Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobry filtr na pasmo 800 MHz w umiarkowanej cenie

07 Jan 2017 00:30 3210 27
  • Level 12  
    W cenie ok. 40-60 zł można znaleźć kilka filtrów mających usuwać zakłócenia w instalacjach antenowych DVB-T pochodzące od sieci LTE. Wertując forum nie znalazłem jasnej odpowiedzi na pytanie, czy któreś z nich warte są uwagi, czy raczej trzeba od razu sięgać na wyższą półkę (200 zł).
    Może jest jakiś "czarny koń" w tej stawce, który warto wypróbować?
    bx.

• Level 30  
    Nic nie piszesz jaką masz antenę, ile do nadajnika LTE, itd.
    Jak szukasz tylko po przedziale cenowym, to bierz Telmora.
  • Level 31  
    Fotodetektor wrote:
    Nic nie piszesz jaką mas antenę, ile do nadajnika LTE itd.
    Jak szukasz tylko po przedziale cenowym to bierz Telmora.

Pytanie jak najbardziej na miejscu, ale to "bierz Telmora" zabrzmiało jednak trochę, jakby coś było nie halo,...
    Na forum "słyszałem" wiele pozytywnych opinii,...
    Coś z nimi nie tak?
  • Level 12  
    Fotodetektor wrote:
    Nic nie piszesz jaką masz antenę, ile do nadajnika LTE, itd.
    Jak szukasz tylko po przedziale cenowym, to bierz Telmora.

Pytam teoretycznie. Gdy pogoda pozwoli planuję montaż nowej instalacji antenowej. W bliskim sąsiedztwie (kilkaset metrów) są nadajniki LTE. Odbiór DVBT ma obejmować zakres do 58 kanału włącznie (więc np. FAR 60). Chciałbym mieć pod ręką dobry i niezadrogi filtr. Na forum są różne opinie o filtrach. Wiadomo, że w konkretnym przypadku może być bardzo różnie - może potrzebny będzie jakiś model z górnej półki, ale na początek spróbuję z średniej. Chciałbym uniknąć zakupu bubla.

TELMOR_PL wrote:

W torze z filtrem LTE można ustawić maksymalnie dwa kanały - czy tak to działa?

• Level 30  
    TELMOR_PL wrote:
    Fotodetektor wrote:
    Nic nie piszesz jaką mas antenę, ile do nadajnika LTE itd.
    Jak szukasz tylko po przedziale cenowym to bierz Telmora.

Pytanie jak najbardziej na miejscu, ale to "bierz Telmora" zabrzmiało jednak trochę, jakby coś było nie halo,...
    Na forum "słyszałem" wiele pozytywnych opinii,...
    Coś z nimi nie tak?

Źle mnie zrozumiałeś ;) Chodziło mi o to aby nie szukał czegoś innego bo wskazane są dobre.
    Jednak nie wiemy jak daleko jest nadajnik i jak mocno jest zakłócany sygnał.
    Ktoś wskaże filtr a później nie będzie skutecznie działał.

Dodano po 2 [minuty]:

borax wrote:

chodzi o to, że zależy nam na ochronie kanałów znajdujących się blisko pasma LTE.
  • Level 21  
    borax wrote:

Nie miałem WK-410 w ręku, nie sprawdziłem w praktyce działania zworek i nie zajrzałem do środka co jest regułą w każdym moim kontakcie z pierwszym nowy sprzętem. Nawet jeśli wiąże sie to z naruszeniem plomby gwarancyjnej :) Z grafiki naklejonej na obudowie WK-410, jak ja to rozumiem, wynika, że do wejścia UHF2 na którym jest filtr LTE800 można przyporządkować tylko jeden lub dwa tory wzmacniania kanałowego UHF. Do wejścia UHF1 można przyporządkować od 1 do 4 torów wzmacniających kanałowo zakres UHF.

