Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitodens 100W - Dziwny dzwięk z kotła podczas podgrzewania CWU a kocioł nowy!

viper111 07 Sty 2017 14:35 2157 41
  • #1 07 Sty 2017 14:35
    viper111
    Poziom 13  

Mam zainstalowany nowy kocioł Vitodens 100W z zasobnikiem 100L Vitocell. Podczas pracy na CO wszystko ładnie i cicho pracuje ale podczas podgrzewania CWU z kotła słychać głośny dziwny dźwięk?? Przy odbiorze pieca przez serwisanta jakoś tego nie zauważyłem zapewne dlatego że piec non stop podgrzewał CO.

W czym tkwi problem?

Załączam filmik z dźwiękiem jak i plik z audio.
    VIDEO i Audio (10 MB)

oraz plik audio
    https://megawrzuta.pl/download/8440ee39c5feb0be1714b11907b6496a.html tylko Audio (inny plik niż w/w) (1,5 MB)

• #2 07 Sty 2017 14:51
    tomek3108
    Poziom 14  

Brzmi jak powietrze w wymienniku, poszukaj odpowietrznika i spróbuj odpowietrzyć.

• #3 07 Sty 2017 14:53
    viper111
    Poziom 13  

Odpowietrzałem, dodatkowo na podgrzewaniu CO nie ma tego dźwięku....
    Chyba, że odpowietrzenie poza odpowietrznikiem, należy jeszcze w jakiś inny sposób wykonać?

• #4 07 Sty 2017 19:34
    torus
    Poziom 12  

Zrób zdjęcie pod kotłem i nad podgrzewaczem.

• #5 07 Sty 2017 20:51
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Kocioł jest kondensacyjny. Gdy grzeje CO to pracuje z mocą zależą od ustawień pogodowych. Zaś jak startuje CWU to odpala z pełnym kopytem żeby nagrzać zasobnik jak najszybciej. No i to chlupanie to skropliny lecące z komina przez komorę spalania. Których robi się po prostu zbyt dużo - może odprowadzenie jest niedrożne i robi się jeziorko na dnie komory spalania i to chlupie? Mi tak samo chlupie w syfoniku od skroplin jak kocioł pracuje z pełną mocą.

• #6 07 Sty 2017 22:15
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

viper111 napisał:
    Odpowietrzałem, dodatkowo na podgrzewaniu CO nie ma tego dźwięku....
    Chyba, że odpowietrzenie poza odpowietrznikiem, należy jeszcze w jakiś inny sposób wykonać?

Ten dźwięk nie jest "normalny", co się dzieje z temp. podczas pracy na CWU - jak szybko przyrasta ?

• #7 08 Sty 2017 12:30
    viper111
    Poziom 13  

Też uważam, że to nie jest normalne zachowanie (dźwięk) tym bardziej że na początku przy odbiorze pieca na pewno tak nie było podczas podgrzewania CWU. Jak kocioł podgrzewa CWU rozgrzewa się szybko do ok 76 C (pracuje z maksymalna mocą). Jak dogrzewa CO (np. z zimnego) to też pracuje z maksymalna lub prawie maksymalna mocą ale nie ma tego dźwięku a i temperatura nie wzrasta do 76 C. CWU mam ustawiona na 55C jak i CO tez na 55 C.

Skropliny (kondensat) normalnie odpływa, raczej nie ma tu żadnego problemu wszak CO chodzi 24h (teraz przy dużych mrozach to na 2 kreski non stop) i kondensat ładnie odprowadza.

A ewentualnie czy istnieje procedura aby układ CWU - jak przy pierwszym starcie - sam się kilkukrotnie przepłukał i odpowietrzył? Taka procedura była chyba przy pierwszym starcie....

• #8 08 Sty 2017 13:18
    19710128
    Poziom 16  

Wysoka temperatura przy podgrzewaniu cwu. Normalne. W moim junkersie też tak jest. Ile pokazuje wskaźnik temperatury jak to się zaczyna? Ponad 75 stopni podejrzewam.

• #9 08 Sty 2017 13:57
    viper111
    Poziom 13  

19710128 napisał:
    Wysoka temperatura przy podgrzewaniu cwu. Normalne. W moim junkersie też tak jest. Ile pokazuje wskaźnik temperatury jak to się zaczyna? Ponad 75 stopni podejrzewam.

Tak temperatura jest na poziomie 76 stopni C.

• #10 08 Sty 2017 14:12
    19710128
    Poziom 16  

W bojlerze też słychać jak woda "bąbelkuje"?

• #11 08 Sty 2017 14:13
    viper111
    Poziom 13  

19710128 napisał:
    W bojlerze też słychać jak woda "bąbelkuje"?

