Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin E20 praktyka, pomoc w rozwiązaniu.

Stefan43 09 Sty 2017 17:23 13641 38
    borowikk
    Poziom 8  
    Uszkodzony tylko i wyłącznie rezystor R8, wystarczy wymienić na taki sam. Co do modyfikacji to należy zmienić rezystor na najbliższy rezystancji 92Ω, czyli z szeregu E24 dałem 91Ω. Wentylator startował od 50 stopni, bo dopiero przy tej temperaturze prąd przepływający przez tranzystor był wystarczający do wystartowania silnika w wentylatorze. W sprawnym układzie wentylator się kręcił od początku(przepływ prądu przez R8) i niewielkie zmiany prądu przepływającego przez tranzystor zwiększały obroty wentylatora. Ja to zrobiłem w ten sposób.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    KrecikxDD
    Poziom 5  
    Tylko rezystor R8, jako modernizacje dałem 91om/1W. Narzedzia: lutownica, penseta, odsysacz. Aparatura: woltomierz, amperomierz, omomierz, pirometr i obrotomierz.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    krychu0505
    Poziom 21  
    jakub4prv napisał:
    R8 wymiana, modernizacja również na nim około 100 Ohm. Tranzystor raczej prawidłowo działał. Tak mi się wydaje. A uszkodzenie R8 również tłumaczy start wentylatora od 50 stopni.

borowikk napisał:
    Uszkodzony tylko i wyłącznie rezystor R8, wystarczy wymienić na taki sam. Co do modyfikacji to należy zmienić rezystor na najbliższy rezystancji 92Ω, czyli z szeregu E24 dałem 91Ω. Wentylator startował od 50 stopni, bo dopiero przy tej temperaturze prąd przepływający przez tranzystor był wystarczający do wystartowania silnika w wentylatorze. W sprawnym układzie wentylator się kręcił od początku(przepływ prądu przez R8) i niewielkie zmiany prądu przepływającego przez tranzystor zwiększały obroty wentylatora. Ja to zrobiłem w ten sposób.

Zrobiłem tak samo jak koledzy i według mnie też jest to poprawna odpowiedź. Sprawdzałem obliczając że po wymienieniu R8 na sprawny układ zachowywał by się poprawnie.

Modyfikacja polegała na wymianie R8 na rezystor 91Ohm który jest najbliższy w szeregu E24 dla obliczonej wartości 93,75Ohm.
    Gdyż dla obrotów 1000RPM napięcie zasilania wentylatora wynosi 4,5 V a prąd wentylatora przy tym napięciu wynosi 0,08 A. Obliczamy spadek napięcia na rezystorze R8 dla podanych wartości 12V - 4,5V = 7,5V dzielimy wynik przez wartość płynącego prądu czyli 7,5V/0,08A=93,75Ohm
    * 12V Napięcie zasilania,
    * 4,5V spadek napięcia na wentylatorze.

KrecikxDD napisał:
    Narzedzia: lutownica, penseta, odsysacz. Aparatura: woltomierz, amperomierz, omomierz, pirometr i obrotomierz.

Kurde cały czas myślałem jaki jeszcze sprzęt użyć i w ogóle zapomniałem o termometrze. :(
    Co do obrotomierza to właściwie nie było żadnych pomiarów obrotów bo wykres był z dokumentacji technicznej. ;) Jednak termometr jak najbardziej należało uwzględnić gdyż dokonywano pomiarów dla danych temperatur. ;)
    KrecikxDD
    Poziom 5  
    Cytat:
    Co do obrotomierza to właściwie nie było żadnych pomiarów obrotów bo wykres był z dokumentacji technicznej. ;) Jednak termometr jak najbardziej należało uwzględnić gdyż dokonywano pomiarów dla danych temperatur. ;)
    mimo wszysto zapisałem, żeby sprawdzić czy wiatrak kręci się odpowiednio szybko :) co do narzędzi wpisałem jeszcze zestaw wkrętaków.
    krychu0505
    Poziom 21  
    kuba.141 napisał:

Napięcie w punkcie PP4 było mierzone między punktem PP4 i masą, a na schemacie pomiarowym woltomierz w ogóle nie był dołączony do masy. Raczej ktoś popełnił błąd układając zadanie.

Na schemacie był pomiar napięcia Uw które było w tabeli czyli między PP4, a +12V, a napięcie PP4 w tabeli odnosiło się do pomiaru między masą, a PP4 być może zapomnieli o jeszcze jednym woltomierzu na schemacie pomiarowym. ;)
    Również na schemacie przedstawiono pomiar rezystancji termistora, lecz nie przedstawiono jego wartości rezystancji w tabeli dla danych dwóch wartości temperatur podobnie jak zrobiono to dla reszty elementów.

KrecikxDD napisał:
    mimo wszysto zapisałem, żeby sprawdzić czy wiatrak kręci się odpowiednio szybko :) co do narzędzi wpisałem jeszcze zestaw wkrętaków.

W sumie dobrze punktów ujemnych nie ma, a nikt nie wie co oni mają w tym kluczu. :D
    Ja wypisałem tylko lutownicę i odsysacz jako narzędzia i aparatura woltomierz, amperomierz i omomierz niestety zapomniałem o termometrze. :/
    Helec
    Poziom 9  
    krychu0505 napisał:
    Modyfikacja polegała na wymianie R8 na rezystor 91Ohm który jest najbliższy w szeregu E24 dla obliczonej wartości 93,75Ohm.
    Gdyż dla obrotów 1000RPM napięcie zasilania wentylatora wynosi 4,5 V a prąd wentylatora przy tym napięciu wynosi 0,08 A. Obliczamy spadek napięcia na rezystorze R8 dla podanych wartości 12V - 4,5V = 7,5V dzielimy wynik przez wartość płynącego prądu czyli 7,5V/0,08A=93,75Ohm
    * 12V Napięcie zasilania,
    * 4,5V spadek napięcia na wentylatorze.

Weź pod uwagę to że rezystor jest równolegle z tranzystorem i rezystancja wypadkowa gałęzi będzie mniejsza niż R8, dlatego chociaż wartość potrzebna była 93.7 Ohm to lepiej dać 100 Ohm zamiast 91, bo przy 91 wynik może uciec z 1000 RPM +/- 5%.

Na wykresie równe 1000RPM było przy Uw = 4,5 V
    Dla 91 Ohm przyjmując że tranzystor ma opór nieskończoność wychodziło że na wentylatorze jest 4,64V
    Dla 100 Ohm na wentylatorze było by 4,4 V co jest wynikiem bliższym do 4,5.
    A doliczając to że tranzystor też ma jakąś swoją rezystancje to ich wypadkowa będzie mniejsza niż 100 Ohm i napięcie będzie z przedziału 4,4-4,5V czyli wynik najbardziej zbliżony do 4,5V.
    ele Pablo
    Poziom 8  
    A PP1 PP2 PP3 PP4 , w tych punktach pomiarowych pomiary wyszly zgodne/niezgodne?
    Wiecie może kiedy będzie dostępny na internecie klucz z dobrymi odpowiedziami?
    pawlikos9977
    Poziom 10  
    Ma ktoś może odpowiedzi do części teoretycznej ?