Inna sprawa to selektywność wzmacniania wąskopasmowego, które w tym wypadku nie jest raczej zbyt duża. Szanujący się producent powinien przedstawić wykres wzmocnienia toru kanałowego w funkcji częstotliwości. Wykres, z reguły, różni się zapewne krzywą wzmocnienia dla poszczególnych kanałów DVB-T więc przydało by się kilka wykresów dla zainteresowanych. Na pewno na produkcji takie pomiary robiono. Sama prezentacja wykresów miała by bardziej wymiar reklamowy przedstawiający poważne podejście producenta do klienta i uwiarygodniający wysoką cenę wyrobu niźli niezbędną informację zapełniającą jakąś dramatyczna lukę w wiedzy instalatorskiej.

Fotodetektor wrote:

chodzi o to, że zależy nam na ochronie kanałów znajdujących się blisko pasma LTE.

Kolega Fotodetektor, jak rozumiem, ma na myśli, że filtrowane dodatkowo względem LTE800, dwa tory kanałowe, dla wzmocnienia możliwych kanałów najbliższych pasma LTE800MHz w istniejącym planie konfiguracji używanych kanałów UHF DVB-T na terenie kraju wystarczy. Bo pasmo częstotliwości roboczych "trzeciego" kanału DVB-T będzie z reguły wystarczająco oddalone od pasma częstotliwości roboczych LTE800MHz, aby nie być zakłócane przez sygnały LTE. Innymi słowy, zapewne z jego punktu widzenia uznaje on, że my bez wątpienia wiemy jak te zworki przyporządkowują tory wzmacniające a pytanie boraxa w takim ujęciu jest retoryczne. Jedynie więc mimochodem,( z punktu widzenia pytającego) potwierdza, w tak sformułowanej odpowiedzi, że nasze przypuszczenie, o możliwości przyporządkowania tylko dwóch torów wzmacniających kanałowo do wejścia UHF2 z filtrem LTE800 jest słuszne. Prawdopodobnie jako fachowcowi, nie przyszło mu do głowy, że zwykły pytający może mieć wątpliwości co do poprawnego odczytania wiadomości graficznej na obudowie WK-410, dotyczącej konfiguracji zworek dla wejść UHF1 i UHF2.
  • Level 33  
    Poruszane są tu kwestie filtrowania sygnałów LTE powyżej 791MHz. Najczęściej stosuję Filtr Signal R49600 który zapewnia odpowiednio tłumienia
    791-820MHz 5-60dB
    821-830MHz 50-70dB
    831-862MHz 70-80dB
    Problem pojawia się w przypadku dużych poziomów na kanale 61 gdzie tłumienie jest znikome ( kilka dB). Taką sytuacje mam właśnie u siebie i w najbliższym czasie zamierzam przetestować pułapkę Terra.
    Inną kwestia jest zakłócenie od dołu ( CDMA ). I taką sytuację także mam u siebie ( 466MHz - raptem kanał niżej od C21)) W takich sytuacjach sprawdza się środkowoprzepustowy filtr Telmora. Niestety jest on pierwszego rzędu i w tej sytuacji musiałem stosować kaskadę filtrów. Zadałem nawet podobne pytanie o filtry z duża dobrocią póki co bez odpowiedzi. Dyskusja tutaj Link
    I tamże znajdzie się zbiorczy test kilku pułapek. O tyle miarodajny, że u mnie jest 100% obłożenie i z dołu i z góry bo mam sygnały na S41 C61,62,63 i 64. Zatem ładnie będzie widać skuteczność pułapek dla skrajnych częstotliwości pasma UHF i okolic.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam, że w przypadku wzmacniaczy kanałowych też istnieje konieczność stosowania filtrów bo LTE przesterowuje stopnie wejściowe ( o ile nie maja wbudowanych filtrów). Taka sytuacja ma miejsce z WWK861. Podobnie może być z wejściem UHF2 WK410.
  • Level 12  
    Darek.S wrote:
    Poruszane są tu kwestie filtrowania sygnałów LTE powyżej 791MHz. Najczęściej stosuję Filtr Signal R49600 który zapewnia odpowiednio tłumienia
    791-820MHz 5-60dB
    821-830MHz 50-70dB
    831-862MHz 70-80dB
    Problem pojawia się w przypadku dużych poziomów na kanale 61 gdzie tłumienie jest znikome ( kilka dB). Taką sytuacje mam właśnie u siebie i w najbliższym czasie zamierzam przetestować pułapkę Terra.