Nie w bojlerze cicho - przynajmniej nic nie słyszę.

• #12 08 Sty 2017 14:17
    Magister_123
    Poziom 32  

Instalacja nowa czy stara? Jaką wodą został zalany układ grzewczy? Wodą uzdatnioną czy sieciową?

• #13 08 Sty 2017 14:19
    19710128
    Poziom 16  

A kto dziś zalewa uzdatnioną. To układ zamknięty który napełnia się raz i później ewentualnie dopuszcza "kranówy". To nie stalowe rurki gdzie się dolewało bóg wie czego by nie rdzewiały od środka.

• #14 08 Sty 2017 14:24
    viper111
    Poziom 13  

Instalacja wody w budynku stara, przyłącze do kotła nowe, z filtrem wody. Woda z sieci (wodociągu). Układ zarówno CO jak i CWU zasilany tą samą wodą tj. z sieci.

• #15 08 Sty 2017 14:36
    19710128
    Poziom 16  

Chwileczkę. CO i ogrzewanie CWU to to samo i układ zamknięty. Napełniony wodą sieciową.

• #16 08 Sty 2017 14:51
    viper111
    Poziom 13  

Tak układ CO napełniony jest wodą z sieci (układ zamknięty oczywiście), działa prawidłowo. Jak kocioł przytłacza się na dogrzewanie wody CWU (woda również z sieci) to rozgrzewa się kocioł do 76 C i wydaje właśnie owe dźwięki.

• #17 08 Sty 2017 15:05
    19710128
    Poziom 16  

I właśnie u mnie jest tak samo tylko inne dźwięki. Co na to serwis?

• #18 08 Sty 2017 15:09
    viper111
    Poziom 13  

Serwisant jest tak zarobiony że już tydzień przychodzi.... :(

• #20 08 Sty 2017 15:23
    viper111
    Poziom 13  

No tyle to ja wiem, że jak przyjdzie serwisant to się dowiem (albo i nie!). Założyłem wątek aby szybciej dojść w czym jest problem.

Zatem wracamy do tematu, w czym tkwi problem powstającego dźwięku.

Wojtek(KeFir) napisał:
    Kocioł jest kondensacyjny. Gdy grzeje CO to pracuje z mocą zależą od ustawień pogodowych. Zaś jak startuje CWU to odpala z pełnym kopytem żeby nagrzać zasobnik jak najszybciej. No i to chlupanie to skropliny lecące z komina przez komorę spalania. Których robi się po prostu zbyt dużo - może odprowadzenie jest niedrożne i robi się jeziorko na dnie komory spalania i to chlupie? Mi tak samo chlupie w syfoniku od skroplin jak kocioł pracuje z pełną mocą.

Ten dźwięk to mniej przypomina chlupanie a bardziej jakby kamyk uderzał o ścianki naczynia. W pierwszej chwili dokładnie tak pomyślałem, że do kotła dostał się kawałek kamyka (gruzu) z zasobnika. Tylko teoria upadła jak włączył się obieg CO i znowu pięknie i cicho...

• #21 08 Sty 2017 15:28
    19710128
    Poziom 16  

Możliwe że z rury doprowadzającej powietrze lub odprowadzającej spaliny przy montażu na tyle ciężki że się nie ruszy przy małych obrotach wentylatora. Uruchom wentylator na maxa. Np max moc na ręcznym.

• #22 08 Sty 2017 20:01
    Magister_123
    Poziom 32  

Tak to wszystko czytam i mam pytanie: ile osób doradzających serwisowało lub serwisuje kotły?
    Przecież to na ucho słychać że kocioł jest zakamieniony. Kocioł ma prawo hałasować na wyższych temperaturach ale ten dźwięk jest ''inny''.
    Przyczyna? Układ grzewczy został zalany wodą sieciową prawdopodobnie dość twardą.
    W każdym regulaminie gwarancji kotła jest wyraźnie napisane że usterki wynikające z zanieczyszczenia: wody, gazu i powietrza nie będą usuwane w ramach gwarancji.
    Obowiązkiem autoryzowanego instalatora jest napełnienie układu wodą uzdatnioną czy to przy pomocy domowej stacji uzdatniania czy też zmiękczacz jednorazowy. Instalator nie autoryzowany może robić co chce ale wtedy za usterki płaci właściciel kotła.

• #24 08 Sty 2017 20:20
    Magister_123
    Poziom 32  

19710128 napisał:
    Nowy kocioł zakamieniony?

