Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak się "rozstawić", aby każdy dobrze się słyszał

Taki_Wojtek 18 Jul 2005 06:07 2135 4
 • #1
  Taki_Wojtek
  Level 11  
  Witam! Jestem gitarzystą początkującego zespołu muzycznego. Narazie udzielamy się tylko na próbach, na których niestety mało co słychać. Gramy dość cięzką muzę i gdy perkusja wejdzie na podwójną stopę i poprawi jeszcze tależami to tak naprawdę garmy na pamięć.

  Dysponujemy 2 piecami gitarowymi o mocach ok 90-100W, jednym wzmaczniaczem niewiadomej mocy i dwoma kolumnami pseudo estradowymi.

  Chciałbym zapytać, jak to wszystko rozstawić, aby każdy dobrze się słyszał?
  Potzrebujemy nagłośnić:
  - gitarę rytmiczną,
  - gitarę solową,
  - wokal
  - a w przyszłości gitarę basową.

  Nie jestem w stanie dokładnie określić objętośći sali prób. Gramy w głównej sali świetlicy środowiskowej. Nie posiada ona żadnego wytłumienia, ani w żaden sposób nie jest przystosowan do grania (poza podestem na perkusję, który podskakuje, za każdym uderzeniem stopy)

  Proszę o jakiekolwiek sugestie.
 • Helpful post
  #2
  diyManiek
  Level 29  
  popytaj sie równiez na forum gitara.pl... z mojej strony proponuje rozstawic sie blisko perkusji np. postawic piece za nia i stac przed nimi lub obok nich. W ukladzie basowy w 'centrum" gitarowe po bokach.
  Jezeli piece gitarowe sie nie przebijaja przez kapele tzn.
  - slaby glosnik o niskiej skutecznosci
  - zbyt duze nasycenie przesteru pokombinuj ze zmiana brzmienia
  - perkusista zawsze bedzie walil mocno w gary przy ciezkim graniu, trzeba poprostu odpowiednio wyciagnac gitary - majac do dyzpozycji wzmacniacze/piece 100W nie bedzie zadnego problemu - warunek musi to byc sprzet typowo gitarowy nie zadne tam alphardy itp....
  Spróbuj równiez ustawic perkusje ponizej podestu, o którym piszesz równo z podloga, a piece gitarowe postawic np. na krzeslach, aby nie staly bezposrednio na ziemi,
  aby naglosnic wokal umiescie kolumny tak, aby slyszal je kazdy z was, czyli aby promieniowaly na zespół nie na sale, pozatym dobrze umiescic kolumny wokalowe na jakims stole tak, aby glosnik wysokotonowy znajdowal sie na wysokosci głoowy pzdr...
 • #3
  kerry
  Level 15  
  Przy takim ustawieniu wokalówek trzeba będzie trochę pomęczyć się z ustawieniem żeby nie było sprzężenia zwrotnego z mikrofonem... Ale jest to do zrobienia:)
 • #4
  Taki_Wojtek
  Level 11  
  Cały sprżet jaki mamy to samoróbki, ale piece napędzają Eminency (w jednym Beta a w drugim Legend 121). Przestery mają bardzo zbliżoną barwę. Nie wiem czy tak być powinno, ale jak gramy razem to czasami ciężko połapać się która jest która.

  Największy problem jest z odsłuchem perkusji i odsłuchem wokalu.
  Ostatnio dużo się przestawiamy i próbujemy nowych rozwiązań, ale najlepsze zbliżone było do tego co proponowaliście.

  Mam jeszcze jedno pytanie... W którym miejscu zacząć się rozstawiać? Czy ma to być środek sali, jakiś kąt, czy może pod scianą?
 • #5
  PabloMegaMetal
  Level 14  
  Ja proponuję:
  1. Zmienić barwy gitar aby nie miały takich samych, choćby jakimś niedrogim efektem Behringera(oczywiście w razie możliwości Boss);
  2. Centrale i tomy można na próby sprytnie wytłumić gąbką(od środka na naciągi taśmą plastry gąbki grubości około 3cm); trochę to "zkapcieje" perkusję ale na próby w sam raz;
  3. Głośniki gitarowe rzeczywiście lepiej postawić wyżej;
  4. Ważne by mikrofony nie były w zasięgu głośników i perkusji; dosłowniej aby nie ściągały nieprzyjemnych częstotliwości bo wtedy to wszystko Wam się zagotuje:)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Acha, nie rozstawiajcie się w środku, bo jak mniemam to ścian nie macie przystosowanych akustycznie(pułapki basowe itp.) i wtedy wpadniecie w jeden wielki kocioł pogłosów, ech itp.