Właśnie ta sprawa (zakłócenia na kanale 61) najbardziej mnie interesuje. Czy istnieje na rynku filtr ze średniej półki cenowej, który dobrze radzi sobie w tym zakresie?

Odnośnie wzmacniacza WK-410 rozumiem to tak, że w tych torach, gdzie ustawiane są kanały (łącznie cztery) sygnał przepuszczany jest tylko w tych czterech pasmach. Można wybrać kanał i wzmocnienie w torze, ale pozostałe kanały są tłumione. Nie da się więc w torze z filtrem LTE ustawić 3 kanałów na zasadzie, że tylko 2 są regulowane. Trzy a nawet cztery kanały można wybrać w torze UHF1, ale wtedy rezygnujemy z filtra LTE. Może źle to odczytuję, więc proszę o wyjaśnienie. Czy jeśli wybierzemy wariant 4/0, to tor nr 2 jest w ogóle aktywny? Działa w nim wtedy filtr LTE?
  • Helpful post
    Level 33  
    Z tego co ja zrozumiałem to filtr jest na wejściu UHF1 i jak najbardziej możemy pod to wejście włączyć wszystkie cztery tory. https://www.youtube.com/watch?v=_BgouBsavDU

Dodano po 12 [minuty]:

borax wrote:

Właśnie ta sprawa (zakłócenia na kanale 61) najbardziej mnie interesuje. Czy istnieje na rynku filtr ze średniej półki cenowej, który dobrze radzi sobie w tym zakresie?

ten wydaje się lepszy Filtr masztowy LTE LF003 Terra
    I zawsze można dać kaskadę...
  • Level 21  
    W karcie katalogowej pdf WK-410 na stronie 2 w tabeli; "Parametry techniczne" wiersz 6 napisano: -tor UHF2 470 – 790MHz ograniczony filtrem SAW.
    Na grafice naklejonej na obudowie WK-410 widać że w wierszu opisanym jako UHF2 możliwe jest przyporządkowanie: 0, 1, lub2 tory wzmacniające "kanałowo". Przypuszczam, (nie mamy wykresów pomiarów wzmocnienia w funkcji częstotliwości), że selektywność wzmacniania jest na tyle mała, że dobrze można jeszcze odbierać jako wzmocnione po dwa kanały w górę i w dół od kanału, na który nastroimy dany tor "kanałowy". Zresztą Telmor oferował swego czasu wzmacniacze w których tory wzmacniające z założenia projektowego obejmowały3÷4kanały UHF (zakres IV-V; kkanały 21÷60)
    No, i takie coś nie powinny kosztować więcej niż 30zł w erze robotyki montażu SMD. Nawet produkowane w Polsce.

Przy łączeniu filtrów w kaskadę warto spróbować i pokusić się o łączenie ich z antenami (symetryzatorami, przedwzmacniaczami), wzmacniaczami i zwrotnicami odcinkami nλ/2 dla częstotliwości krytycznego kanału DVB-T (bo jest to skutek nie szerokopasmowy) aby zmniejszyć możliwy wpływ niedopasowania impedancji pomiędzy poszczególnymi złączami elementów instalacji.
    Długość odpowiedniego odcinka pośredniego dla 1/2λ(497MHz) i 3/2λ(746Mhz), (dla ewentualnego połączenia fitrów zaporowych (poniżej 470MHz i powyżej 790MHz) wykonanego z triset113 (wsp.skrócenia 0.84) wynosi 253mm (od wewnętrznego czoła f-ki na jednym końcu przewodu do wewnętrznego czoła f-ki na drugim końcu).
  • Level 12  
    Darek.S wrote:
    Jerzy Cieślański wrote:
    wiersz 6 napisano: -tor UHF2 470 – 790MHz ograniczony filtrem SAW.

No cóż na filmie pan mówi co innego...

Ze strony TELMORa:
    Quote:
    "Uzupełniająco, na wejściu UHF2, WK-410 posiada wbudowany filtr, wykonany w technologii SAW, który eliminuje niekorzystny wpływ zakłóceń pochodzących od sygnałów mobilnego Internetu (LTE)".

Ten opis powinien być bardziej wiarygodny niż filmik.

Darek.S wrote:

borax wrote:

ten wydaje się lepszy Filtr masztowy LTE LF003 Terra
    I zawsze można dać kaskadę...

Chyba właśnie ten model Fotodetektor mocno skrytykował:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15776797#15776797
    Dlaczego? Może trafił na wadliwy egzemplarz?
    bx.
  • Level 33  
    borax wrote:

Ten opis powinien być bardziej wiarygodny niż filmik.

Być może. Niech się kolega Telmor wypowie i albo filmik albo instrukcja do poprawki :| . Swoja droga logiczniejszy byłby filtr na cztery tory a nie tylko na dwa a to z powodu
    Darek.S wrote:

Dodam, że w przypadku wzmacniaczy kanałowych też istnieje konieczność stosowania filtrów bo LTE przesterowuje stopnie wejściowe ( o ile nie maja wbudowanych filtrów). Taka sytuacja ma miejsce z WWK861.

borax wrote:

Chyba właśnie ten model Fotodetektor mocno skrytykował:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15776797#15776797
    Dlaczego? Może trafił na wadliwy egzemplarz?

Wkrótce mam mieć obydwie pułapki Terry i kilka innych . Będzie można porównać.
  • Level 12  
    Fotodetektor wrote:

Bo u mnie się nie sprawdził i nie był wadliwy. Wycinał, ale nie tak jak oczekiwałem.

No właśnie. Rozumiem, że oczekiwania były oparte na deklarowanej charakterystyce. Jeśli rzeczywista była inna, to albo fitr był wadliwy, albo producent "wciska kit". To, że w danym przypadku potrzebny jest skuteczniejszy filtr nie upoważnia do tezy, że "szkoda pieniędzy" na ten, co się nie sprawdził, o ile działa tak jak deklaruje producent.
    bx

• Level 30  
    Dawałem dwa Signale w szeregu i dalej spore błędy. Przetestowałem kilka filtrów i uważam, ze szkoda kasy na filtr terry za 50 zł. bo działał jak Signal za 20 zł.
    Wyglasza tezy i mam do tego prawo. Sytuacja dotyczy jednej lokalizacji kilkuset instalacji. Jak tego nie wieldzisz to Twój problem.
    Jak chcesz to kup ten z terry 003 i nikt Tobie nie broni.
    Ewentualnie kup kilka różnych, zrób testy i dopiero zabieraj głos w takim tonie.
  • Level 33  
    borax wrote:
    To, że w danym przypadku potrzebny jest skuteczniejszy filtr nie upoważnia do tezy, że "szkoda pieniędzy" na ten, co się nie sprawdził, o ile działa tak jak deklaruje producent.
    bx

jeśli potrzebny jest skuteczniejszy lek choćby drogi to szkoda pieniędzy na ten tańszy choć w innych przypadkach jest skuteczny. Prawidłowe jest rozumowanie odwrotne. Szkoda pieniędzy na ten drogi w sytuacji gdy tani działa. Se la vie ( na marginesie niemiecki zapomniałem a francuskiego nigdy nie znałem... mogłem napisać nieprawidłowo :wink:
  • Level 21  
    Szukając sposobu na eliminację zakłóceń odbioru DVB-T od BTS-LTE800MHz warto pamiętać o możliwości manipulowania antenami tj. odpowiedniego skręcenia kierunku anteny odbiorczej (najlepiej silnie kierunkowej) gdy BTS znajduje się na kierunku zbliżonym do kierunku na nadajnik DVB-T. Albo ewentualnego zastosowania zestawu synfazowego dwu identycznych anten UHF rozstawionych od siebie na (dobieraną doświadczalnie) odległość minimalizującą poziom listków bocznych zestawu anten, z reguły np. L= 1/2λ lub 3/2λ dla ok.790MHz.

W eksperymentowaniu przy użyciu miernika warto sprawdzić różne kąty ustawienia zestawu synfazowego względem BTS jak również optymalne rozstawienie zestawu anten względem siebie (bliskie 770÷800Mhz). Zapewne w zastosowaniu razem z filtrami eliminującymi sygnały LTE800MHz można uzyskać jeszcze lepsze wyniki.

Do tego, troszkę historyczny cytat z opisem eliminacji sygnałów zakłócających, za pomocą odpowiedniego ustawienia anten odbiorczych względem nadajnika TV z poradnika:(link) Anteny i instalacje antenowe. Janusz Bator. WKiŁ 1981r.

Dobry filtr na pasmo 800 MHz w umiarkowanej cenie Dobry filtr na pasmo 800 MHz w umiarkowanej cenie Dobry filtr na pasmo 800 MHz w umiarkowanej cenie Dobry filtr na pasmo 800 MHz w umiarkowanej cenie Dobry filtr na pasmo 800 MHz w umiarkowanej cenie Dobry filtr na pasmo 800 MHz w umiarkowanej cenie
  • Level 12  
    Darek.S wrote:
    Wkrótce mam mieć obydwie pułapki Terry i kilka innych . Będzie można porównać.

Kiedy w przybliżeniu można spodziewać się wyników porównania?
  • Level 12  
    Darek.S wrote:

Wielkie dzięki. Moje nadzieje na filtr dobry i tani prysły. Trzeba pewnie myśleć o LF004.
    bx
  • Level 33  
    Zadawałem już kilkakrotnie pytanie o filtr środkowoprzepustowy taki jak FPL2160 ale o dużej stromości zboczy. Jak już wiemy są takie filtry od góry ( LF004, Televesz) ale co z dołem? W zasadzie wystarczyłby filtr górnoprzepustowy od C21. Górę załatwiłby drugi. Jak do tej pory pytanie bez odpowiedzi a sam nic nie znalazłem.

• Level 30  
    Nie ma takiego zapotrzebowania to i nikt tego nie będzie projektował na taka skalę i w tej cenie.
  • Level 21  
    Aby szerzej ogarnąć problemy w odfiltrowywaniu sygnału LTE800 warto przeczytać poniższe opracowanie;
    link do: LTE 800 Low pass filter

Dla LTE800MHz przeznaczono część pasma telewizyjnego UHF K.21-69 czyli kanały 61-69. Produkowane dotychczas anteny, przedwzmacniacze antenowe, tunery telewizyjne i tunery zewnętrzne przewidziane były do odbioru sygnałów w całym pasmie UHF 21-69. Odbiorniki te nie są więc zdolne wystarczająco odfiltrować "zakłócające" sygnały LTE800MHz (k.61-69) od sygnałów zwężonego pasma DVB-T UHF (k.21-60). Wyprodukowanie w przyszłości odbiorników domowych DVB-T odpowiednio ekranowanych (przed bezpośrednim wnikaniem zakłóceń do układów odbiornika) i wyposażonych w skuteczne układy odfiltrowania zakłóceń z pasma LTE800MHz (dostających się przez wejście antenowe) podniesie koszty tego sprzętu, które zapewne poniesie indywidualny nabywca.

Ponieważ operatorzy LTE800 wchodzą w sytuację i warunki abonenckich instalacji odbiorczych już zastanych, ustawodawca powinien zobowiązać operatorów do poniesienia kosztów zabezpieczenia bezzakłóceniowego odbioru DVB-T. Co jest czynione w innych krajach. Dla zastanych warunków stosuje się bezpłatne dostarczanie odpowiednich filtrów zwanych dolnoprzepustowymi LTE800.