Oczywiście. Dla tego tak ważne jest pierwsze zalanie układu wodą uzdatnioną.
    Zauważyłeś że kamień podczas gotowania wody zawsze osadza się w czajniku a nie np w kubku z herbatą?
    Wapń jak dobrze pamiętam zaczyna się wytrącać coś w okolicach 50 °C i robi to na ściankach źródła ciepła.

• #25 08 Sty 2017 23:09
    serwo66
    Poziom 24  

Miałem podobnie z Termetem, puki grzał ciepłą wodę było ok potem na jesień jak ruszyło centralne powoli zaczynał grzać coraz głośniej ale tyko na ciepłej wodzie. Oba te przypadki to typowy objaw zakamienienia i zabrudzenia wymiennika. tak jak pisał kolega wyżej objaw jest tylko na ciepłej wodzie i tylko w momencie kiedy kocioł osiąga max temp i pracuje na max mocy, potem jak zmoduluje ( zmniejszy moc ) to cichnie chociaż to może zależeć od zakamienienia wymiennika. Niestety gwarancja żadnego producenta nie obejmuje tego. Pomaga tylko czyszczenie chemiczne.

• #26 09 Sty 2017 07:12
    viper111
    Poziom 13  

Aż boję się pytać.... jaki koszt odkamieniania średnio i czy można odkamienić, że tak ujmę, do "zera"?
    Dodam, że kocioł pracuje jakieś 2 tygodnie...

• #27 09 Sty 2017 14:27
    19710128
    Poziom 16  

To nowy kocioł. Ja kila razy zalewałem i słychać co prawda dźwięki ale raczej babelkowanie. Zalety kto jaka ma wodę. Ja napełniałem kilka razy centralne.

• #28 09 Sty 2017 16:43
    serwo66
    Poziom 24  

Tak jak w czajniku, gdzie zawsze gotuje się świeżą wodę i osadza się świeży kamień, a jak będziesz gotował tą samą wodę cały czas, kamień osiądzie tylko raz. Twoje: "Ja napełniałem kilka razy centralne", jest odpowiednikiem gotowania świeżej wody w czajniku.

• #29 09 Sty 2017 18:49
    dobroslaw
    Poziom 18  

Na moje ucho również zgadzam się z tym że kociołek przykamieniony ,jeśli nie wypłukana stara instalacja , zastosowane różne materiały np miedz z ocynkiem i i nieuzdatniona woda kociołek może zabić już po roku ,pokaż zdjęcie całości jak podłączyli go i czym do starej instalacji, na uzupełnianiu doradzam zwykłe filtry zmiękczające pralkowe podłączone wężykiem pralkowym, koszt do 50 złotych wodę sieciową twardość zbija z 15-17 do 4-5 stopni niemieckich(sprawdzałem osobiście) i starczy na cały żywot pieca :)

https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/uzdatni...-60-l-min-sr-68-mm-equation,p403248,l998.html
    Co do płukania chemicznego wymiennika to koszt 500-600 złotych za robote.

• #30 09 Sty 2017 21:29
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Magister_123 napisał:
    Tak to wszystko czytam i mam pytanie: ile osób doradzających serwisowało lub serwisuje kotły?
    Przecież to na ucho słychać że kocioł jest zakamieniony. Kocioł ma prawo hałasować na wyższych temperaturach ale ten dźwięk jest ''inny''.
    Przyczyna? Układ grzewczy został zalany wodą sieciową prawdopodobnie dość twardą.
    W każdym regulaminie gwarancji kotła jest wyraźnie napisane że usterki wynikające z zanieczyszczenia: wody, gazu i powietrza nie będą usuwane w ramach gwarancji.
    Obowiązkiem autoryzowanego instalatora jest napełnienie układu wodą uzdatnioną czy to przy pomocy domowej stacji uzdatniania czy też zmiękczacz jednorazowy. Instalator nie autoryzowany może robić co chce ale wtedy za usterki płaci właściciel kotła.

Kocioł może być zakamieniony - zgadzam się.
    Co do reszty wypowiedzi - instalator nie ma obowiązku uzdatniania wody,(na pewno przy Vitodensie 100) jeżeli jej twardość nie przekracza 16,8°dH - czyli w większości przypadków - "kranówa" się nadaje - piszę o standardowej gwarancji 2 letniej. Inaczej może wyglądać sytuacja jeżeli chcemy zachować 10letnią gwarancję na wymiennik - nie pamiętam teraz dokładnie warunków.

Oczywiście, stosowanie wody uzdatnionej - jak najbardziej wskazane, jednak narzucanie, że jest to obowiązek - akurat w tym konkretnym przypadku - jest nieprawdą.
    Mimo wszystko, żaden producent nie usuwa w okresie gwarancyjnym, usterek powstałych przez zakamienioną wodę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME