Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mostek LCR (RLC) w podobnym pułapie cenowym jak UNI-T UT612

07 Jan 2017 14:47 2142 10
  • Level 23  
    Witam!

Przymierzam się do wyboru mostka LCR- potrzebny mi jest jeden taki na warsztat do semi-amatorskich zastosowań. Tak- mam świadomość, że poważne mostki kosztują kilka ładnych tysięcy złotych - jednak póki co nie dysponuję aż takim budżetem - elektroniką zajmuje się hobbystycznie- czasem coś naprawię (a czasem zepsuję :twisted:) i chciałbym potrafić diagnozować np. kondensatory do wymiany z "podwyższonym ESR" - nie zawsze widać to po wyglądzie ani po pomiarze pojemności.

Czytałem trochę o urządzeniu Uni-T UT612 i oglądałem kilka obcojęzycznych recenzji/testów na YouTube i z tego co się dowiedziałem jest to całkiem dobre urządzenie w relacji cena / możliwości. Czytałem na jakimś forum, że w/w model jest lepszy od popularnego "CEM DT-9935" .

Chciałbym wiedzieć, czy w podobnym pułapie cenowym <1000 zł znajdę jeszcze coś wartego uwagi- ponieważ UT612 kosztuje 550zł ± 10%.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za zainteresowanie ! :please:
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 38  
    A CEM a UNI nie ma tego samego "serca" ?

Jest chyba jeszcze Mastech, CIE, APPA.

Mam CEMa i ... można by coś nieco zmienić łącznie z tymi badziewnymi blaszkami zaciskami ale ujdzie. Jeszcze Eskort produkował mostki ale czy są dostępne to nie wiem.
  • Level 23  
    zdzisiek1979 wrote:
    A CEM a UNI nie ma tego samego "serca" ?

Dziękuję za odpowiedź... Wiem, że CEM i Mastech mają to samo serce według wypowiedzi z forum "eevblog" - "Cyrustek ES51920S", ale Mastech nie ma przycisku kalibracyjnego : "Unlike the Mastech, which is using the same chipset, it has a dedicated calibration button on the front face. I cannot understand Mastech's thinking actually, because I use that calibration button all the time."

Za to Uni-T ma ten sam scalak (U2) tylko, że w wersji "S" na końcu. Przejrzałem instrukcje CEMa i Uni-T'a i rzeczywiście... Różnica w dokładności pomiaru pojemności zwłaszcza przy f= ≦1kHz jest nie raz 2 razy większa w UT612. W zakresie 10kHz i 100 kHz różnice nie są już aż tak znaczne choć zdarzają się i to przeważnie na korzyść UT612.

UT612 może przy f=10kHz mierzyć do 2µF z zadeklarowaną dokładnością, powyżej tej pojemności producent nie podaje już takich danych. CEM za to podaje aż do 200µF jednak tam dokładność wynosi 4,5%+10 cyfr . Generalnie, Uni-T jest od 25% do 50% (średnio 37,5%) droższy od CEMa i może osiągać niejednokrotnie 2x większą dokładność więc uważam, że w tym przypadku warto dołożyć do "czerwonego".
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 23  
    Przeglądałem różne fora i bardzo chwalonym w tym pułapie cenowym jest słynny "DER EE DE-5000". Obecnie widziałem, że można go sprowadzić jedynie z Japonii na Ebay- kwota najczęściej oscyluje w zależności od wersji (z akcesoriami/bez) wokół 90 do 130$ (dzisiaj ±527zł). Wyczytałem, że cło na towar płacimy dopiero od całkowitej wartości 150 Euro (dzisiaj ±658 zł), źródło tutaj . Teoretycznie więc powinien ominąć mnie obowiązek zapłacenia ale nie koniecznie zapłacenia VATu - no chyba, że przyjaciel wyśle mi to jako prezent. Myślę, że się opłaca, w Polsce można było nabyć sprzęt za ok 800÷900 zł m.in w "TME", lecz widzę, że teraz nie ma ich na stanach magazynowych.
  • Level 41  
    @Jackziom @zdzisiek1979 popatrzyłem na te mierniki, wychodzi na to, że wszytskie mają około 1% i pomiar dwuprzewodowy, zatem naprawdę nie ma się co spinać, czy ten, czy tamten. Wszystkie działają jednakowo. To są proste mało dokłądne i stabilne ręczne mierniki, wybrałbym ten ładniejszy po prostu.