Dla uniknięcia zakłóceń przewidziano ochronne pasma częstotliwości.
    Pasmo ochronne pomiędzy pasmem nadawania downlink a najwyższym 60 kanałem okrojonego UHF-DVB-T wynosi tylko 1MHz. Oddalone o 1MHz od górnej granicy zawężonego UHF-DVB-T(790MHz), pasmo downlink 791-821MHz obsługują wyżyłowane normami tłumienia zakłóceń pozapasmowych nadajniki bazowe - tu koszty osprzętowania są odpowiednie i akceptowalne do skali finansowej operatora. Bo za ograniczenie zakłóceń pozapasmowych (tj. wytwarzanych przez nadajnik bazowy LTE800 K.61-69, na kanałach UHF: poniżej kanału 61 i powyżej k.69) odpowiada operator. Stopień zaawansowania technicznego układów nadawczych nadajników bazowych zapewnia obniżenie sygnałów pozapasmowych wytwarzanych przez nadajnik do poziomu, który jest wystarczający do uniknięcia zakłócania odbioru DVB-T przez owe sygnały pozapasmowe.

Pasmo uplink (832-862MHz) oddalone jest od UHF-DVB-T o minimum 42MHz co pozwala stosować mniej zaawansowane a więc tańsze układy filtrowania przeciwzakłóceniowego w domowych (abonenckich) modemach LTE znajdujących się często w pobliżu odbiornika DVB-T.

Problemem jest zbyt silny (w stosunku do zastanego w miejscu odbioru sygnału DVB-T) sygnał LTE800 w przydzielonym paśmie downlik(nadajniki bazowe) i uplink(domowe modemy LTE800), którego nie potrafią odfiltrować (wytłumić) w celu wyselekcjonowania "czystego" sygnału DVB-T, dotychczasowe uproszczone tunery DVB-T. Pod wpływem silnego sygnału LTE800 ulegają też przesterowaniu szerokopasmowe przedwzmacniacze antenowe i szerokopasmowe stopnie wejściowe głowic wysokiej częstotliwości w obecnych tunerach abonenckich DVB-T. Przy zbyt silnych sygnałach w pasmie LTE800, powstają również zakłócenia interferencyjne zakłócające odbiór DVB-T.
    Duże zróżnicowanie poziomu sygnałów LTE800 sugerowałoby tu potrzebę, przynajmniej takiego, dostosowania charakterystyki kierunkowej anten nadawczych LTE800 w płaszczyźnie pionowej (nie wiadomo czy realizowalną) aby natężenie pola elektromagnetycznego sygnałów LTE800 było mało zróżnicowane w całym zasięgu użytecznym nadajnika LTE800, czyli mniej więcej takie samo w pobliżu nadajnika jak i w co najmniej 70% strefy zasięgu nadajnika.

Obecnie aby uniknąć zakłócającego wpływu silnych sygnałów LTE800 na jakość odbioru zaleca się stosowanie tzw. filtrów dolnoprzepustowych LTE800. Z badań angielskich wynika, że aby uniknąć zakłóceń od LTE800 idealny filtr w paśmie DVB-T (k.21-60) powinien zapewniać tłumienie sygnałów LTE800 w stosunku do sygnałów DVB-T od 30dB(tysiąc-krotne) do 50dB(sto tysięcy-krotne).

Jak zrozumiałem, tłumienie 30dB to wartość wystarczająca gdy poziom sygnału DVB-T jest równy poziomowi sygnału LTE800 w miejscu zamontowania anteny odbiorczej abonenta DVB-T. Ale w pobliżu nadajnika LTE800 poziom sygnału LTE800 często przewyższa sygnały DVB-T o 30dB-40dB. Czyli założony filtr 50dB nie wystarczy do zapobieżenia zakłócaniu programów DVB-T przez sygnał LTE800 bo wytłumi sygnały LTE800 jedynie do poziomu niższego o 10dB-20dB. Innymi słowy samo stosowanie odpowiednich filtrów możliwych do wykonania na ogół nie wystarczy do zlikwidowania zakłóceń LTE800 demolujących (w dotychczasowych abonenckich odbiornikach telewizyjnych) odbiór DVB-T na kanałach 59,60 tj. najbliższych zakresowi 791-862MHz. Albo zrozumiałem źle i do uniknięcia zakłóceń na kanale 60(UHF) DVB-T od sygnałów LTE800 na kanale 61(UHF) wystarczy aby sygnały na obu sąsiadujących kanałach miały ten sam równy poziom? Ewentualna korekta (Panie Irku) powyższego rozumowania mile widziana.

