Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alton 80 dobór wzmacniacza

07 Sty 2017 13:07 624 10
  • Poziom 3  
    Witam!

Posiadam kolumny alton 80, które podłączone są do wzmacniacza Onkyo a-22.
    Jednak na domówkach ten wzmacniacz zaczyna mi nie wystarczać i chciałbym zakupić jakiś mocniejszy wzmacniacz który wycisnie jak najwięcej z moich kolumn.
    Jakie mocniejsze wzmacniacze polecacie?

Z góry dziękuję i proszę o szybką odpowiedź.
  • Poziom 35  
    Wszystko zależy od pomieszczenia, nawet dobre "zgranie" ze wzmacniaczem mocniejszym, może dać mizerny efekt jak pomieszczenie będzie "wielkie".

Ten onkyo rzeczywiście może być za słaby, szukaj pioneer serii 4, technics, sony.
  • Poziom 43  
    Indykzapolski napisał:
    Jednak na domówkach ten wzmacniacz zaczyna mi nie wystarczać

Rób dalej imprezy na sprzęcie typowo domowym, a kolejny temat jaki założysz to będzie "Jak naprawić wzmacniacz" albo "Jak naprawić kolumny"...
    W połączeniu takim jak podałeś ten drugi temat może być pierwszym w kolejności...
  • Poziom 23  
    Artur k. napisał:
    Należy więc zakupić wzmacniacz dostarczający nie więcej niż 80W do obciążenia 8R

Można zakupić wzmacniacz i dwa razy mocniejszy i w niczym to nie będzie przeszkadzało, lecz nie można szaleć z gałką głośności.
  • Poziom 25  
    Artur k. napisał:
    nie więcej niż 80W do obciążenia 8R

Ciekawe czy nie zakatuje ich na przesterowaniu...
  • Poziom 35  
    Artur k. napisał:
    Alton 80 to kolumna o mocy 80W i impedancji 8 omów.
    Należy więc zakupić wzmacniacz dostarczający nie więcej niż 80W do obciążenia 8R. I to by było na tyle w tym temacie. :)

No nie do końca, bowiem jak wiadomo są dwie szkoły:

- wzmacniacz mniejszy (mocowo) lub równy od zestawów głośnikowych
    - wzmacniacz większy od zestawów głośnikowych

Zarówno w pierwszym podpunkcie jak i zdecydowanie drugim można uszkodzić zestawy, kwestia operowania gałeczkami/przyciskami.
  • Moderator
    Nic nie zastąpi myślącego użytkownika. Te kolumny nie zostały zaprojektowane do grania na imprezach. Ważne, żeby nie dopuścić do przesterowania.
  • Poziom 34  
    Pablo1964 napisał:
    Nic nie zastąpi myślącego użytkownika. Te kolumny nie zostały zaprojektowane do grania na imprezach. Ważne, żeby nie dopuścić do przesterowania.

Potwierdzam to, kolega kiedyś takie kolumny załatwił wzmacniaczem 2x40W, przesterował i po chwili nie było głośników średnio i wysokotonowych.
  • Admin grupy audio
    marcin55246 napisał:
    Ciekawe czy nie zakatuje ich na przesterowaniu...

Jeszcze szybciej zakatujesz wzmacniaczem o mniejszej mocy...

wkj napisał:
    bowiem jak wiadomo są dwie szkoły:

- wzmacniacz mniejszy (mocowo) lub równy od zestawów głośnikowych
    - wzmacniacz większy od zestawów głośnikowych

Owszem, są dwie szkoły jednak ta druga szkoła świetnie sprawdza się tylko na estradzie, gdzie mamy możliwość odpowiedniego ustawienia limiterów.
    W sprzęcie domowym limiterów nie ma (a przynajmniej nie takie, które można regulować) i dlatego lepiej nie stosować wzmacniaczy o większej mocy niż kolumny. Ja osobiście w domu też mam tak zrobione - kolumny 70W, a wzmacniacz 120W, jednakże ja po pierwsze mam już trochę doświadczenia i słyszę kiedy jest koniec kolumn, a po drugie - nie słucham głośno muzyki więc ryzyko uszkodzenia nawet przez nieuwagę jest niewielkie.
    Nikomu kto nie ma wystarczającej orientacji w ten dziedzinie i głośno słucha muzyki, nie proponuję takiego rozwiązania.