat czekam teraz na przesyłkę z Tonsila bo mają mi przyjść nowe GDWK to muszę wrócić do poprzedniego podłączenia i tylko średnie odwrotnie podłączyć. Z tymi kabelkami wychodzącymi od zwrotnicy to może coś w tym być. Podłączając będę sugerował się tym skąd wychodzą kabelki. Z tego co pamiętam, to minusowe kolory do średnich i wysokich wychodzą tam skąd wychodzą białe kabelki (-) do niskotonowych GDN.


  Edit:

  Wykręciłem jeden niskotonowy żeby sprawdzić jaki jest i jest 20/60/3 15 ohm. Teraz to już nie wiem czy mam Scherzo czy Barcarola bo wg. tej strony w barcarola 200 jest 20/80 8 ohm... Podłączenie/schemat Tonsil Barcarola 200 ZgB-130-8-564
 • Helpful post
  #4
  wkj
  Level 36  
  Czyli przy głośnikach dajesz białe na minus, kolorowe na plus, zamienione są przy zwrotnicy, jest to dosyć częsta norma w tonsilu.

  Co do niskich, wg. której strony patrzysz? Masz takie jak powinny być, nie słuchaj głupich wypowiedzi ludzi nie znających się na rzeczy. Teraz na każdej wsi "fachowiec", 18 lat na karku ale 40 lat praktyki, cóż taki kraj.
 • #5
  Majin_Vegeta
  Level 10  
  Odkręciłem niski i sprawdziłem, że niebieski i zielony wychodzą ze zwrotnicy z miejsca gdzie wychodzą białe minusy do GDN.

  Odnośnie niskich tonów to tu przeczytałem że ma być w Barcarola 200 GDN 20/80 8 Ohm

  http://unitraklub.pl/node/389

  Czyli w wysokich mam przylutować zielony do minusa biały do plusa a w średnich niebieski do plusa a biały do minusa???

  Moge jeszcze odkęcić niski i zrobić zdjęcie zwrotnicy.

  http://unitraklub.pl/node/389
 • Helpful post
  #6
  wkj
  Level 36  
  No właśnie kolorowe wychodzą z minusów, czyli jak dasz przy głośnikach na plus to będzie w przeciw fazie. kpw? Zamienione są przy zwrotnicy bieguny.

  Nie patrz na Uk jest tam ogrom błędów bo nie ma merytoryków w redagowaniu i nadzorowaniu tego co zostało z porządnej kiedyś strony.

  Niskotonowe masz takie jak być powinny, wg. dokumentacji tych zestawów.
 • #7
  telecaster1951
  Moderator of Acoustics
  wkj wrote:
  Nie patrz na Uk jest tam ogrom błędów bo nie ma merytoryków w redagowaniu i nadzorowaniu tego co zostało z porządnej kiedyś strony.
  Niestety, ale moderacja tego portalu jest prawie zerowa. Zablokowano mi tam dostęp za określenie "moc sygnału", gdyż tam uważają że gdy mówimy o głośnikach to mówimy o mocy cewki a nie sygnału analogowego... Oczywiście wiedziano że jestem moderatorem elektrody.
  Do tej strony należy podchodzić z ogromną rezerwą i zawsze starać się potwierdzać informacje u innego źródła.
 • #8
  Majin_Vegeta
  Level 10  
  Kpw :) Tylko zastanawiam mnie dlaczego jak je dostałem to w wysokotonowych zielony był podłączony do minusa przy głośniku. Dopiero ja zamieniłem tak że zielony jest przylutowany do plusa przy głośniku. Zastanawiam się teraz czy po prostu ktoś przede mną tak przylutował czy tak było oryginalnie.

  Podłączenie/schemat Tonsil Barcarola 200 ZgB-130-8-564

  Na obrazku po lewej widać czarny i niebieski które są plusami niskich i niżej biały który jest od wysokotonowego.

  Od góry po prawej biały który wychodzi z niebieskiego elementu elektronicznego jest od średniotonowego
  Poniżej mamy trzy białe (dwa od niskotonowych i jeden od wejścia z tyłu kolumn no i jeszcze tam mamy zielony i niebieski od niskotonowego i średniotonowego.

  Tylko tak jak mówię zastanawiam mnie dlaczego ten wysokotonowy był podłączony w zgodnej fazie. Mam zostawić tak jak teraz czyli zielony i niebieski do plusa wysoko i sredniotonowego czy tylko średni odwrotnie podłączyć?? To jest jedyne pytanie które mnie frapuje...
 • Helpful post
  #9
  wkj
  Level 36  
  Kolego wg. dokumentacji jaką posiadam (a mam tego uuuuuuuuu albo i więcej) wszystkie barcarolle znaczy cała seria ma średnie i wysokie w a-fazie, czyt. odwrotnie podłączone. Nie są to jakieś unikatowe produkty, było tego trochę mniej, ale było. Dlatego ciężko o konkretne informacje. Nie doszukiwał bym się w tym przypadku jakichś rewelacji.

  A co kto robił, no cóż rynek wtórny rządzi się swoimi prawami.

  Być może komuś coś nie odpowiadało lub się po prostu nie znał, być może tak wyszły z fabryki, teraz już nie dojdziesz. Ja wyjaśniam co "stoi" w dokumentach.
 • #10
  Majin_Vegeta
  Level 10  
  Ok. Temat chyba się wyczerpał. Rozjaśniło mi to sprawę. Dzięki za informację :)