Istnieje szereg czynników z powodu których, wyprodukowanie odpowiednio skutecznego biernego lub aktywnego układu filtrującego, w akceptowalnej cenie dla operatorów LTE800 jak i dla abonentów DVB-T, zdaje się być niewykonalne. Pasmo oddzielające kanał 60 DVB-T od pasma Downlink LTE800 ma szerokość jedynie 1MHz i wykonanie filtra zapewniającego stromość nachylenia charakterystyki tłumienia o wartości= 30dB-50dB/1MHz, akceptowalnego ekonomicznie jest nierealizowalne, zarówno dla abonenta w Polsce zmuszonego do zakupu takowego, jak i zagranicznego operatora LTE800 zmuszonego ustawowo do dostarczenia takich filtrów bezpłatnie abonentom DVB-T zgłaszającym zakłócenia od LTE800. W dodatku taki filtr tłumiąc sygnały w zakresie 791MHz-862MHz musi w całym pasmie przepustowym DVB-T zapewnić brak zniekształceń sygnału (opóźnienia grupowe).

Tu powstaje pytanie, czy którykolwiek z ogólnodostępnych w Polsce dolnoprzepustowych filtrów LTE800, w ogóle, ma parametry zdolne zapobiec zakłócaniu odbioru DVB-T na kanale 60 przez sygnały LTE800MHz z sąsiedniego kanału 61? Przy próbnych pomiarach przeprowadzonych przez kol. Darka.S, tylko jeden z filtrów był w stanie stłumić (o 29dB) sygnały LTE800 do poziomu(33dBµV) czyli odrobinę poniżej poziomu sygnałów DVB-T(37dBµV) na (odległym o 17MHz) kanale 58. A co jeśli będzie to odbiór DVB-T na kanale 60 i przy jeszcze wyższym (niż stwierdzone, w przytoczonym pomiarze 62dBµV, na wejściu tuneraDVB-T) poziomie sygnału LTE800 w kanale 61? I ile powinien kosztować filtr dolnoprzepustowy zdolny wytłumić sygnał LTE800 na kanale 61 o zalecane 50dB, a nie, jak ten pomierzony, najlepszy, z kilku dostępnych, czyli tylko o 29dB?

W obecnej sytuacji wskazane jest zbiorowe (tylko takie mają szanse rozpatrzenia), zgłaszanie przez abonentów indywidualnych DVB-T problemu z zakłóceniami od LTE800MHz a w warunkach "polskiego przestrzegania norm" konieczności kontrolowania maksymalnego dopuszczalnego poziomu sygnałów LTE800. Zwłaszcza na terenach wiejskich gdzie zaawansowane (filtry, wzmacniacze kanałowe, przemienniki kanałowe z podwójną przemianą częstotliwości, anteny silnie kierunkowe i układy synfazowe anten silnie kierunkowych) antenowe instalacje zbiorowe są ekonomicznie nie opłacalne.
    Na terenach gęsto zaludnionych zwłaszcza blokowiskach, konieczne jest zapewnienie przez administrację osiedli odpowiedniego dostępu do sygnału DVB-T z zaawansowanych antenowych instalacji zbiorowych lub od operatorów sieci kablowych. I jak to się ostatnio modnie wyraża, suweren powinien wymóc na swych reprezentantach w Sejmie odpowiednie prawo zmuszające operatorów do poniesienia kosztów działań przeciwzakłóceniowych dla DVB-T. Takie Minus 500zł od LTE na każdego zakłóconego abonenta DVB-T :)

Problemy z zakłóceniami odbioru DVB-T bada i rozwiązuje w woj. mazowieckim: Wydział Kontroli Radiowej i Zwalczania Zakłóceń Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, 00-444 Warszawa ul. Górnośląska 6; ?tel;(22)622-73-99 ?