@Jackziom opłaty celne przy sprowadzaniu towaru spoza UE, są naliczane od całkowitej kwoty jaką zapłaciłeś, czyli wartość przedmiotu + koszt przesyłki = VAT, do tego wartość przedmiotu = cło, oraz koszty celne - poczta około 20zł, kurier czasem i 100zł.

Oczywiście są szanse że przesyłka przyjdzie bez cła i vatu, wtedy należy się cieszyć.
    Nie ma czegoś takiego jak prezent od przyjaciela, urząd celny jest doskonale zorientowany co ile kosztuje, oni tez mają internet i ebaj, nie raz otrzymywałem telefon z prośbą o podanie faktycznych danych (razem z podaniem aukcji na której przedmiot kupiłem - tak celnik potrafi sprawdzić aukcje na ebaju i wie ile co kosztowało), bo wpisanie 45E za 25kg oscyloskopu wydawało się śmieszne i nie miało tu znaczenia wpisanie GIFT przez kolegę który mi to wysyłał.
  • Level 23  
    ciasteczkowypotwor wrote:
    Oczywiście są szanse że przesyłka przyjdzie bez cła i vatu, wtedy należy się cieszyć.
    Nie ma czegoś takiego jak prezent od przyjaciela, urząd celny jest doskonale zorientowany co ile kosztuje, oni tez mają internet i ebaj, nie raz otrzymywałem telefon z prośbą o podanie faktycznych danych (razem z podaniem aukcji na której przedmiot kupiłem - tak celnik potrafi sprawdzić aukcje na ebaju i wie ile co kosztowało), bo wpisanie 45E za 25kg oscyloskopu wydawało się śmieszne i nie miało tu znaczenia wpisanie GIFT przez kolegę który mi to wysyłał.

To z "prezentem" podałem dla przykładu pragmatycznego. Jasne, że jest podejrzanym gdy duża paczka ma małą wartość. Przykład oscyloskopu jest raczej oczywisty- zalatuje szwindlem z daleka. Liczyłem na szybko i wychodzi na to, że w przypadku takiego zamówienia z naliczonym już VATem (zakładam, że przesyłka dociera do rąk celnika), ocieramy się o centymetry od cła choć to tylko (wyczytałem) 5% od wartości opodatkowanego towaru.

Z zakupem mi się szczególnie nie spieszy, może wpadnie jakaś oferta z Europy. Generalnie DE-5000 jest z wymienionych powyżej najczęściej omawianym amatorskim mostkiem dlatego zwróciłem na niego uwagę.
  • Level 41  
    @Jackziom Cła jest 2%, VAT 23%, odprawa Poczta Polska 18,50zł.
  • Level 39  
    Jackziom wrote:

Czytałem na jakimś forum, że w/w model jest lepszy od popularnego "CEM DT-9935" .

Powiem tak kupiłem akurat tego CEM... jak za tą kasę ok :) nie ma co wymagać, ale nie jest źle. Ot bardziej kompromis aby nie wywalać kilku tysięcy na sprzęt który niezbyt często używam...

Tutaj jest mała dyskusja na temat DT-9935 i DE-5000

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2489932-30.html

Które oparte są o ten sam układ scalony choć w trochę innej aplikacji (DT nie pozwala na pomiar 4 przewodowy)... co i tak jak dla mnie nie ma większego znaczenia bo za dobre przewody Kelvina wyda się więcej niż na ten miernik... a używanie najtańszych to sztuka dla sztuki ;)
  • Level 23  
    Dzisiaj zauważyłem jeszcze ten model. Nie wiem czy warto, dużo o nim nie słyszałem, ale widzę, że pomiar cztero-przewodowy jest- zawsze jest to ciekawa opcja, która ma sens przy przewodach która wielokrotnie przekracza cenę samego urządzenia.

Czy ktoś z was miał z tym styczność? Co to w ogóle za firma?
  • Level 23  
    Skończyło się na tym, że mogłem "okazyjnie" nabyć model Uni-T. Nie mam porównania z pełnoprawnym mostkiem więc nie napiszę nic o jego dokładności. Na plus zasługuje dość wystarczające podświetlenie ekranu, duży wyświetlacz jak na rozmiar całego urządzenia i intuicyjna obsługa wraz z dobrą jakością ogólnego wykonania. Dołączone przewody pomiarowe, z racji pułapu cenowego są tylko łaską producenta- generalnie "szrot" - nie raz sprzęt nie chciał nawet się skalibrować- komunikat o błędzie kalibracji. Poza tym, robi co ma robić i jak na swoją cenę wykonuje to dostatecznie dobrze.